bugün

mitolojide Metanize'nin oğlu, su içmesiyle alay ettiği için demeter, onu kertenkele yaptı. Kalkanında büyüleyici bir güç varmış.
Metanizen' in oğlu, su içmesiyle alay ettiği için Demeter, onu kertenkele yaptı. Kalkanında büyüleyici bir güç vardır.
(bkz: hiram abas)
alman menşeili bir erp yazılım firması.
ilyada' da adı geçen abantlar boyuna adını veren kahraman. poseidon ile su perisi arethusa' nın oğlu.
Mitolojide bu adı taşıyan ve birbirinden pek de ayırt edilemeyen 3 karakter vardır.

1. En eskisi ilyada'da adı geçen Euboia halkı Abantisler'e adını veren kahramandır. Bu abas, khalkhis yakınlarındaki bir kaynağın tanrıçası nympha arethousa'yla Poseidon'un oğlu olarak bilinir. Daha sonraya ait bir Atina tradisyonu , Abas'ın, Erethkheus'un oğlu Metion'un soyundan geldiğini belirtiyor: Bu durumda Abas'ın babasının, Metion'un oğlu Khalkon olması muhtemeldir. Bu Abas'ın Khalkodon ve Kanethos adlarında iki oğlu vardır.

2. En ünlü Abas, Lygkeus'la Hypermestra'nın oğlu ve Argos kralı Abas'tır. iki düşman kardeş olan Danaos'la Aigyptos'un kanı onda birleşmişti. Abas, Perseus'un ve perseus soyunun atasıdır. Phokis bölgesindeki Abai şehrinin kurucusu olduğuna inanılıyordu. Abas'ın Aglaia'dan Akrisios ve Protos adlarında ikiz oğulları ve adında bir kızı oldu. idomene, amythaon'la evlendi. Abas'ın Lyrkos adında gayrimeşru bir oğlu olduğu da söylenir. Lyrkos, Peloponisos'da Lyrkeia bölgesine adını vermiştir.

3. Bir diğer Abas da, Melampous'un oğlu, Amythaon'un torunu ve dolayısıyla, bir önceki kahramanın torununun oğludur. Talaos'un karısı ve adrastos'un annesi Lysimakhe'nin büyükbabasının niteliklerini tevarüs etmiş olan kahin idmon'un ve koiranos'un babasının bu abas (Melampous'un oğlu Abas) olduğu söylenir.