1. 1.
  Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön bölümünün aşırı çalışmasına bağlı bir durumdur. Büyüme tamamlanmadan, kemiklerin uzaması sona ermeden erken çağlarda baş gösterirse jigantism adı verilen dev görünüm oluşur. Bozukluk büyüme çağının bitiminden sonra baş gösterirse, el ve ayakların genişlemesi, çene ve burnun büyümesi ve sesin kalınlaştığı görülür.
  4 -1 ... aby
 2. 2.
  Akromegali, sık görülmeyen hormonal bir rahatsızlıktır. Bu olduğunda, el, ayak ve yüzünüzdeki kemikleriniz büyürler. Akromegali ;ekstremite ve büyüme kelimelerinin Yunanca'sından türetilmiştir.
  2 ... valentine
 3. 3.
  iskete kol ve bacaklar, burun, çene, el ve ayak parmaklarının fazla büyümesi. Hipofiz bezinden büyüme hormonun fazla salgılanması sonucu oluşabilir.
  1 ... death lord
 4. 4.
  deniz akkaya'da fazla olmasa da bulunan hormonal hastalık.
  1 ... assolist
 5. 5.
  amatör grunge grubu.
  1 ... zlatan1937
 6. 6.
  "yaşananların ardından" adlı parçaları https://video.uludagsozluk.com/v/yasananlarin-ardindan-72223/

  linkinden izlenebilen grup.
  ... zlatan1937
 7. 7.
  vücudun uç noktalarında meydana gelen büyümedir.
  ... umutluyum hala
 8. 8.
  beraber seyrettiği ailesel sendromlar şunlardır;

  1-men tip 1
  2-mc cune albright sendromu
  3-carney complex
  4-izole famalyal akromegali
  ... teflontava
 9. 9.
  hipofizden salınan growth hormonun aşırı salınması nedeniyle el, çene, ayak ve alın kemiklerinde aşırı büyümümesi ile karakterize, tedavisi hipofiz ablasyonu olan hastalık.
  ... bembeyaz bir siirdir senle ask
 10. 10.
  growth hormonun aşırı salgılanması beraberinde hipofiz bezi üzerinde adenom oluşumuna da neden olmaktadır. bunlar 1 cm'den daha küçük ise mikroadenom, daha büyük ise makroadenom olarak adlandırılır. mutlaka ameliyat ile alınması gerekmektedir, aksi takdirde ilk etapta göz sinirlerini tahrip ederek körlüğe, ileriki aşamalarda ise growth hormonun kontrol altına alınamaması nedeniyle kalp ve karaciğer başta olmak üzere istemediğiniz her iç organın büyümesine neden olur. erken teşhis çok önemlidir, özellikle el, dudak, çene ve burunda şişlikler, ayak numarasında büyüme, ses kalınlaşması gibi emareler yoğunlaşmışsa muhakkak kontrol edilmelidir. ameliyatı ciddi bir ameliyat olmakla beraber uygulaması nispeten rahattır, kafa göz açılmaz, burundan girilerek 3-3,5 saat içinde tamamlanır. ameliyat sonrası ameliyatın kendisinden daha sıkıntılı bir süreçtir, çünkü vücudunuzdaki değişiklikleri izlemek kastırıcıdır, herkeste farklı sonuçlar verebilmektedir. nüksetme riski vardır, bu nedenle ehil ellerde yapılması gerekmektedir.
  1 ... babush