bugün

(bkz: yetmiyor yetemiyor)
''6 güvenilir yardımcım var'' der rudyard kipling * ''tüm bildiklerimi onlara borçluyum; onları ne, neden, ne zaman, nasıl, nerede ve kim diye çağırırım.'' 5n1k
(bkz: h1n1) *
şu an türkiye'de hangi gazetede tam olarak uygulandığını merak ettiğim haber yazma sistemidir.
herhangi bir yazara * sorulması farz olan sorudur işte o yüzden uludağın ulusozlukten sonraki gizli yönlendirme adresi forumsozluk.tk
gazetecilikte haberi oluşturan ögeleri temsil eden kısaltmadır.

haber metninin ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim? sorularının cevabını içermesi gerektiğini ifade eder.
(bkz: 6n 1k)
alınan cevapların etkisiyle şoka girmiş bir şekilde "siktiiir!" denilirse; 5n1k1s olan olay çözümleme metodu.
soner yalçın ın şehir efsanelerini anlattığı program.
(bkz: şahin k)
(bkz: nnnnnk)
cüneyt özdemirin milleti çağırıp ezmeye çalıştığı ancak sadece kendi ezikliğiyle kaldığı proğramı.
fazıl say, programa dün çıkarılmış olan elemana bir hayli yüklenmektedir, hatta hakarette sınır tanımaz "salak" gibi yakıştırmalar da kullanır...

Cüneyt: ama şimdi burada olmayan birisinin arkasından hakaret etmeniz doğru mu?
Fazıl say: ımm, mımmmm...
Cüneyt: Sonra size cevap verdiler mi de kızıyorsunuz ama?!
Fazıl say: olsun...
Cüneyt ve tüm ekip: hahahaha...

sunucunun fazıl'ı yerden yere vurduğu bir program olmaktadır. helal cüneyt.
fazıl say ve cüneyt özdemir'den tiksinmeme sebeb olmuş program. ulan sabah açtım o var, gece oldu yine ayni program.geçen gün yine ayni program.
dahi falan denen fazıl say'ın aslında o kadar da dahi olmadığını gördüğümüz program. kem küm etti bütün program. bravo cüneyt özdemir, ağzına sağlık.
Şu an da tek tip askerliğin tartışıldığı program.
an itibariyle chp ve mhp nin temsilcileriyle referandum tartışılmaktadır.

benim anlamadğım muhalefetin iddalarına karşı bir akepeli gibi cüneyit özdemir cevap yetiştirmektedir.

moderatörlerin tarafsız olmasını isterdik.
şu anda cüneyt özdemir'in daha önce yapıp yayınlanmamış çok özel hanefi avcı röportajını, adamın göz altına alındığı gün sıcağı sıcağına yayınlayarak gündemi yakalamış program.

edit: yorumsuz, düz bilgi entry'sini eksileyen arkadaşa bir alkış istiyorum. *
cüneyt özdemir in aptalca sorularıyla bezediği program. aklıma gelen örneklerden sadece biri:

geçtiğimiz ay güneydoğuda patlayan mayınla havaya uçan minibüste annesini kaybeden bir yaşındaki masum bebeğin durumunu öğrenmek için bebeğin babasıyla telefon bağlantısı kurulur

c.özdemir: minik bebek nasıl? uyanıp kendine geldiğinde annesini sordu mu? ona nasıl bir açıklama yaptınız? annesini kaybettiğini öğrenince ilk tepkisi ne oldu?
baba: eeöö cüneyt bey bebe henüz 1 yaşında var yok. yani konuşamıyo henüz!?!
c.özdemir: peki oldu ozaman.
yanlış hatırlamıyorsam, açılımını bilmediğim ilk zamanlarda, "5 neden ve 1 kişi" şeklinde mantık yürütmüştüm bu formül hakkında. ne alakaysa?
cüneyt özdemir'in başlangıçta yakaladığı rüzgarı yitirmesiyle devam eden programdır. sebebi de cüneyt özdemir'in tarafsızlığını koruyamamasıdır.
An itibari ile cem Yılmaz'in Kesin ip var amına koyim konulu videosunu sansürlemeyi unutup küfürlü olan orjinalini canlı yayında göstermiş program. Her ne kadar Cüneyt Özdemir olayı sonradan farkedip özür dilese de CNN Türk'e yakın tarihte gelecek ceZa kacinilmaDir.
haberciliğin temel sorularıdır. Nerede, ne zaman, nasıl, neden, ne ve kim sorularını içerir.
an itibarı ile taraf ve zaman gazetesi muhabirlerinin acımasızca yanlı goruslerini türk milletine dinleten program. hic merak buyurmasınlar, atatürk de zamanında vatan haini ilan edilmişti, ama yüce türk milletinin vicdanında herzaman bir kahramandı, ve oyle de kaldı. Tıpkı şu an sucsuz yüzlerce asker gibi..
bir haber metninin, haber niteliği taşıyabilmesi için içerisinde cevabını barındırması gereken 6 sorunun formülize halidir. Nedir bu sorular?

-ne?
-niçin?
-nerede?
-nasıl?
-ne zaman?
-kim?

şimdilerde ise 'nereden' sorusuyla 6n 1k olarak kullanılmaya başlamıştır.