bugün

kimsenin dile getiremediği işin bana düştüğü gerçeklik. aksini iddia eden yoktur herhalde. ne yani mezhep mi?

mezhep kavramının da saçma olduğunu düşünen ben şöyle söyleyeyim aleviliği elbette islamın bir kolu gibi yaşayan insanlar var ancak genel olarak alevilik farklı bir din gibi yaşanıyor.

yani aynı dil arasındaki lehçe şive ağzı farkı gibi bir şey değil bu bildiğin dil farkı.
(bkz: hani nerde)
peygamberi olmayan din olurmu sorusunu sordurur, var diyosanız kim hz. ali mi?
Alevilik bir inançtır.
Başlığı açanın Din'in ne olduğu hakkında hiç bir fikri olmadığı açıktır.
alevilik bir mezheptir. aslında mezhepte değildir de neyse işte. ortodoksluk bir dindir demek gibi saçma bişeydir bu.
bi alevi olarak söylüyorum ki saçma başlıklar açmayın.
(bkz: sen bu başlığı sil bi süre kafanı dinle)
not: feminist gay şakirt sunni alevi ermeni laz alkolik ateist öyle saçma sapan biriyim
dinden haberi olmayan cahil yazarın açtığı saçma başlık, zira alevilik ehli sünnet itikadına göre hak mezhep bile değilken, nasıl olur da din olabilir.
alevilik temelinde hoşgörülü ve aydın bir yaşam tarzıdır. ve ilkesi de eline, diline, beline sahip olmaktır.
alevilik hakkında bilgi sahibi olmadan fikir beyan eden bir kişizade söylemidir.
http://inciswf.com/1297463363.swf
alevilik yahut genel anlamda şiilik çok ama çok çeşitlidir. içinde din olarakta algılayan var, nusayriler gibi dinden öte hz ali yi haşa allah diye nitelendirende. dinsizliğine aleviliği kılıf eden cahil,umursamaz insanlar da ülkemizde epey mevcut.

ama alevilik bir mezheptir. ekserisi böyle düşünür. benim kannaatimse: hz muhammed i, ve diğer halifeleri inkar etmeyen,küfretmeyen, ayetleri,islamın kesin emirlerini,temel akidelerini reddetmeyen her alevi ehli necattır. çok sağlam müslümandır. bu anlamda ben de aleviyim,türkiye nin ekseriside.

kişi kafayı kullanıp hz alinin hz peygamberin damadı,amcaoğlu olduğunu, hz ebubekir,hz ömer ve hz osman ın da yaşça,ilimce ehil kişiler olduğunu,zaten hz ali nin onları böyle görmese onlara ilmi danışmanlık yapmayacağını; onun onlardan korkmayacak, inanmasa ve güvenmese onaylamayacak kadar asil ve vakarlı olduğunu bilir.

ayrıca vakti mücadele ile geçen hz ali nin milyonlarca milletin namazını kılamayacağını, hz hüseyin, hz hasan,12 imam ve şerif ve seyyidlerin de hep namazı kıldığını, ömürlerinin camide geçtiğini anlar. ehli sünnetin yani sünniliğin en büyük mezhebi hanefiliğin kurucusu hz ebu hanife nin de 5. imam muhammed bakır ile 6. imam cafer sadık ın talebesi olduğunu bilir. oyunlara,bölme çabalarına,siyasete kanmaz. ahiretinin,hak dinin, kendi amelinin peşinde bu fani alemden imanla, en az günahla göçmeye bakar.
çoğu zaman bektaşilik ile alevilik bir tutulduğu için bu ve bunun gibi yanılgılara düşülebilir.
bırak dini, alevilik mezhep bile değildir. aleviliğin başı olarak kabul ettikleri hz.ali'nın (r.a.) bir defa vakit namazını isteyerek yada kasten terk ettiğini gösteren, söyleyen, yazan bir tane kaynak göstersinler. kolumu kesecem.. ama bunun tam tersini yaptığını, peygamber efendimizin sözünden hiç çıkmadığını, o ne yaptıysa aynısını yaptığını iyi bilirler. binlerce de kaynak var. ee adama demezler mi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye. şimdi siz hangi alevilikten bahsediyorsunuz.

