bugün

izmirlilerin hiçbir zaman unutmayacağı izmir belediye başkanı. ender insan, güzel insan, nur içinde yatsın.
ölümünü suikast şüphesiyle mitin araştırmaya devam ettiği izmir aşığı sosyal demokrat belediye başkanı
keşke hala olsada izmire hizmet etmeye devam etse dedigimiz efsane başkan...
vefatıyla izmirle alakası olmayanları bile üzmüş gerçek bir efsanedir.
15 haziran 20004 yılında hayatını kaybetmiş,izmirin daha önceki belediye başkanları yüksel çakmur ve burhan özfaturadan kat ve kat daha nitelikli ve çağdaş, hala ismi duyulunca tüyleri diken diken edebilen,hala belediye otobüslerinde,ya da herhangi bir yerde resmi olan,izmirlinin en sevdiği insanlardan birisidir
ölmeseydi de şimdilerde chp nin genel başkanı deniz baykal değil o olsaydı dediğim şahıs. izmir li olmamama rağmen öldüğünü haber aldığımda çok üzülmüştüm. izmiri bütün türkiyenin siyasetinden soyutlayıp daha yaşanılır bir şehir yapmıştı.
annemin izmirli olması dolayısıyla uzun süre takip ettiğim ve vefatı üzerine yıkıldığım siyasetçidir. her ne kadar zıt siyasi görüşlerin savunucuları olsak da, değer verilesi ve amacı hizmet olan efsane başkan.
izmir'i gerçekten seven, izmir'e hizmet etmenin zevkini hisseden, dürüst bir adamdı. chp'nin son seçimlerde izmir i kaybetmemesinin yegane sebebidir. zira chp'ye türkiye genelinde oy vermeyen insanlar bile yerel yönetimde chp'ye oy vermiştir. izmir'in en çok güvendiği isimdi kendisi. karşılıklıdır izmir-piriştina sevgisi.
izmir'in efsane merhum büyükşehir belediye başkanıdır. izmir'i gerçekten sevmiş ve büyük hizmetlerde bulunmuştur. nur içinde yatsındır.
"yalnız iyiler genç ölür" * sözünün ispatı olan, hiç tanımayanların bile izmir'e bakınca bir şekilde sevdiği merhum insan.
izmiri izmir yapan adam. gönüllerde taht kurmuştur. keşke tüm devlet büyüklerimiz onun gibi olsa dedirtmiştir.
izmir'i tekrar izmir yapabilmiş çalışkan başkan.ilkokullara her sabah süt dağıttırırdı rahmetli.
8 nisan 1952, buca doğumludur kendisi.
elde olmayan sebeplerden ötürü, doğum gününü bir gün gecikmeyle de olsa kutlamayı kendime borç bilirim.
türü tükenmekte olan, bu memleketin görüp görebileceği ender bir dürüstlüğe sahip olan, pek kıymetli, rahmetli politikacı.
(bkz: nur içinde yatsın)
8 Nisan 1952 tarihinde izmir'de doğdu. Türkay Koleji mezunu olan Piriştina, 1994 yerel seçimlerinin ardından, izmir Büyükşehir Belediyesi'nde DSP Grup Başkanı olarak meclis üyeliği yaptıktan sonra 1995 yılında DSP'den izmir milletvekili seçildi. Kamu iktisadi Teşekkülü Komisyonu'na daimi üyelik görevinde bulundu. TBMM Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi ile ilgili komisyonda başkanlık, Uğur Mumcu suikastının Araştırma Komitesi üyesi olarak görev aldı. 1999 seçimlerinde DSP'den izmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Piriştina, daha sonra CHP'ye geçmiş ve 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanı seçilmişti. 15 Haziran 2004 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti. Fransızca bilen Piriştina, evli ve iki çocuk babasıydı.

