bugün

Ahladi Yunanca iyi armut. Bizde yabani armuta ahlat denir.
Mevcut belediye başkanı iyi parti'den aday olan ilçelerden biri.
Şehir merkezinde halkın çoğunluğu Türkmen, köyleri ise Türkmen köyleri bulunsa da ağırlıkla Kürt olan Bitlis ilçesi.

Bu sebeple yerel seçimlerde (ilçe merkezi) akp-mhp baskın iken; genel seçimlerde (ilçe geneli) hdp de kendini gösterebilmektedir.

Ancak buranın Kürt köylerinin ahlat ilçe merkezi ile pek alakası olmayıp çoğu işlerini Tatvan yahut Bitlis'te hallederler.

Ahlat Bitlis'in geri kalanından ziyade Adilcevaz ile bütün, diğer Bitlis ilçelerinden biraz daha kopuk, daha farklı bir görüntü oluşturur.

Ahlat ise bölge ortalaması üzerinde bir güzelliğe sahiptir.
Muş merkez ile birlikte ahlat ilçe merkezi benim o bölgede gördüğüm iki fahri memleketimden biridir.

Sever sayarız.
Türkmen diyarı Kozan'dan selam olsun, Alperenler alparslanlar diyarı güzel ahlat'a.
Burada çok Türkmen var. Ama Türkmen ünlü yok.
en az milletvekili 3 diye bir kural yok.
2 milletvekili olan çokça il var; Erzincan, Ardahan, ığdır, Bilecik, Kırşehir gibi.

yine Bayburt'un milletvekili sayısı 1.
Diğer bitlis ilçelerinden farkı, türk nüfus çoğunluklu olmasıdır. Ondan il yapmak istemiş olabilirler.
ya kocaman tatvan varken ahlatın ne haddine il olmak? dua etsin de köy statüsüne indirmesinler.
anlam veremediğim bir şekilde il olacağı söyleniyor.
ilçe merkezi 20-25 bin, toplam ilçe nüfusu 40-45 bin bir yer.

ancak cumhurbaşkanlığı köşkü vb inşa edildi.
akp-mhp tabanı ilçe merkezinde çok güçlü.

bilemedim.
Baya türk var burda .
Doğu’nun en güzel kalpli insanlarını barındıran Bitlis ilçesi.

Bugün ben burada bir taksiye bindim, aslında binerken biraz da tereddüt ettim, taksici desen 200 kilo eroin yakalatmış da 15 sene hapis yatmış gibi bi eşkali var. Yol boyu hep tetikteyim. Taksici Kürt-Türkmen kırığı bir şiveyle ahlat’ı anlatıyor. Bildik şeyler olduğundan pek dinlemedim bile. Bi ara oğlunun Van’da polis olduğundan ve çok endişelendiğinden bahsetti. Biraz garipsedim o an. inerken taksimetreye baktım 23 lira birşey yazıyordu. Taksici varsa 20 lira yeter dedi. Onu da biraz garipsedim. Normalde taksiciler 23 lira yazan bir hesap için 20 lira demez hatta para üstü verirken 25 lira gibi hesaplarlar.

Elimi cebime attım, cüzdanımı çıkardım bi de ne göreyim. 10 lira para var. O an sanki ensemden aşağı soğuk su döktüler. En yakın yapı kredi atm’si burada nerede var dedim, taksici dikiz aynasından bana baktı kaşının birini kaldırdı; -yapi kıredi, yapi kıredi, yav menım babam yapi kıredi vallah tınne haaaa zıraat ahan diye dedi.

Tamam ziraat da olur dedim. Para çekmek için indim baktım ki Servis dışı kodumun atm’si. Tekrar mahsun mahsun taksiye döndüm.

Bana iban ver sana para göndereyim üstümde nakit yok dedim. Taksici anlamadı ibanı, yav sıkıntı yoğ ha sonra verirsın dedi. Abicim sonra monra yok gidiyorum ben bi daha seni nerde görücem dedim. Yav benden yana helal olsun yola gidiysen men senin paran almiyem şimdi dedi. Abicim param var ama üstümde nakit yok dedim. En son senin bankadan para çekmek için kullandığın bir kart var mı dedim. He var dedi. Aldım o kartın üstündeki ibana parasını gönderdim. Bak şimdi bu kartla normal para çeker gibi atm’den Çekebilirsin. Buradaki paran kaç paraysa 25 lira daha fazla para var artık demin gönderdim dedim. Adam pek anlamadı herhalde ama ben taksiden inerken parasını alamamanın en ufak bi stresi yoktu. Öyle içten yolcu etti ki bi an acaba akrabası mıyım filan diye tereddüt ettim lan!
''anadolu'nun türklere açıldığı kapı,
24 oğuz boyunun otağının kurulduğu yer,
kubbetül islam ünvanına sahip 3 şehirden biri,
evliyalar alperenler diyarı''

imiş.
sever sayarız, güzel memlekettir.

