bugün

yaklaşık 2 yaşındaki çocuk oluyor. ve insan karakteri 6-7 yaşlarına kadar oluşur yani 7'sinde neyse 70'inde de odur sözü öylesine söylenmemiştir. 2 yaşındaki çocuklara ingilizce öğretiliyor Kur 'an neden öğretilmesin?
Konuştuğu dili okumayıp yazamayan bir bireyin seslerine ve sembollerine aşina olmadığı, özdeşleştiremediği bir dili anlaması okuması çok zor.

Eğitimde hazır bulunuşluk diye birşey var. Çocuklar arapça öğrenmesin, Kuran öğrenmesin demiyorum. Öğrensinler ama en az 2. Sınıftan sonra öğrenmeleri daha kolay olur.
248 aylık bir bebek olarak hiç tasvip etmediğim olaydır. evet.
terörist yetiştirme kurumlarınca yapılacak çalışmalardır,
terörist ne mi alaka ?

terör ün tanımı, bir kesimin silahlanıp, sivillere saldırıp öldürmesidir.
tıpkı kuranın istediği gibi;

9:39 - eğer topluca savaşa katılmazsanız, o sizi acı bir azaba uğratır ve yerinize başka bir kavmi getirir ve siz o'na zerrece bir zarar veremezsiniz. allah'ın herşeye gücü yeter.

9:123 - ey iman edenler, önce yakın çevrenizdeki kafirleri öldürün ki, sizde bir güç ve kuvvet olduğunu görsünler.

2:216 - savaş size farz kılındı

din terördür, terör hiçbir şekilde mantıklı kılınamaz, ve kabul edilemez.
ÖNcelikle 48 aylık bebek mi olur yahu. Tamamen algı operasyonu gibi gözüküyor. 12 aydan sonra bebek demiyoruz, çocuk diyoruz. 24 aydan sonra da pek aylık saymıyoruz doğruca sene hesabı yapıyoruz, her neyse konuya gelelim ee kreşlerde ingilizce eğitim var, 5-10 sene öncesine kadar da elitlik ölçütüydü bir nebze.

Gelgelelim absürt bir şey görmüyorum bu durumda, kuran ilminin temelinin bu yaşlarda atılacak olması da güzel, tabi bu sadece kuran eğitimiyle sınırlı kalmamalı, 4 yaş demiş bir çocuk her şeyi kapar, her şeyi alabilir biz yeter ki onlara pozitif bilimlerle birlikte bunları harmanlayıp önlerine serebilelim.
müslümanım ama kanım dondu bunu görünce. kim bilir neyle besleyecekler küçücük insanların zihinlerini. burası arabistan değil 'türkiye'!!!! burası ' türk' memleketi, özünüze dönün özünüze! adam gibi eğitim verin!
acizlik...

din ile ne ogreteceksin 4 yasindaki cocuga. bak benim kizim 3,5 yasinda. ne yapiyor biliyor musun? kendi ustunu basini degistiriyor yeni yeni, yemegini kendi yiyor, tuvalete anca kendi gidiyor, bezi yeni atti. ulan 4 yasinda ne dini ne peygamberi, ayip be ayip.
dindar nesiller yetiştirelim derken, insanı dinden soğutuyorlar...

biz küçükken, erkek ve kız arkadaşlarımızla akşam ezanına kadar dışarda oyun oynardık, gezerdik, çekirdek çıtlardık vs... hiç birimiz de, arkadaşlarımızdan kız olanları kaçırırlar mı, taciz ederler mi diye düşünmezdik.
tertemiz büyüdük gittik.
o zamanlar damacanaya hallenenler, otobüste uyuyan yolcunun suratına attıranlar (ki; bunun bir tık yukarısı uyuyan yolcuyu sikmektir), bayramlarda kapıya şeker için gelen çocuğu kaçırmalar vs hiçbiri yoktu.

o zamanlar dindar nesiller yetiştirme çabasında olan, radikal islamcı partiler, muhafazakar hükümetler de yoktu. çok şükür hiçbirimiz de dinsiz, imansız, allahsız büyümedik...
Keske ahlak ve dilbilgisi egitimi verilse. Kendi dilini ogrenememis bireye arapca yuklemesi yapmak ne kadar dogru tartisilir.
"madem zorunlu eğitim dışında kalan imam hatipleri dolduramıyoruz o zaman biz de zorunlu eğitim alanındaki anaokulunu imam hatip yapalım"kafası.
e bunu yapanlar diil de bunu "yaptıran" esas beyinler- arka plandakiler- bunu niye yaptırdıklarını pekala da biliyorlardır.