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, hayata geçirdiği projelerle izmir'e ve hatta Türkiye'ye farklı bir belediyecilik anlayışı getirmiş; bunun sonucunda kentte büyük bir değişim yaşanmaya başlamıştır.

izmir, birkaç yıl öncesine kadar kent merkezinde Kültürpark dışında geniş dinlenme alanı bulunmayan; kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı, olması gereken minimum 7 metrekare standartın çok altında bir kentti. Piriştina döneminde, bir körfez kenti olan izmir'i boydan boya yeşiller kuşatacak, kısa bir zamanda 1 milyon 482 bin mtrekare yeni aktif yeşil alanı izmirlilerle buluşturacak çalışmalara imza atılmıştır. Peyzaj çalışmaları, viyadük ve refüjlerin yeşillendirilmesi, tarihsel kültürel miras niteliğindeki binaların onarılması çalışmaları ile ülkemizde bir ilk olan izmir ilan ve Reklam Yönetmeliği uygulamaya konularak kentin görünümüne hem işlevsel hem de estetik yeni bir çehre kazandırılmıştır. Öte yandan; izmir'in rüyası Büyük Kanal Projesi ve derelerin ıslahı çalışmaları kentin altyapısına önemli bir katkı sağlamıştır. Otobüs, tren ve metroyu bir sistem oluşturacak şekilde bütünleştiren, izmir'i 24 saat kesintisiz ve konforlu toplu ulaşımın sağlandığı bir kent haline getiren Ulaşım'da Dönüşüm Projesi'yle kentin ulaşım problemleri önemli ölçüde çözülmüştür.

Ahmet Piriştina, hemşehrilerle belediye arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla Hemşehri iletişim Merkezi ve Semt Merkezlerini kurarak hizmet üretiminde, toplumsal katılımı ve adaleti sağlamaya özen gösteren bir yaklaşımı benimsemiştir. Çevre temizliği, itfaiye, mezarlık hizmetleri ile engelli yurttaşların kent yaşamına katılımını sağlayacak uygulamalar olması gereken normlara uygun hale getirilmiştir. Toplumsal hizmetler kapsamında yüzlerce okulun onarımı ile kent kültürü ve tarihi, kentlilik bilinci gibi kavramlar çerçevesinde ortak bir izmirlilik duygusu yaratacak izmir Kent Kitaplığı ve kent kültürü sergileri, izmir'in 5000. yıl kutlamaları, izmir liseli kent tarihi konferansları, izmir Kent Arşivi ve Müzesi, açık hava film gösterimleri, düzenlenen sempozyum ve kolokyumlar kenti kültürel yönden geliştiren hizmetlerdendir. ilçe belediyelere devrettiği spor salonlarıyla amatör kulüplerin spor yapma olanaklarının genişletilmesi, yaya, koşu ve bisiklet yollarının düzenlenmesi gibi çalışmalara imza atan Ahmet Piriştina'nın izmir'i fuarlar ve kongreler şehri haline getirmek en büyük hayali ve hedefiydi. *

(bkz: özledik seni büyük başkan!!!)
cenaze töreninde bütün izmirlilerin bulunduğu izmirin gelmiş geçmiş en iyi belediye başkanıdır. cenaze günü konak meydanında iğne atsanız yere düşmez duruma gelmişti.
3 yıl önce bugün aramızdan ayrılmış güzel insan... nam-ı diğer büyük başkan... öteki tarafa göç etmiş insanların ardından genelde iyi konuşulur... biraz da formalitedir bu... ama ahmet piriştina için bu böyle değildir... izmir'in görebileceği en büyük belediye başkanıydı... "adam gibi adamdı"... saygıyla anıyoruz...
çok sağlam kaynaklardan alınana bilgilere göre, çeşmede metresiyle olduğu sırada kalp krizi geçiren insan. özel hayatı bizi ilgilendirmez tabi ama iyi bir belediye başkanıymış.
izmirlilerin çok sevdiği fakat ani ölüm haberiyle sarsıldığımız, yeri asla doldurulamayak olan eski belediye başkanımız. Nur içinde yatsın. Çok büyük hizmetleri olmuştur. Bir daha öyle bir belediye başkanı gelmez.
ruhu şad olsun dediğimiz, mükemmel şahsiyet. övgülerin tanımlaya yetmeyeceği, izmirli olmayan çoğu şahsiyetin bile sevgisini kazanan insan.
küçüktüm, izmire ilk kez gidecektim, izmiri tanımıyordum.
ve gün oldu ben izmirdeydim.
izmire ayak bastım, ilk duyduğum söz ahmet piriştina ölmüş oldu.

