1. 1.
  bir erkek ismi. hani su iskender var ya, hah o iste.
  "i want one and a half alexander with joghurt please."
  3 ... laz pacino
 2. 2.
  ''alexander
  mik sallandır
  indir kaldır havalandır
  'ın dötüne bandır'' tekerlemesinin de çıkış noktasıdır.
  5 ... gerko
 3. 3.
  gorunusu itibari ile hic umulmayack kadar leziz ve bir o kadar da sert, her daim alicisi hazir kendi capinda her mekanin menusunde kendisine guzel bir yer edinmis ve klasiklesmis bir kokteyl.

  on the rock bardakta;
  1/2 kalite konyak,
  1/4 creme de cacao,
  yagi alinmis taze krema.
  2 ... mese odunu
 4. 4.
  oliver stone un yonetmenligini yaptigi 2004 yapimi film. jared leto, colin farrel, angelina jolie gibi oyuncular vardir..
  1 ... bilmem
 5. 5.
  (bkz: alex)
  1 ... sıpa
 6. 6.
  (bkz: aj mclean)
  ... balmsd
 7. 7.
  büyük iskenderin hayatının anlatıldıgı oliver stone imzalı film.yakın arkadaşı tarafından büyük iskenderin cocuklugundan ölümüne kadar olan hayatı anlatılmıştır.büyük iskenderin yükselişi ve yükselişi ile beraber gelen büyük yalnızlıgı ve çok yakın arkadaşıan olan ilgisinden bahsedilmiş mükemmel bir filmdir.Hindistan seferinin bir hata oldugunu geç farkeden iskendere en büyük supriz yakınları tarafından zehirlenip öldürülmesidir.
  ... partizane
 8. 8.
  (bkz: alexander sallandır)
  ... riemann
 9. 9.
  tarihi bir öyküden yola çıkarak amerika'nın ırak'ı işgalini meşrulaştırmaya çalışan bir başka amerikan filmi. oliver stone imzası var. zaten kendisinin amerikan ideolojisini destekleyen bu tarz filmlerine aşinayız. bu filmde de iskender doğu ile batıyı birleştirmeye çalışan, doğuluların da batılılar kadar gelişmiş olmasını isteyen, onlara değer veren bir komutandı fakat kimse onu anlamadı, bu yüzden istediğini başaramadı gibi bir teması var.
  filmin esas ilginç olan yanı bu değil. oliver stone'un bu kadar kötü bir film yapmasıdır. oliver stone iyin ideolojik yapısı bir kenara bırakılıp, sadece sinemasal anlamda bir değerlendirme yapıldığında oldukça başarılı filmlerin altına imzasını atan bir yönetmendir. fakat alexander filmi başta senaryo olmak üzere, oyunculuk da dahil birçok konuda iyi kotarılamamış bir film. özellikle senaryo oldukça tekdüze ve tekrarlar içeriyor. olayların büyük kısmında neden-sonuç ilişkisi tutarlı bir şekilde ortaya koyulamıyor. sanırım burada iskender'in hayatında gerçekleşen birçok önemli olay arasından neyin öne çıkarılacağının tam olarak belirlenememesi ve birçok olayın da tarihi olarak kesin bir biçimde kanıtlanamamasının da etkisi var.
  oyunculuklar da bir oliver stone yapımından beklenenin oldukça altında. colin farrell büyük iskender'i derinlemesine yansıtamamış, abartılı bir oyunculukla gerçeklikten uzaklaşmış. cast'ın diğer isimlerinin de iyi performans gösterdikleri söylenemez. bu durumun dışında tutabileceğimiz isimler anthony hopkins ve pek de tanınmayan bir oyuncu olan john kavanagh.
  filmin savaş sahneleri ise oldukça iyi kotarılmış özellikle fillerle güçlendirilmiş hint ordusuyla savaşılan sahne oldukça başarılı. bir dönem filmi olarak kostüme ve dekora da söylenecek pek bir şey yok.
  film 2005 yılında en kötü filmlerin seçildiği razzie awards'a birçok dalda aday gösterilmiş:

  en kötü erkek oyuncu: colin farrell

  en kötü erkek oyuncu: angelina jolie

  en kötü yönetmen: oliver stone

  en kötü film

  en kötü senaryo: oliver stone, christopher kyle, laeta kalogridis

  en kötü yardımcı erkek oyuncu: val kilmer
  1 ... vernonsullivan
 10. 10.
  türkçesi iskenderdir.
  1 ... loveatthefirstsight