bugün

An itibariyle 5.37 olarak Çomar tokatlamakta olan kurdur.
ekonomi sanırım çok iyi.
5.36 olan kur.

Ulan 2019'a kadar daha 6-6.50 tl'yi görür diyordum ki..

Bayram bitişinde 6'yı bulacak gibi.
2019'a girerken 7.50 tahminimi buraya iliştiriyorum.
umrumda olmayan kur. yurtdışında tatile giden elit tipler düşünsün.
okun yönü yukarı doğru olan kur.
yatırımcı korkudan iş yapamıyor, hâlâ amerikanın oyunu diyen celladına aşık olmuş bir topluluk var.
5,40 oldu...

durdurun şunu artık. 21 milyar dolar net rezervi kalan bir merkez bankası var içimizde. müdahele edemiyor kitlendi kaldı.

durdurun artık şunu üretimi olmayan ülkenin sonunu hazırlıyorsunuz bu böyle gitmez olmaz.

ne iktisat bilgileri ne para politikaları. kapatın o zaman tüm iktisatla ilgili bölümleri. neden okudu onca insan neden uzman oldu onca insan.

neden müdahele etmiyorsunuz neden...
mevcut konjonktüre göre olması gereken oluyor, zevk almaya bakmak lazım.
işin siyasetlik diplomasilik bir yanı kalmadı. malum ülkeleri yalayana kadar yükselmeye devam edecek. 1000 tane ihracat fabrikası da açsan düşürmezler o doları bu saatten sonra.
Sözde seçimden bir hafta sonra inecek kurdu ama malesef olmadı.

Hep bir mazeret hep bir söylem ama hiç icraat yok. Dış güçlerde dış güçler başka birşey dedikleri yok siyasetçilerin, tabii onların sikinde olmadığı, tuzu kuru oldukları için sıkıntı yok olan yine garibana oluyor. Peki olsun mu? olsun daha beter olsun ki; belki seçmlerde oy verenlerin aklı başına gelir.

Ama dolar 10tl de olsa donları götlerine yapışsa da onlar davalarından vaz geçmez. Hangi davaysa artık.
5.40 aşarak dalga dalga yükseliyor.
10 olsun bu işi çozelim.
Bu şekilde devam edeceği artık netleşmiştir. Bundan sonra iflas ve toplu işten çıkartma haberlerini okuyacağız, çok yakındır.
piyasada yaprak kıpırdamıyor 1 haftadır.

5.45 nedir allasen?

25 haziran da seçimin hemen ertesi 4.54
9 ağustos 5.45

büyük resmi görün artık amq onu da ben mi anlatayım?

(4+5)*4 = 36
5*4*5 = 100

100 - 36 = 64 alın size reis in yaşı.
Henüz ön sevişme de sam amca.
Yaz mevsimi böyle gider turist gurbetçi ayağını çekip kışın Mart ayı vergi ayı olunca o zaman göreceğiz büyük resmi.
Merkez bankasında ki para ile piyasaya müdahale etmek ateşi benzin ile söndürme gayretinden başka bir şey değil.
Üstelik merkez bankasında ki para senin paran mı?
Bu likitidenin hepsini istesen de kullanamazsınız ki dijital bir rakam olması da başka bir dert.
Rusya krizinde piyasaya müdahale edildi ve Ruslar Bir ara piyasaya sürdüğü dolar ayda 28 milyar dolardı, ay'da 28 milyar dolar.
Rusya ihracatının %65 oranında petrol doğalgaz oldu halde %50 ekonomik kayıp ile krizden çıktı.
Türkiye olarak en az ayda 20 milyar dolar piyasaya sürecek paramız yok.
Bu parayı kazanacak satacak bir üretim değerimiz markamız petrolümüz doğalgazımız hiç bir gelir yaratacak malımız yok.
Hangi piyasaya müdahaleden bahsediyorsunuz?

