bugün

mahalle maçlarında kalecilerin söylediği söz.
(bkz: abanmayacağım teknik vuracağım)
mahalle maçlarında kaleye kimse geçmek istemeyince, mecburen mahallenin en zayıf, en ezik çocuğu ya da oyunculardan birinin kendi halinde üçgen oynayan kız kardeşi * kaleye konurdu. kaleye geçen bu zavallı çocukcağızları ezmemek için de topa abanılmazdı.
küçüklükte mahalle maclarında cokca sarfedilen cümle. Ama abiler hayvan gibi abanırlardı sonrada abanmadım teknik vurdum diye kandırırlardı. Hey gidi dünler hey...
(bkz: fırfır yok)
Özellikle yaş farkı bulunan rakipler arasındaki futbol maçlarında söz konusudur. Yaşça büyük olanlar topa sertçe vurdup da birilerinin kafasına gözüne gelirse o adamın iflahı kesilir. Yaşça büyük olanlar her zaman biraz da olsa abanmak ister. Küçükler teknik de teknik diye ortalığı velveleye verir.
sözlük polislerinin kimi yazarlara söylemesi gereken söz.
+beyler abanmak yok
-tamam
+olm ibne herif, ne burunla vuruyosun, abanmak yok demedikmi
+ya kız gibi oynayacaksak hiç oynamayalım.
-abanma lan.
+ne abanması ya karı* gibi oynama, ayak içi vurdum.
-bende vurayım ayak içi. (orada tartışılan kişiye ayak içi ile hızlı bir atış gerçekleştirilir.)
+ya git ya ben oynamıyorum hep böyle yapıyon.
*bir abi kardeş arasında yaşanmıştır.
kaleciyi ''lunaparkta unutulan bir çocuk gibi'' bırakan vuruş şeklinden sonra söylenen sözdür. Mahalle maçlarında rastlanmaması mümkün değildir.
kural.

benzeri için (bkz: fırfır yok).
-karşında gavur mu var .mına koyayım! şeklinde de devam eden kaleci repliğidir.
pis burun hayallerine engel koyan mahalle maçı uyarısı.
Bir sokak sözüdür penaltı atılacağı sırada kaleci canını kurtarmak için söyler herşeye rağmen o topa pis burun veya ayak içi vuruşla abanılır tahmin edildiği üzere kaleci pert.
(bkz: atan alır kampanyası)