bugün

barış manço'nun şirin mi şirin şarkısı. küçüklüğe götürür, bir süre getirmez geri.
' ya bu adam nasıl lirikler yazar, be kardeşim!' dedirtecek derecede, insanı kendisine bağlayan, dinlediği andan itibaren tüylerini diken diken eden, dinledikçe, kendini şarkıya verdikçe, kulakları dış dünyaya kapadıkça sözleri ile daha da bir anlama gelen, insanı dinlediği yere mıhlayan, 'acaba hangi duygunun ürünü, hangi aşkın şelalesinde gürüldemiş bir şarkıdır?' dedirten bir adet, en güzellerinden barış manço şarkısı..
barış manço bu şarkısında öyle bi yar der ki, kız ne şanslı diye düşündürür insana. olmayacak şeyler vaad etsede insanın hoşuna gider, şöyle bir yarim olsaydı dedirtir...
bu güzel barış manço şarkısının her kelimesini hak etmek için ve hak eden birine söylemek için birçok şeyden vazgeçebilirim hemde hiç düşünmeden. bu kadarmı güzel sözler yazılır bukadarmı anlamlı okunur bi şarkı...
yıllardır dinlerim, yıllardır bayılırım ve işin komik yanı sözlerini de çok severim. tabi ki komikliği sözlerinin sevilesi olmamasından değil -zira bir barış manço şarkısının sözlerini eleştirmek de haddim değil-, komik kısmı onca senedir dinlediğim sözlerin dün ilk defa ayrı bir görüntüyle gözümde canlanması. şöyle ki:

bayan vokalin isteğini dile getirişiyle başlar parça:

'gözüm senden başkasını görmez oldu yar
gönlüm senden bir şey ister nasıl desem yar(utana sıkıla söylenmiş belli, nasıl desemler falan)
alla beni pulla beni al koynuna yar(hatun niyeti bozmuş).'

barış manço cevabı her kıtada benzer: senin için dağları deleyim, yıldızları kurutayım, saçlarına yıldızlardan taç yapayım vs. asıl isteğe bir cevap vermez ve kızımız tekrar eder isteğini!

cevap yaklaşık şöyle bir şeydir her seferinde: dağlar taşlar senin olsun, denizler yerinde dursun, yıldızları yerinde güzel...gönlüm senden bir şey ister nasıl desem yar, alla beni pulla beni al koynuna yar!(ısrarlı)

işte öyle bir şey...*
super sarkidir. vokal yapan bayan , rahmetlinin baldizidir.

sarkinin ilginc ve komik kismi ise, bayan isteriktir, hadi gel bitir su isi artik demektedir. baris abi ise hala daglari yikarim, yildizlari indiririm turunde askini deklare eden sozler soylemektedir.
yıllar yıllar geçse de tadı değişmeyecek olan enfes barış manço şarkısı. "canım iste canım bile sana kurban yar" derken nasıl uçsuz bucaksız, "saçlarımı ellerine okşa yeter yar" derken nasıl sadece ufacık bir mutluluk peşinde olduğumuzu gösteriyor.

hak edene söylenecek şarkıların en başında belki de.
başlangıcı çıt çıt çedene gibi olan ancak sözler başlayınca ondan farklılaşan enfes bir barış manço şarkısı. 1981'de çıkan sözüm meclisten dışarı * uzunçalarının açılışını yapmıştır.
baris manco nun tapilasi bir sarkisi. bir sarki bu kadar basit, bu kadar naif bu kadar etkileyici olur mu yarappi.
ey barış manço, allah belanı versin senin.

kimi sevdin de yazdın bu şarkıyı.

kim kimi, evrenin tüm güzelliklerini elinin tersi ile itebilecek kadar sevmiş de sen bu şarkıya ilham kaynağı edebilecek bir aşka tanıklık edip bu şarkıyı yazdın.

sen bu şarkıyı yazdın ama allah gittiğin yerde seni bu şarkıyı yazdığın kişi ile buluştursun.
barış mançonun güzel sesi ve yorumun yanında, eşlik eden bayan vokalin silik ama bir o kadar da rahatlatıcı, sakinleştirici sesiyle güzelliği x1000 olan başyapıt olan barış manço şarkısı.
kızın beni koynuna al dediği, barış manço nun da bir türlü anlamadığı, sevimli, güzel, muhteşem şarkı. barış manço dağları deleyim, yıldızlardan taç yapayım diyor, kız istemem yıldızlar yerinde kalsın beni alla pulla koynuna al diyor. barış abi yine anlamıyor ısrar ediyor, kız yine tekrar ediyor falan işte, böyle bi şarkı...
kadın vokal barış manço'nun yeğeni Deniz Tüney Aliefendioğlu'dur, vanlıdır ve van'da yaşamaktadır.
(bkz: aşka getiren şarkılar)
(bkz: asla eskimeyecek şarkılar)
barış abi'nin saygı duyulan şarkılarından. yıllar geçmesine rağmen eskimeyen şarkılardan.
insanı bu dünyadan 4 dakikalığına götüren muhteşem söz ve müziğe sahip barış manço şarkısı.
http://www.youtube.com/watch?v=ncP9wc_1GD4