https://www.youtube.com/watch?v=MKPmsk7zpHA
Türk-islam mimarisinin en güzel örneğidir Ahlat Selçuklu Mezarlığı. Yapılan tespitlere göre 1500'ü nitelikli olmak üzere 8 binin üzerinde mezar bulunuyor. Merak edenler için:
https://www.dailysabah.co...ory-written-on-tombstones

(bkz: dailysabah)
benim güzel memleketim... benim canım memleketim.

bir yeri görmemek sahiplenmemek için sebep değil..
mangal alanlarını severim.
ahlat türkmendir.
çerkesmiş. ahlat'tan yazıyorum kardeşim.

güldürme derim.

edit: adilcevaz ve erciş'in yarısı neyse ahlat'ta odur.
hayallerinizi gerçekmiş gibi yansıtmayın.
Bitlisin bir ilçesi olup bitlisle hiç bir alakası olmayan bir ilçedir. Halkı genellikle çerkes olup kümbet ve bastonlarıyla ünlüdür.
Ahlat eskiden Türklerin çoğunluk olduğu şimdi Kürtlerin %75 olduğu bir ilçedir merkezi %50 Türk %50 Kürttür.
Kayilarin anadoluya ilk geldiği yer.
Küçük ufak bir yerdir.
Bakmayın öyle Antalya gibi fotoğraflarının atıldığına, yaşanmaz böyle yerlerde.
bitlis'in her tarafı tarih kokan, her köşesinde selçuklu eserleri bulunan, türkler için büyük önemi bulunan, çoğunluğu halen türkmen olan, van gölünün kıyısında belki de doğu anadolu'nun en güzel ilçesi.

edit: 20.000 nüfuslu bir ilçedir. türkiye'deki diğer ilçelere nazaran küçük değildir. doğu anadolu'da ise il olan ardahan'dan büyüktür. şimdilik ilk olarak aklıma gelen tunceli, bayburt gibi yerlerden de küçük değildir ve buralardan çok daha güzel, yaşanılasıdır.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
bilinenin aksine hala çoğunluğu türkmen bitlis ilçesi.

ahlat'ta oldu bitti türkmenlerin yoğun olduğu yerler köyler değil ilçe merkezidir.

şehri baz alan yerel seçimlerde türkmenler çoğunluk iken köylerin dahil olduğu genel seçimlerde manzaranın değişmesi bundandır.

son 2014 yerel seçimlerinde akp %40, mhp %21 oy almıştır. bdp ise %37 oy almıştır.

bir önceki yerel seçime bakıldığında akp oylarının tamamının mhp'de olduğu ve oy verenlerin tamamının eski mhpli veya türkmen olduğu görülebilir.

bu durumda şehir merkezinin yaklaşık %65'i türk olan bitlis ilçesidir.
Belediye başkanı eski mhp'li Mümtaz Çoban olan, yerli halkı kayı boyunun soyundan gelen, türklerin anadoluda ki en eski yerleşimidir Ahlat. Son olarak cb erdoğan'ın talimatıyla 268 ahıska türkü ahlat'a yerleştirilmiştir. Bitlis'e bağlı olduğu için Kürtler tarafından "xelat" denilerek sözde kürdistanın toprağıymış gibi gösterilmektedir.
belkide doğu anadolu bölgesinin en güzel ilçesidir.

aynı zamanda yarısı türkmen olan bir ilçedir, bitlis'e bağlıdır.

van gölü kıyısındadır, hoş bir doğaya sahiptir. aynı zamanda her yanı selçuklu eserleriyle çevrilidir.
Yabani armuttur. Şudur. (Yazı özlemek)
görsel
Akdeniz yöresinde "Boz armut" olarak bilinen yabani ağaç, meyve. Eylül-ekim aylarında olgunlaşan yumuşak*, tatlı ve kendine has bir kokusu olan meyveleri olur.