bugün

(bkz: türkiye deki restorasyon faciaları) na eklenen yeni halka.

tabi ki bu da akp döneminde olmuştur...

evet, konya alaaddin tepesinde yer alan 12. yüzyıldan kalma 2. kılıçarslan Köşkünün günümüze ulaşabilen son parçasında yapılan restorasyonla bir kez daha içimiz cız etti.

köşkün restore edilmeden önceki hali;
görsel

ve restore edildikten sonra şu hale gelmiş;
görsel

bu restorasyonu(!) akp'li konya büyükşehir belediyesi ve kültür bakanlığı ortaklaşa yapmışlar.

ne diyelim?
hayırlı işler...
Restorasyon denilince bunların aklına komple yenilemek geliyor herhalde.

Yahu restorasyon kelimesi aslına uygun yenilemek değil midir? Bakın benim hiçbir ilgim olmaz, hatta ve hatta restorasyon kelimesini de tengir in başlığındaki kelimeye bakarak yazdım. O kadar bilgim yok.

Ama aslına uygun olarak yenilemek anlamına geldiğini düşünüyorum. Evet.
geçenlerde yine bir camiyi voltrana çevirmişlerdi. bu da kafasını oluşturuyor sanırım.

https://www.uludagsozluk....B1na-uygun-restore-etmek/
restorasyonu ilkokul mezunu laz müteahhite yaptırdıysalar normaldir.
keşke yıkıp yenisini yapsalardı böyle pek bir anlamı kalmamış.
yapıya zarar vermeden yeni bir yapı inşaa edilmiş seklinde duruyor eğer deformasyon ile çimento harc ile eski yapıya yük bindirildi ise tarih harap edilmiştir.Yapılmasa daha iyimiş.
Yeni eskiden her zaman iyidir evet eski yıkık dökük hali daha mı iyiydi yani? Adamlar pırıl pırıl mis gibi yapmış işte ağzınla kuş tutsanda malüm çevreye yaranılmıyor amk.
Restorasyon kavramı ile inşaat kavramının ayırt edilemeyip, deli kızın çeyizine dönen birtakım ülkeler de böyle vehametler görülmesi doğaldır.

Restorasyon bölümü mezunları, markette kasiyer olarak çalışırken, tarihten, teknikten bihaber duvar ustası Himmet usta, tarihi dokumuza hünerli elleriyle dokunuyor.

Ne diyelim! Kader utansın!
yuh dedirten durum.

utanmazlığın, arsızlığın bu kadarı.

ulan tarihi köşk planına hiç mi bakmadınız?
bi eski haline bakıyorum bi yeni haline bakıyorum.... alakaya maydanoz ya resmen!! dokunmayın daha iyi..estetiksizsiniz...
Ne restorasyonu bildiğin yeniden Köşk inşaa etmişler.
Yandaşa ne para akmıştır mk. Boğazınıza dursun.
üst kısmı tamamen yıkıp yeniden inşa etmişler. dolayısıyla bu bir restorasyon değil rekonstrüksiyon'dur (aslına uygun şekilde yeniden yapma)...

fakat bu eser rekonstrüksiyona girmemeliydi. çünkü 1. dereceden tarihi yapılar sadece mevcut haliyle korunur. bu yapılarda tamamen restorasyon ya da diğer restore teknikleri uygulanmaz. en fazla korunması için önlemler alınır.

lise 1'den beri her yaz kesintisiz restorasyon işleri ile meşgul olurum. kimi zaman uygulamacı kimi zamanda çizimci pozisyonunda çalıştım. arkadaşlar size bir realiteden bahsedeyim: maalesef ki türkiye'de restorasyon çok yanlış anlaşılıyor. daha doğrusu en büyük para aklanan sektörlerin başında geldiği için eser üzerinden olabildiğince çalışma çıkartiyorlar. biz bunlara afedersiniz götten çıkma ''poz'' diyoruz. nitekim nihai durum alenen ortada... hadiseyi açık etmek için güzel bir örnek ama çok daha iyileri için (bkz: şile kalesi restorasyonu) (bkz: aspendos restorasyon rezaleti)
Bahse varım bu rezalet yerel halk tarafından allah razı olsun yenilediler binayı şeklinde karşılanmıştır. Aşağı da ki görsel de niğde bor da ki tarihi hamamın resterasyonu fotoğrafı çekeli bir seneyi geçti şimdi ne durumda bilmiyorum ama konuştuğumda çomarlar tarihi hamamın gaz betonla kaplanmasını memnuniyetle karşılıyorlardı. Siyasi ve yönetici erke kızmak çok da doğru değil onları seçen güruhun hali de ortada zaten.
görsel
inşaatçılara restorasyon yaptırırlarsa olucağı budur.
tam bir mimari sığırlık örneği olmuş.
Nekadar sanat uzmanı varmış.birde memlekette bilim adamı yetişmiyor diyorlar.al burda 10-15 tane var tepe tepe kullanın.
Gene şükredin ki kaçak kat çıkmamışlar.
Trabzon'daki Sümela Manastırına restorasyon yaparken kaçak kat çıkmışlardı.