1. 1.
  izmirde çok kullanılan aşağılama,küçümseme içerikli bir sıfat.çingene gibi,şopar gibi anlamlar içerir.ilk kez izmirli bir arkadaşımla dışarı çıkacağımız bir gece duymuştum,üzerindekipezevenk gömleğini kasdederek ''böyle mi çıkayım yani abeci gibi'' diye sormuştu,o gün bugün bayıldığım bir kelimedir.kısa yoldan çok şey ifade etme özelliği vardır.
  5 -1 ... veritaserum
 2. 2.
  (bkz: ismail yk)
  2 ... veritaserum
 3. 3.
  izmirde son zamanlarda patlama gösteren insan türüne hitap şeklidir.
  ... jaymz
 4. 4.
  çocuk olanı için;

  (bkz: pale)
  ... chazsmyr dhuunyl
 5. 5.
  (bkz: şovşak)
  ... tavukbalikkellebunlaryenirelle
 6. 6.
  merak ettiğim için ukte vermek üzere arama butonuna yazdığımda cevabını aldığım sözcük..

  evet hakikaten de çingeneyi çağrıştıran bir söylemi var..
  ... sweet leaf
 7. 7.
  izmirde aşağılama yada şaka amaçlı çok kullandığımız çingenemsi bi kelime.. çingenelerin birbirleriyle abe abe diye konuşmasından türemiş olabilir. abe diyen insan - abeci..
  1 ... braddock
 8. 8.
  apaçi modlara çok giren, yoldağa gördüğü kızın içine düşme tehlikesini defalarca geçiren kadifekale'den aşağı yardırmış görgüsüz, abazan bir izmir insanı kesimi.
  ... mecnuni
 9. 9.
  (bkz: abe)
  ... mackenzie
 10. 10.
  izmir'de çok kullanılan kelime(idi) sonra apaçilerin izmirde bucadan fışkırmasıyla apaçi oldular karıştılar gittiler yani aslında bugün herkesin apaçi dediği o tiplere biz zamanında abeci diyorduk sonra hepsi tek moda girdi bir değişim gösterdiler harmanlandılar isim benzerliğinden de anlaşılacağı üzere apeçi olup çıktılar başımıza.
  1 ... bigun yine boyle gidiyoruz