-abi, ahmet piriştina kim?
+izmir belediye başkanıydı.
-hmm

sadece bir hmm dı söylediğim,
sonra günler, haftalar, aylar geçti..

geçte olsa tanıdım piriştinayı.
onun gibisi gelmemişti izmire. *
28 Mart 2004 Yerel Secimleri nde Chp ' nin yuzaki olmustur . Olumunden sonra Chp li belediyeler ismini cesitli cadde , sokak , park , bulvar vs ye vererek bir vefa borcunu odemeye calismislarsa da 22 Temmuz 2007 Genel secimleri'nde aldiklari sonucla kemiklerini sizlatmislardir . Rahmetle aniyorum kendisini mekani cennet olsun .
4 yılı biraz aşkın bir süre önce aramızdan ayrılıp, izmir'in o büyük ruhuna karışmış; izmir'e gönülden bağlılığı ve yaptıklarıyla hatırlanan ardından gözyaşı döktüren sayılı insanlardan...
karne aldığım gündü. zaten karnede 3 dersten kaldığım yazılıydı...

saat 2de yemek yerken ntv izleniyordu. ne gerek varsa, zaten dokunsan ağlayacaktım.

spiker göründü ekran. son dakika dedi. flaş haber dedi. aha dedim zaten bitmiş hayatım daha ne olabilirki?

bitmemişim. kalabilirmişim, sakıncası yokmuş.

'izmir büyükşehir belediye başkanı, ahmet priştina vefat etti dedi.'

insan başkanına yakıştıramazki bunu.

kaşık, el, yüz, göz her şey sabit kaldı. zaten kalmıştım, bu olmamalıydı. böyle bi haber olmamalıydı.

zaten birileri izmirlinin üzerine oyun oynarken neden sorusunu sordurmuştu bizlere.

sonra izmir sokakları bomboştu, mustafa kemal sahil bulvarından araba geçmedi, hatırlarım o sessizliği. terkedilmiş bir şehir düşünün işte.

sonra...sonrası yok işte. cenazesi o sahilden geçirildi. 80bin kişi vardı konakta, başka biri bu kadar sevilmezdi.

zaten sınavlara çalışıyordum, geçmek lazımdı sınıfı.

katılamadım cenazesine. katılsaydım belki geçemezdim, ama olmadı yapamadım.

izmir sokaktaydı, 3 milyon insanın büyük çoğunluğu. hem daha 52 yaşındaydı, ne gerek vardı bu yaşta vedaya?

biz onu daha çok sevecektik. belki önce biz sonra türkiye onu daha çok sevecekti. olmadı. ama şanslıyızki, hakkında yapılan tüm yalan yanlış bilgilere rağmen tanıdık onu. hem daha biz oy verecektik kendisine gelecek sene. olmadı...

sonra haziran bitti ben geçtim, ama bir şeyler hep yarım kaldı o orospu evladı 14 haziran gününde.
büyük kanal projesini tamamlayarak körfezi kokudan kurtarmış, pasaport'u tamamen değiştirip güzelleştirmis, tüm izmir'i daha da güzel, daha da özgür yapmış, ama en önemlisi izmir'lileri burhan ozfatura kabusundan kurtarmış efsane başkandır. ozfatura'nın kordon'dan otoban geçirme hayalinin suya düşmesini sağlayarak dünyada örneği bulunmayan kordon'un yok olmasını engellemiştir. kendisine sosyetenin başkanı diyenlere her kesimden aldıgı %47'lik ezici oy oranıyla yeniden seçilerek en güzel cevabı vermiş, ancak seçildikten bir süre sonra vefat etmiştir. büyük fedakarlıklarla izmir'e kazandırdıgı universiade'ı goremeden vefat etmesi kaderin bir cilvesidir. tayyip'in de tribünde oldugu, onlarca ülkede canlı yayınlanan universiade açılış töreninde adı anıldıktan sonra 70 bin kişinin hep bir ağızdan dakikalarca yaptığı "büyük başkan" tezahuratı göz yaşartmıştır. kendisi hala hayatta olsaydı, büyük ihtimalle expo izmir'deydi ve chp'nin baskanlıgı icin adı anılmaktaydı.