Bir de doların kasası ve dolar basan makinenin sahibi olanlar var ki, onların derdi sizin derdiniz öper.
Çin de dolar rezervi 3.5 trilyon dolar civarına yükselmiş durumda ve asıl onlar Yusuf Yusuf ediyor. Sürdürülebilir ekonomik üretim sistem için doların bizim gibi kıçını sildiği wc kağıdını dışardan alan ülkelerin dolar karşısında patinaj yapınca sıçrayan çamur dolar rezervi olan ihracat devlerini rahatsız ediyor.
Hele ki korumacı politikaları yüzünden ABD de üretim yapan ABD ye üretim yapan şirketler ve bu şirketlerde çalışan insanlar da Yusuf Yusuf ediyor.
inanın onlar bile bu durumdan bizden daha fazla rahatsız.
Nereye kadar boyle gidecek dedigim kurdur.

Niye kimse aciklamaz, Niye hala diklenilir, nereye kadar dayaniriz bilen yesillendirsin uzuluyorum bu duruma.
konuşmaktan yoruldum lan artık. daha neler göreceğiz kim bilir? yazık ülkeme.
310 dolarım var bugün 100 dolar bozduracağım. 4.70 den almıştım akıyor bugünde maşallah (=
yakında makarna yerine beton, asfalt ve zift karışımı yemeye başladıklarında hiç birisi ben oy vermemiştim diyecekler.
Hâlâ müdahale bekleyen aveller var. Müdahalelik hali mi kaldı lan doların, 2'ye felan mı düşürecek müdahaleyle, nasıl bir şey bekliyorsunuz amk? Beklediğiniz şu herhalde:

(bkz: bi 10 milyar dolar sonra bi 10 milyar dolar daha)

yıl sonuna 7'ye kadar yolu var.
Türk parasının yatırım yapılabilir olmaktan çıkmasını sağlayan korkunun dağları beklemesidir aslında.

Bugün hiç korkmayın hepsi geçecek denilen doların dalgalanma aralığını daraltmaya çalışıyoruz demek.

5.44 görmüş bir doları dizginlemek artık pek mümkün değil çünkü kurda yaşanan yukarı yönlü hareketin ithal ürünlerde etkisini görmeye başladık.

Bir örnek vermek gerekirse dün veterinere gittim. 2 ayda bir yaptırdığım parazit aşısı 35 liraydı 70 lira olmuş. Gimcat marka 100 gr vitamin 50 idi 75 olmuş.

Bu iki ürünü ben 2 ayda 1 alıyorum. 100% aşı 50% vitamin zamlandiysa 2 ayda. Ben 2 ay sonra yapacağım harcama için paramı Türk Lirasına güvenip tutmam.

Halk böyle yaparsa dolar talebi artar ama arzı azalır çünki abd faizleri 4 defa arttırdı.
Bazi arkadaslar demis
5.18e düser mi?
Bak kardesim ;
Faizler %17 den
%25 lere cıkarsa altina bile gelebilecek kurdur...
Ama piyasalarla inatlasmaya devam ederse Saygi deger uzunumuz
Hayalindeki
ooo 5.18 degil (Alım firsatı)
6.18 oluveririr
2-3 hafta sonra...
Bu kur değil bildiğin tecavüz.
https://twitter.com/i/status/1027524896333561857
Doların 5 in altına inmesi ile ilber ortaylı ilgileniyor artık. 17 agustos tahminim 5,60.
Türkiye titanik gibi götünü havaya kaldırmış durumda ...
Dolar çok yakında 1 tl olacak arkadaşlar , nasıl mı , çok uyanık siyasetçilerimiz var allah başımızdan eksik etmesin(!) şöyle ki doların 10 tl olması sağlanıp paramızdan da bir 0 atmak neticesinde 1 ₺=1$ şeklinde yapacaklar. Bunu da vatandaşa başarı olarak gösterip , hüloğğğğğ şeklinde böğürmeleri sağlanacak.

Allah başımızdan eksik etmesin efem(!)