peşin edit: hee ben aleviyim deyip de namaz kılanlar yok mu, var tabi ki onlara zaten sözüm yok, başımızın üstünde yerleri var.. allah kabul etsin inşaalah. ama diyeceğim o ki cem, mem falan filan hikaye.
(bkz: nefs işi bunlar nesf)
aleviler camiden içeri adımlarını atmazlarmış. çünkü hz. ali camiye giderken öldürülmüş. mantık olarak zaten hz. alinin yolundan gidiolarsa camiye gitmeleri lazım, oruç tutmaları lazım. çok büyük mantık hatası var burda gerçekten çok merak ediorum birileri yardımcı olursa sevirnim. bu bir fenerbahçe taraftarının şükrü saraçoğluna giderken galatasaraylı maganda tarafından öldürüldükten sonra bütün fenerbahçelilierin bir daha saraçoğluna gitmemeleri gibi bişey.
din olabilmesi için kitap gönderilmesi gerekir. kuran-ı kerim müslümanlara gönderilmiştir, özel olarak alevilere değil.

işte bu yüzden cem evlerine ibadethane statüsü verilmez, verilemez. verilirse aleviliğin ayrı bir din olduğu kabul edilir.
alevilik müslümanlığın bir yorumudur, aleviliği din olarak yorumlamak hem alevilere hem de aleviliğe zarar verir, toplum içi çatışmaları, düşmanlıkları artırır, toplumu ayrıştırır.
Sunniyim. CHPliyim. Allah'a şükürde müslümanım. Söz konusu Alevi vatandaşlarımız CHPlidir. içindeyim biliyorum. Sırf Alevilerin partisi gibi gözüken CHP'ye sunni vatandaşlar oy bile atmıyor artık ne yazik ki. Alevilik bencede bir din artık, Mezhep olamaz. Müslüman dediğin kuran-ı kerime inanır. Kuranda olan birşeyi yapmıyor ki Alevi kardeşlerimiz. Oruç tutacaksın ramazanda diyor. tutuyorlar mı ? namaz kılacaksın ? kılıyorlar mı vs. vs. oruçlarını frklı tutuyorlar, çok fazla Alevi arkadaşım var. onlar Hz aliye inanıyor aynı hristiyanların isa ya şnandıkları gibi.. bencede Alevilik bir dindir. mezhepten çok farklı.
ben aleviyim,
ben sıddıkiyim,
ben osmaniyim,
ben ömeriyim,
ben cümle sahabenin ardına takılanım.
ben islam dairesinde olanım.
dahasında da din tanımayanım...
saçma sapan bişey aleviler müslümandır. sadece sünnilerden farklıdırlar. şafilerde farklıdırlar. ama müslümandırlar.ayrıca alevilil mezhep flnda değildir. gelenek gibi birşeydir.
alevilik devekuşu gibidir. ne devedir ne de kuştur. ne islam dır ne de islam dışıdır.

batıl bir mezhep türüdür.

semah ve saz çalmak islamın neresindedir sorunsalına cevap vermek gerektir.
din dairesinden çıkan ateist güruhun çullandığı, mesken tuttuğu alevi kesim için gelsin:
(bkz: tehlikenin farkındamısınız)
nerde bir ateist var alevi kesimin kankası olmaya çalışıyor, olmuyorda değil.
belli bir topluluk, belirli bir olguya inanıyorsa, bu dindir. din statüsüne koymamak, mezhep demek, bu aslında yorum farkı, onlara kitap gönderilmedi, cem evleri ibadethane değildir, denemez. ha dersen, bi alevi de sana gelip, kitap müslümanlara indirildi, sen niye hanefi, şii, vs. sin diyebilir. o yüzden başkasının dini inancını başkası tahlil edemez.

not: müslümanım.
hıı tabi galatasaray da din aslında bizlerde inananlarıyız..sezon açılacak yakında dinler arası müsabakalar oluyor bakalım hayırlısı en başarılı din olma yolunda çaba harcıyoruz.rakip dinler de var onlardan bazıları diğer dinlerle şikevari şeyler yapmışlar haksızlık varsa onlar elenecek bi alt inananlarla yarışacak gelecek sezon.ee dinler de haksızlık olmamalı tabi..isteyene din çok bizde..allah akıl fikir versin.
aleviliğin ne demek oldugunu bilmeyen bir yazarın yazdığı başlık bu kadar olur zaten. kaçıncı yüzyıldayız hala neyin tartışmasını yapıyoruz. insan kendini ne olarak hissediyorsa odur. aleviler de müslümandır, sünniler de müslümandır.