böyle şeylerin meyvelerini 30 yıl sonra alırsın, sonra ortaya çıkan meyve "boktan" olursa ağlamıycaksın, yalnız.
ileride çoğu cihatçı olup kafa kesecek.
- Çocuk kaç yaşında?
+ 48 aylık.
- Yani 4 yaşında?
+ hayır 48 aylık.
- tamam. O zaman kuran eğitimi verilemez.
bir zamanlar diye başlayarak olayı güzelleştirmek aptalca olur. ancak din kurumu, aile kurumu gibi devlet kurumu gibi sosyal hayata yön veren, toplumsal bilinci önemli ölçüde etkileyen, ağ yapısının düzenlenmesi ve korunmasını, kültürel değerlerin korunmasında direnç göstermesini, .. gibi birçok şeyi sağlar.
yaş olarak evet erken denilebilir. ancak ilköğretime başlamadan önce(6-7 yaş öncesi) hafız olabilen birçok çocuk da var ki bu bize o yaşta çocukların eğitilebileceğini gösterir.
şimdi hem eğitilebilir olmaları hemde din kurumunun toplumsal hayat içerisinde güçlü oluşu atılan bu adımın, toplumsal kalkınma için olumlu bir hareket olduğunu göstermektedir.

en nihayetinde ulu önder mustafa kemal atatürk dememiş mi batının bilmini alalım ahlakını değil!!
bizim yani türkiye'de yaşayan laz çerkez kürt türk nogay kırgız azeri.. milletlerinin ahlakı, kültürel hayatı, toplumsal bilinci islam dini ile şekillenmiştir.
toplumsal hayatta bu kadar etkin olan bir unsuru dışarıda bırakmak zaten önceden beri yanlış olan bir şeydi.

Uruguay Eski Devlet Başkanı Jose Mujica, bir açıklamasında basın mensupları uyuşturucunun legalize edilmesini sorunca "amacımız uyuşturucuyu, yanlış olanı yasallaştırmak değil, bilinçli bir toplum yetiştirerek gençleri uyuşturucu kartellerinin elinden kurtarmaktır" demiş.

marx "din bir afyondur" derken dinin kendinsini değil dinin asillerce kullanılış biçimini eleştirmiştir.

şimdi sen devlet olarak bu kadar güçlü bir oluşumu menzilde torunu götü çıplak altında 4x4 arazi motoru ile zibidilik yapan şeyhe, tecavüzcü ensara bırakırsan yukarda yazarların beyanlarında görüleceği gibi din düşmanlığa neden olur..

lakin atatürkün ahlak anlayışını, Jose Mujica'nın kartellerin elinden gençleri kurtarma çabası ve marxın dini kullananlara atfını değerlendirirsek bu kontrolü devletin sağlaması ve sosyal hayatın içerisinde bu değerlerin bilinmesini sağlaması, din sömürücülerinin önünü kesecektir.

elbette bu noktada marx'ın eleştirdiği dini kullanan soylulardan birinin de devlet olmayacağnı nerden biliyoruz?

eğer bu işlem bir eğitim çerçevesine dahil edilirse, din istismarı yaparak gençleri çocukları din eğitimi için alan kurumlar zayıflayacak, zira aileler zaten devlet din konusunda eğitim veriyor diyerek din elitlerinin gücünü kıracaktır.

din'in eğitim sürecine dahil edilmesi, din kartellerinin gücünü kıracaktır. aslına bakarsan türkiye'de maalesef bunun yerine sürekli oy potansiyellerinden dolayı din kartelleri meşrulaşmış(fetö, menzil, ensar, vs vs) kendi güç erklerini kullanmışlardır. bunun sebebi de eğitim düzeyi ne olursa olsun kendini inançlı Müslüman olarak tanıtan/gören insanların çocuklarının dini eğitim alması için bu kurumalara göndermeleridir.
din kartellerinin kaynağı olan insan kitlesi eğer bu hamle ile çağdaş eğitim içerisinde alırlarsa bu eğitim, din kartellerinin gücü de kırılacaktır..

ancak!! burası çok önemli!!!
şayet bu din eğitimi modern eğitim ile bağdaşmaz ise, işte o zaman sorun yaşanır. örneğin dempatik #38019198 entry'sinde imam hatip okullarında (ki özellikle kız çocuklarına uygulandığını düşündüğüm) ataerkil, kadını ezen bir yapı benimsetmek isteyen yobaz bir zihniyet var. önüne geçilmesi de gereklidir tabi ki bu zihniyetin.