alla beni pulla beni
al koynuna yar
gözüm senden baskasını görmez oldu yar
gönlüm senden birşey ister nasıl desem yar

senin için dağları deler
yol açarım yar
senin için denizleri kuruturum yar
senin için gök kubbeyi
yerlere çalarım yar
canım iste canım bile sana kurban yar

dağlar taşlar uçan kuşlar senin olsun yar
deniz derya gökler hep yerinde dursun yar
alla beni pulla beni al koynuna yar

saçlarına yıldızlardan taç yapayım yar
bir nefeste güneşleri söndüreyim yar
çıra gibi uğrunda ben yanayım yar

yıldızlar yerinde güzel bırak dursun yar
saçlarımı ellerinle okşa yeter yar

rüzgar olup ince beline sarılayım yar
çimen olup ayağına serileyim yar
sürme olup gözlerine sürüleyim yar
canım iste canım bile sana kurban yar.
sevdayı anlatabilen şarkılardandır.
hem de "türkçe" olarak.

Alla beni pulla beni al koynuna yar
Gözüm senden baskasini görmez oldu yar
Gönlüm senden bir sey ister nasil desem yar

Senin için daglar deler yol açarim yar
Senin için denizleri kuruturum yar
Senin için gök kubbeyi yerlere çalarim yar
Canim iste canim bile sana kurban yar

Daglar taslar uçan kuslar senin olsun yar
Deniz derya gökler hep yerinde dursun yar

Saçlarina yildizlardan taç yapayim yar
Bir nefeste günesleri söndüreyim yar
Çira gibi ugrunda ben yanayim yar

Yildizlar yerinde güzel birak dursun yar
Saçlarimi ellerinle oksa yeter yar

Rüzgar olup ince beline sarilayim yar
Çimen olup ayagina serileyim yar
Sürme olup gözlerine sürüleyim yar
Canim iste canim bile sana kurban yar.
senin için dağları deler
yol açarım yar
senin için denizleri kuruturum yar
senin için gök kubbeyi
yerlere çalarım yar

bu kadarını yapmak şöyle dursun yazmak bile gerçekten yürek ister.
muhteşem şarkı hele ki birde barış abimiz söylüyorsa zaten dadından yinmez. *
öldüğü sıralarda ekseriyetle dinlediğim, dolayısıyla her dinlediğimde öldüğünü hatırlayarak üzüldüğüm muhteşem parçadır. *
şarkının barış manço tarafından söylenen kısımlarında "yar" kelimesi "sevgili" manası taşırken; hatun kişinin "yar"ları fiil olan "yar-"dır.

- gönlüm senden bir şey ister. nasıl desem? yar! al koynuna, yar!
--spoiler--
Yildizlar yerinde güzel birak dursun yar
Saçlarimi ellerinle oksa yeter yar
Alla beni pulla beni al koynuna yar...
--spoiler--
hey gidinin barış manço'su, güzel gönüllü insan. iyiler çabuk gidermiş özdeyişinin en isabetli örneği. türünün ve neslinin tek ve son örneği.. "alla beni pulla beni" baştan aşağı tüm sözleri mükemmel olan şarkı.
Sevgiliye söylenecek en güzel şarkılardan biridir.
sevgiliye söylenebilecek en güzel aşk şarkısıdır.
BARIŞ MANÇONUN EN SEVDiĞiM ÇOK HOŞ BiR ŞARKISIDIR.
hatunun erkek kişiye şarkı boyunca ayar verdiği başyapıttır. sözleri çok acaiptir. adam aşkım için ölürüm, yakarım bu dünyayı derken hatun kişi, la dur ölme sen bana canlı lazım, dünya da bırak böyle güzel kalsın beraber keyfini sürelim der.

günümüzde her kadar giv it tu mi'li biç'li şarkılar eğlenceli gelse de, gönlüm senden bir şey ister nasıl desem yar ile değeri asla azalmayacak unutul(a)mayacak şarkıdır. * *