bugün

3 korner 1 penaltı gibi yazısız kurallardan birisidir.
O jenerasyonun bütün çocukları bilir bunu.
Mahalle maçlarında geçen sözcük öbeği.
- pis burun vuranın anası babası ölsün.

oğlum ne kadar zalim kurallarımız varmış lan eskiden.
(bkz: atan alır kampanyası)
Bir sokak sözüdür penaltı atılacağı sırada kaleci canını kurtarmak için söyler herşeye rağmen o topa pis burun veya ayak içi vuruşla abanılır tahmin edildiği üzere kaleci pert.
(bkz: fırfır yok)
pis burun hayallerine engel koyan mahalle maçı uyarısı.
-Tamam teknik vurucam.
ilkokul kantinlerinde başıma gelen hadisedir. ilkokulda kısa boylu ve içine kapanık bir çocuk oluşum en önde olsam bile o alışverişi fark ettirmeden kendimi tamamlamayışım ortaokula giden abiilerin ablaların beni ezmesine yani üzerime abanmalarına vesile olup kantincinin abanmayın abanmayın geri haydiee diye bağırışını hatırlatır.
-karşında gavur mu var .mına koyayım! şeklinde de devam eden kaleci repliğidir.
kural.

benzeri için (bkz: fırfır yok).
kaleciyi ''lunaparkta unutulan bir çocuk gibi'' bırakan vuruş şeklinden sonra söylenen sözdür. Mahalle maçlarında rastlanmaması mümkün değildir.
-abanma lan.
+ne abanması ya karı* gibi oynama, ayak içi vurdum.
-bende vurayım ayak içi. (orada tartışılan kişiye ayak içi ile hızlı bir atış gerçekleştirilir.)
+ya git ya ben oynamıyorum hep böyle yapıyon.
*bir abi kardeş arasında yaşanmıştır.
milan baros'un penaltı kullandığı reklamda kaleci çocuğun söylediği klasik replik.
dokuz aylık ta kaledeki çocuğun söylerken sanki elemanlar üzerine roket göndereceklermiş gibi endişeli söylediği söz. tabi, her topa abanan şişman çocuk aldırır mı, tamam lan geç teknik vuruyoz der yine abanır..
(bkz: takoz recep)
seks yaparken kadının erkeğe söyleyebileceği bir söz.
(bkz: tsubasa ile futbol oynamak)
küçüklüğümüzde top oynarken, o minnacık kaleye geçmiş zavallı kalecinin, o acımasız penaltıcıya yalvarma şeklidir. *
tekniker: abancan, neden abanıyorsun topa?
abancan : siktirgit başımdan!
nice futbolcunun son sözü olmuştur bu.
(bkz: hami mandıralı)
- abanmasana olum.
+ kim abandı mına koyim . teknik vurduk .
- senin tekniğine sokiim ben o zaman.
+ bende seninkine sokim.
- tamam lan aban mına koyim . ama sen kaledeyken bende abanırım.
+ olum ben teknik vuruyorum.
- tamam bende teknik abanırım.
* (bkz: teknik abanmak) * *
(bkz: yapamazsan yok)**
(bkz: no aban no cry)
Özellikle yaş farkı bulunan rakipler arasındaki futbol maçlarında söz konusudur. Yaşça büyük olanlar topa sertçe vurdup da birilerinin kafasına gözüne gelirse o adamın iflahı kesilir. Yaşça büyük olanlar her zaman biraz da olsa abanmak ister. Küçükler teknik de teknik diye ortalığı velveleye verir.