bugün

ilkokul fislerimiz icinde en begenilenidir.
ali'nin bir cisme baktığını ortaya atan cümledir. cümle fişlerinde ali bak'tan sonra gelir ali ata bakar daha sonra ömer mısır yer oya da da bunun üzerine "sen yersin de ben bi b*k yapmaz mıyım" deyip topu atar.
okul fişlerinden örnek verilecek zaman akla gelen ilk örnektir.
insanın aklına milyolarca soru getiren, ilk okul 1. sınıfda öğretilen fiştir...
neden ali dir? üç harfli olduğu için mi ? ata iyi bakabildiği için mi?
neden ata bakar? cocuğun o ana kadar gördüğü tek hayvan olduğu için mi ?
emir kipinde bir cümledir.
ali'nin, at gibi bir hayvanın diğer insanlara,bazı yollardan bir şey yapmasın diye ( animal sex ), at'a bakması ve mukayit olmasıdır.umarım açıklayıcı olmuştur.*
ali''nin neden ata bakmak zorunda olduğunu akıllara getiren cümle.
türklerin göçebe toplum olmasının eğitim sistemine enjekte edilmiş hali.
benzer bir cümle için (bkz: top ali top)
lise'de ali karıya bak at gibi halini aldığında alinin bilinç akışı yaşamasına sebep olan fiş.*
+ali ata bak!
-hani nerde abi?
+aha lan, şurda işte.
-abi o at değil ki, katır .
+ha at, ha katır... ne kasıyon be olum, bak işte!
-'ha at, ha katır' olur mu abi? ikisi bambaşka yaratıklar. mesela katırlar kısır olur... eşekle atın çiftleşmesiyle meydana gelen hamilelik sonucunda doğar. atın 64, eşeğinse 62 kromozomu olduğuna göre, katırların da...
+ali yalnızca bak, emi? seni neden diğer eylemlerde kullanmadıklarını şimdi anlıyorum a.q.
insanların hayatında önemli bir yer sahip alışılmış söz öbeği.ayrıca ilk sınav sorusudur ki unutulmaz keşke bütün sorular onun kadar kolay olsa dedirten ve insanda hep bi gülümseme yaratan tatlı cümle.
her an bir ali'nin "yeter be yıllardır ata bak, ata bak bıktırdınız insanı" diye çıkışabileceği ilkokul cümlesi.
ali'nin artık yılların tecrübesiyle "bacaklarının uzunluğuna bakılırsa bu bir ingiliz atı. atgiller ailesinin bu üyesi, arap aygırları ve ingiliz yerli kısraklarının çiftleşmesinden türemiş bir soydur. iyi bir binek ve yarış atıdır dolayısıyla yarış için yetiştirilirler bu bağlam ingiliz atlarının arap atları gibi olmasını bekleyemeyiz ki bilindiği gibi arap atları daha kısa bacaklı olup, 24 ila 28 saat arası su içmeden yol alabilirler. bu da arap atlarının dayanıklılığını gösterir ki..." diye son nefesinize kadar cevaplayabileceği cümledir.

(bkz: çok okuyan mı bilir çok gören mi)
ali'nin yıllardır bıkmadan usanmadan yaptığı hareket.**
(bkz: ali mala bak)
eski fişlerdendir .miadını doldurmuştur.
yedin boku yedin temasına ilham kaynağı olmuş cümle.
lvl 6 mage büyüsü.

eğer ali saving throw'u tutturamazsa ata bakar.
ali ata bak ,ali ata iyi bak, büyüyünce müdavim ganyancı olacaksın.
devamında emel eve gel vardır.
(bkz: basit cümle)
-ali ata bak lan
-aman aman çok güzel lan ne kadar da şirin
-onu demiyorum lan sen üstündeki ata bak
-oha o ne lan kafam kadar memesi var şerefsizim .
daha kaba söylenişi için (bkz: ali beygiri kes)
ali'nin üzümün üzüme baka baka kararacağı gibi mümkün olan en yakın zamanda ata dönüşeceğinin ispatıdır.
okuda öğrendiğimiz ilk cümledir. ilkokul fişlerinin vazgeçilmezlerindendir.