bugün

Türk-islam mimarisinin en güzel örneğidir Ahlat Selçuklu Mezarlığı. Yapılan tespitlere göre 1500'ü nitelikli olmak üzere 8 binin üzerinde mezar bulunuyor. Merak edenler için:
https://www.dailysabah.co...ory-written-on-tombstones

(bkz: dailysabah)
''anadolu'nun türklere açıldığı kapı,
24 oğuz boyunun otağının kurulduğu yer,
kubbetül islam ünvanına sahip 3 şehirden biri,
evliyalar alperenler diyarı''

imiş.
sever sayarız, güzel memlekettir.

https://www.youtube.com/watch?v=MKPmsk7zpHA
Doğu’nun en güzel kalpli insanlarını barındıran Bitlis ilçesi.

Bugün ben burada bir taksiye bindim, aslında binerken biraz da tereddüt ettim, taksici desen 200 kilo eroin yakalatmış da 15 sene hapis yatmış gibi bi eşkali var. Yol boyu hep tetikteyim. Taksici Kürt-Türkmen kırığı bir şiveyle ahlat’ı anlatıyor. Bildik şeyler olduğundan pek dinlemedim bile. Bi ara oğlunun Van’da polis olduğundan ve çok endişelendiğinden bahsetti. Biraz garipsedim o an. inerken taksimetreye baktım 23 lira birşey yazıyordu. Taksici varsa 20 lira yeter dedi. Onu da biraz garipsedim. Normalde taksiciler 23 lira yazan bir hesap için 20 lira demez hatta para üstü verirken 25 lira gibi hesaplarlar.

Elimi cebime attım, cüzdanımı çıkardım bi de ne göreyim. 10 lira para var. O an sanki ensemden aşağı soğuk su döktüler. En yakın yapı kredi atm’si burada nerede var dedim, taksici dikiz aynasından bana baktı kaşının birini kaldırdı; -yapi kıredi, yapi kıredi, yav menım babam yapi kıredi vallah tınne haaaa zıraat ahan diye dedi.

Tamam ziraat da olur dedim. Para çekmek için indim baktım ki Servis dışı kodumun atm’si. Tekrar mahsun mahsun taksiye döndüm.

Bana iban ver sana para göndereyim üstümde nakit yok dedim. Taksici anlamadı ibanı, yav sıkıntı yoğ ha sonra verirsın dedi. Abicim sonra monra yok gidiyorum ben bi daha seni nerde görücem dedim. Yav benden yana helal olsun yola gidiysen men senin paran almiyem şimdi dedi. Abicim param var ama üstümde nakit yok dedim. En son senin bankadan para çekmek için kullandığın bir kart var mı dedim. He var dedi. Aldım o kartın üstündeki ibana parasını gönderdim. Bak şimdi bu kartla normal para çeker gibi atm’den Çekebilirsin. Buradaki paran kaç paraysa 25 lira daha fazla para var artık demin gönderdim dedim. Adam pek anlamadı herhalde ama ben taksiden inerken parasını alamamanın en ufak bi stresi yoktu. Öyle içten yolcu etti ki bi an acaba akrabası mıyım filan diye tereddüt ettim lan!
Baya türk var burda .
anlam veremediğim bir şekilde il olacağı söyleniyor.
ilçe merkezi 20-25 bin, toplam ilçe nüfusu 40-45 bin bir yer.

ancak cumhurbaşkanlığı köşkü vb inşa edildi.
akp-mhp tabanı ilçe merkezinde çok güçlü.

bilemedim.
ya kocaman tatvan varken ahlatın ne haddine il olmak? dua etsin de köy statüsüne indirmesinler.
Diğer bitlis ilçelerinden farkı, türk nüfus çoğunluklu olmasıdır. Ondan il yapmak istemiş olabilirler.
en az milletvekili 3 diye bir kural yok.
2 milletvekili olan çokça il var; Erzincan, Ardahan, ığdır, Bilecik, Kırşehir gibi.

yine Bayburt'un milletvekili sayısı 1.
Burada çok Türkmen var. Ama Türkmen ünlü yok.
Şehir merkezinde halkın çoğunluğu Türkmen, köyleri ise Türkmen köyleri bulunsa da ağırlıkla Kürt olan Bitlis ilçesi.

Bu sebeple yerel seçimlerde (ilçe merkezi) akp-mhp baskın iken; genel seçimlerde (ilçe geneli) hdp de kendini gösterebilmektedir.

Ancak buranın Kürt köylerinin ahlat ilçe merkezi ile pek alakası olmayıp çoğu işlerini Tatvan yahut Bitlis'te hallederler.

Ahlat Bitlis'in geri kalanından ziyade Adilcevaz ile bütün, diğer Bitlis ilçelerinden biraz daha kopuk, daha farklı bir görüntü oluşturur.

Ahlat ise bölge ortalaması üzerinde bir güzelliğe sahiptir.
Muş merkez ile birlikte ahlat ilçe merkezi benim o bölgede gördüğüm iki fahri memleketimden biridir.

Sever sayarız.
Türkmen diyarı Kozan'dan selam olsun, Alperenler alparslanlar diyarı güzel ahlat'a.
Mevcut belediye başkanı iyi parti'den aday olan ilçelerden biri.
Ahladi Yunanca iyi armut. Bizde yabani armuta ahlat denir.