yuz yilin en uzun sureli kanli ay tutulmasinin gerceklesecegi tarihtir.
turkiye'den gorulebilecek tutulmadir ayni zamanda.
gece yarisina dogru tam tutulma baslamis olacaktir.
bu arada ekstra bir bilgi daha verelim; ayni tarihlerde mars da dunyaya son binlerce yilin en yakin donemine dogru gelecek.
yirmi kusur gun kaldi, haydi hayirlisi.
Ay tutulmasi yani sira mars'i daha yakindan görme firsati olacaktir. Sahsen tutulmadan cok mars'i izlemek icin bir dagin basinda yer tuttum.
1 saat 43 dakika boyunca tutulma esnasinda gökyüzündeki senlikler sehir isiklarindan uzak noktalarda net sekilde izlenip, hayran kalinacak.
gene mi amına koyim?

iki ayda bir oluyorsa bunda özel ne var ki?
israfil'in yavaştan hazırlıklara başladığı tutulmadır. o büyük gün geldi, hakkımızda hayırlısı olsun. amen.
bazı komplo teorisyenlerine göre dünyanın sonunu başlatacağına inanılan tutulma. merakla bekliyoruz.

edit: bunda eksileyecek ne var?!
27 temmuz saat 20.15 gibi başlayıp gece 2.30 gibi sona erecekmiş. Tam tutulma ise 1 saat 42 dakika kadar sürmesi bekleniyor.

edit: alıntı sözcü gazetesinden

''Tutulmanın TSi ile 20.15’te başlamasına karşın 21.24’e kadar Ay’ın ışığında belirgin değişim olmayacağını belirten Kılıçoğlu, bu saatten itibaren Ay’ın, yerin tam gölgesi içine girmeye başlayacağını ve gökyüzünde bir bölümünün kararmış gibi gözükeceğini dile getirdi. Saat 22.30’da ise Ay’ın tamamen yerin gölgesi içine gireceğini ve kızılımsı renge bürüneceğine dikkati çeken Kılıçoğlu, ''Ay’ın bu görüntüsü saat 00.13’e kadar sürecek olup bu andan sonra Ay bir ucundan yavaş yavaş aydınlanmaya başlayacak, saat 01.19 gibi tam gölgenin içinden çıkacak ve eski haline yakın hale dönecektir. Tam tutulma bir saat 43 dakika olup en iyi gözlem yapılabilecek saatler 22.30 ile 00.13 arasıdır. Bu anlamda son yüzyılın en uzun gözlenen Ay tutulmalarından biri olacaktır.'' ifadelerini kullandı.''

https://www.sozcu.com.tr/...izlenebilecek-mi-2542764/
tutulma ile beraber mars'ı da en yakın hali ile göreceğiz.
Bu arada gecenin ilerleyen saatlerinde meteor yağmuru da gözlenecektir.
Göklerden gelen bir karar var. Tüm doğa olayları peşpeşe.
Bugünün gün batımında gökyüzüne bakın ipneler.
Dün de almanya’dan ay kıpkırmızı görünüyordu.
Bu tutulma Jeolojik ve tektonik yer hareketlerine sebep olmasın da varsın bu gece ay ile kanlı pıçaklı olalım.
Sanırım bizim kuşağın izliyeceği son kanlı ay tutulması olacak.

Not: bunu kaçırmamalı.
bu gece ay tutulması bittikten hemen sonra tahmini 03:00-04:00 arası büyük istanbul depremini bekliyorum. herkes kendine dikkat etsin allah yardımcınız olsun.
bu ay tutulmasinin diger ay tutulmalarina göre ayricaligi; yüzyilin en uzun ay tutulmasi olmasi ve ayni esnada mars gezegeninin dünya ile yakinlasmasidir.

son günlerde gökyüzünü seyredenler belki farkina varmislardir.
parlak kirmizi bir yildiz belirgin bir sekilde gökyüzünde iyice belirginlesmeye basladi. iste o kirmizi parlak yildiz mars gezegeni.

2003 yilindan itibaren bu kadar yaklasmamis olan mars, 27 temmuz 2018 aksami saat 21:00 civari cok parlak gözükecek ve dünyaya 15 sene sonra tekrar bu kadar yaklasmis olacak. 11 eylül 2035 tarihinde daha da yaklasacak.

bu ay tutulmasinda; dünyadan yansiyan günes isiklari sebebiyle ay komple dünya gölgesi altinda kalmayacak, kirmizi bir renge bürünecek. bu yüzden kanlı ay tutulması olarak da adlandirilir.

avrupa´da bir cok gözlem evi programlar hazirlamis ve izlemek isteyenlere kapilarini acmislar.

kafamizi gökyüzüne dogrultup; ne oldugumuzu anlamamiza sebep olacak dogal fenomeni.
Ay ben korkarim. Kanli olmasin lutfen.
bugün olacak olan ay tutulması. ismi bir değişiktir.
Ayın regl olma durumudur. Bu iğrenç espri yapıldı mı bilmiyorum.
korkutan tutulmadır.

kirayı, vergileri ödedik, çocukları okuttuk derken bir de bu çıktı.

keyfim kaçtı resmen yahu.

bir de "maalesef türkiye'den görülmeyecek" falan diyorsunuz. yüreğimemi indireceksiniz siz arkadaşlar.

bugün mahalleden arkadaşlarla yemekte buluşacaktık dükkanları kapattıktan sonra. aradım iptal ettim. evdeki ahaliye de dışarıya çıkma yasağı koydum.

hayırlısıyla atlatırız inşallah.

tadım kaçtı be.
Bugün benim doğum günüm fakat ailemden başka kimsenin kutlamaması ne kadar yalnız olduğumun göstergesidir..
An itibariyle tamamen gerçekleşmiştir.
fetö'nün işleri bunlar, boşverin gitsin. nasıl olsa ağbabanız biraz sonra höykürür "eeeeyyy aaayyyyyyyyyyy sen kimsin?"
Çamlıca'ya geldik izlemeye, her şey tahmin ettiğim şekilde gerçekleşti. Full piknikçiler tarafından doldurulmuş bir Çamlıca tepesi ve üstünde pespembe bulut kaplı bir gökyüzü, nah size gök olayı.
görsel
görsel
Tavadaki sucuk dilimi.
Balkonda bekliyorum. Ay görüş açıma dönmedi. Kendi kaybeder...
Ay en uzak halinde, Mars en yakın. Evren bize bir şey anlatmaya çalışıyor. Bu arada 8 gün sonra * uluslararası uzay istasyonu Akdeniz semalarında geçecek. Antalya'daki veya o yakınlarda olanlar bunu kaçırmasın.
görsel

Dünya : sks yplm mı?
Ay : yk aşkm reglm.
Dünya : tm
Ay : bb.