dini eğitim konusunda dikkatli olunmalı. eğer bunun veriliş şeklini güncel bir şekilde ve bilimle fen ile vermezsek nerden tutsak elimizde kalır. hamle mantıklı ancak uygulamadaki hatalar yukarıda yazarların beyan ettiği gibi bombacı mülayimlerin türemesine neden de olabilir, cabir hayyamlar, mimar sinanlar, aziz sancarların da yetişmesini sağlayabilir.
hatta benim penise din eğitimi verilsin çocuk anne karnında hatim indirir. namaz kılar, plesentayı boğumlayarak oruç tutar falan...
Az kaldı ateist olacam. O kadar soğudum yani bu şekilci dincilikten. Tiksindim.
görsel
konu hakkında çok hoş bir uzman görüşü;
beni 4 yıl 4 ay 4 günlük iken göndermişlerdi o zamanlar sınır buydu: 52 ay... vaybe yeni nesil demek ki daha şeyse... *

kendi açımdan katkılarını yorumlayacak olursam okula başlarken okuma yazmayı en hızlı çözenlerden oldum. daha önce aldığım disiplini tecrübe olarak kullanmayı bildim. bunun sayesinde okula uyum sağlamada hiç zorluk çekmedim hatta başarılı biri olarak görülürdüm ki neredeyse tüm yarışmalara da beni gönderirlerdi. fakat islam/kuran öğrenmek yerine farklı bir dal öğrenseydim yine aynısı olurdu. yani kesinlikle bu verimi islama ve kurana bağlamıyorum. eflatun zamanında masajı vermiş: "çocuklarınıza mutlaka matematik ve müziği öğretin" demiş. kuran/islam yerine bu ikisinden biri olsaydı daha hoş, belki daha verimli olurdu. (buna ek olarak ahlak ve davranış dersileri de yine verilebilirdi)
çok geçtir.
Anasının .mından fırlayana takke, türban takıp hacca yollayacağız demelilerdi.
Bu daly.raklara bu özgüveni verenler düşünsün biraz da.
Aynen ya hatta doğduktan hemen 1 2 hafta geçince başlamalı beyin yıkama işlemleri.
keşke gerçek kuranı öğretseler ama muhtemel sahih olmayan hadisleri gerçek gibi gösterip yobazlık dersleri verecekler. bununla ismi propaganda oluyor.

daha bebekken hayatlarını karartıyorsunuz bunun o çok karşı çıktığınız kürtajdan ne farkı var, çocuğu daha düşünemezken kendi çıkarları doğrultusunda eğitmek, onu doğmadan öldürmekle aynı şey.

bugün hesabını nasıl vereceksiniz.
bazıları "ağaç yaşken eğilir" sözünü işine geldiği yerde kullanıyor, işine geldiği noktada bunu kendine zırh ediniyor!

kuran kurslarında, dini vakıflarda, islami derneklerde vb denetimsiz, hedefsiz, ilkesiz kurumlardaki tecavüze, tacize uğrayan çocuk yaş ortalamasını mı düşürmektir amaç; nedir olm?!

hali hazırdakilerde sözde eğitim verilirken cinsel istismara uğrayan çocuklar kesmedi mi sizi amk, 4 yaşındaki çocuk lan bunlar, yeterin artık yahu!

annesinden bir dakika bile ayrılamayacak yavrular var, neyin hazırlığı ulan bu!?

kuran din kitap falanı geçtim; tuvaleti, banyoyu, yemek adabını, insanlarla doğru iletişim temelini versin ailesi tamam amk, sana ne dininden imanından!
her sike de maydanozsunuz be kardeşim.
Bırakın bari çocuklar özgür kalabilsin. Dinde zorlama yoktur derler ama işe bak ki her yerde sözde imamlar gerkesiz imam hatipler. Erişkinliğe ulaşana kadar çocuklar hiç bir şeyden yükümlü değil bırakın kendileri karar versinler.
E hani bir bebegin yaninda hicbir dil konusmayinca zaten arapca konusuyordu. Egitime ne gerek var yea, bebeleri koyun karanlik odaya, 6 ay sonra hatim indirecek kadar ogrenirler arapca kuran falan.

48 aylik cocugun 15 yil 20 yil sonra kendine, ulkesine belki de dunyaya fayda saglayabilecek zekasini sekillendirmek ve gelistirmek varken, safsatalarla doldurmak bizim gibi orta dogu ulkesine yakisir.
Kral’dan çok kralcılık yapıyorlar. Tanrı bile 7 yaşında namaza başlatın çocuklarınızı derken.