bugün

insanlarımızın ne kadar vicdansızlaştığını anlamamı sağlayan depremdir. yaşanan bu depreme ''oh olsun allahın sopası yok'' diyen zihniyet depremin olduğu gün kızılay meydanında şehitler için yapılan eylemde ''ırkçıyız'' diye bağırmışlardır.
Halkımızın bir takım cahil kesiminin ne kadar vicdansız ve faşist olduğunu ortaya koymuştur. Üstelik erciş yerlilerinin türkmen olduğunu bile bilmeden direkt kürtlere sataşıp oh olsun diyebiliyorlar, 1999 genel seçimlerinde depremin olduğu bölgede MHP seçilmiştir haritadan görülebilir.

http://upload.wikimedia.o...3/Il%C3%A7e1999_genel.png
bana göre devletin sınavı kaybettiği depremdir. koordinasyon eksiklikleri ve organizasyonda yaşanan büyük sıkıntılar hiçte hoş olmayan durumların yaşanmasına sebep oldu. 17 ağustos depremini görmüş ve yaşamış bir devletin, artık bu işte ciddi manada yol katetmiş olması gerekliydi. bir kere daha anlıyoruz ki, biz hatadan ve olumsuzluklardan ders çıkarmıyoruz.

yağmalamaların, sistemsizliğin ve organizasyon bozukluğunun ayyuka çıktığı bu durumda, kendime şu soruyu soruyorum pek çok kişi gibi; "ya 7,2 istanbul'da olsaydı?"

sanırım enkaz altında can verenler kurtulmuş olurdu.
(bkz: bu filmi görmüştük)

deprem episode 1 erzincan, yıl 1992
deprem episode 2 marmara, yıl 1999
deprem episode 3 dinar, yıl...
deprem episode 4 van tam gaz, yıl 2011

izleyiciler bizler, tek fark kuşaklar; ilkini baba gördüyse şimdikini çocuk görüyor..
yapımda emeği geçenler, medya-siyaset-iş adamı ücgeni (iş adamı; inşaatları organize eden, gerekli ekipmanı alıp satan .. vs)

deprem olur, suçlu ararsın, cadı avı başlar, sonra hazin öyküler, sonra vryansın etme, unutma..

döngü değişmeden devam ediyor. ders cıkardık mı? koca bir hayır!!

istanbulun sahipleri(!) siyaset ve bilumum kar güdenler depremi bekliyor. istanbulun silüetini değiştirmek için.

cünkü baska türlü masrafsız bu işlem yapılamaz hele ki bina sahipleri çıakrtılamaz..

istanbula hazırlanamadık, vana nasıl hazırlanacagız !!

üstelik her ne hikmtse herkes internet cafede yakalanmıs .. yarın öbür gün cafelere kimse de gitmez
(#13484292)
An itibari ile canlı olarak yağma görüntülerini izlediğimiz deprem. Yakın çevreden gelen doğulu kardeşlerimiz depremzede kardeşleriniz mallarını yağmalıyor ve kimse de müdahale etmiyor. Şikayetçi adam güvenlik zaafiyeti var derken muhabirin sorduğu "buraya polis gelirse olay çıkar, asker gelirse olay çıkar, nasıl bir yol olmalı o zaman" sorusu ile göt olmuştur.
http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=oTvvkvl1oR0

burada video'yu çeken arkadaş şunu diyor ki umarım bir jeologtur.depremden sonra ve önce olan depremlere bakıldığında hepsi paralel hatlarda meydana gelmiş depremler ve bunun normal birşey olmadığı çok açıkki sürekli paralel hatlarda devam eden deprem olmaz.ha deprem olabilir de sürekli olmaz,işin anormalliği burada.acaba bu kasıtlı bir tektonik silahın işleyişi mi?bir saldırı mı?
zorunlu tanım; van'da büyük yıkıma sebep olan 7.2 şiddetindeki deprem.

142.olay şu ki yardım için bir çok kişi gitti kıyafet vs yollandı. hatta en son hali hazırda 13 traktör olduğunu öğrendik. ki yardımlar devam ediyor. ancak şuanda en çok ihtiyaç duyulan ve açık olan şey çadır ve ilaç. bu konuda destek olabilirseniz süper olur. ha çadır ya da ilaç olmuyorsa bile en azından bez ya da ped tarzı şeyler de yollaabilirsiniz. ayrıca ulusoyvan istanbul arası seyahati bir süreliğine ücretsiz yaptı.
tek bir insanın bile kurtarılabileği ihtimaliyle gelen dış yardım önerilerini reddetmek nasıl bir kafadır...

10 tane fazladan battaniye alıp göndermek varken, tırın dört bir yanına hayvani brandalarla "ak parti yardımıdır" diye yazmak nasıl bir müslümanlıktır...

devlet eliyle yardım yapmayı geçtim, vatandaşın yardımlarını bile organize edemeyip eline yüzüne bulaştırmak nasıl bir beceriksizliktir...

kanal-24, stv, kanal-7 gibi kanallarda, bölgeden canlı yayın yapan muhabirler karanlıktayken, kamera açısında tek bir ışık gözükmezken, bölgenin belediye başkanları, muhtarları hiçbiryerde elektrik yok derken, koca puntolarla ve bağıran seslerle "her yere elektrik veriliyor, devlet başarılı" diye söyletmek nasıl bir utanmazlıktır...

daha depremin ilk saatlerinde bölgeden açıklama yapan başbakan'ın "geçenlerde açılışını yaptığımız hastane..." diye reklam yapması nasıl bir vicdandır...

beceriksiz bakanların dert yanan vatandaşları azarlaması nasıl bir kibirdir...

ve, "gebersin kürtler, iyi oldu" yaklaşımı nasıl bir insanlıktır...
yakın bir dostumun hassasiyeti ile bi kere daha insanlığımı sorgulatan deprem.

odunları, kömürleri yok.
sadece bi elektrikli sobayla ısınmaya çalışıyorlar.
durumları desen zaten kötü. en son ne zaman yemek pişmiş evlerinde o bile muamma. sobayı da zar zor almışlar.

ama bizim bi evimiz var, yorganımız, battaniyemiz var. ısınırız bi şekilde diyerek; tiryakisi olduğu tek şey olan sigara parasıyla - ki bi paket sigara alacak parası var cebinde de- o sobayı van'a gönderdi. ilk gün kargo şirketlerinin ücretsiz olma olayı da yoktu.

insanlık ölmemiş.
gerçekten bir fırsattır demiştim. umarım da öyle olacak. hem devlet için, hem de oradaki vatandaşlarımız için. bu akşam toplanan yardımlar umuyorum adam gibi bir organizasyonla ve adam gibi gerektiği şekilde gerektiği yere ulaşır. işte memleketim bu benim!
(#13475098)
acıları ve yaraları sarılmaya başlanan deprem. ve şunu söyleyeyim bizim yaşadığımız marmara depremi gerçekten az buçuk bir şeyler öğretmiş bu topraklara.
(bkz: ilahi ikaz)
takdir edilecek yardımların biri japonyadan gelmiştir. posta kutusuna isimsiz notlarla bir miktar para bırakıp gitmişlerdir. tebrikler japon halkı.
yardımla olabileceklerin hesabını yaptığım deprem. Televizyonlarda gördüğüm kadarı ile depremin hasar bilançosuna baktığım kadarı ile yapılan yardımlarla herkesin bir evi olacağını düşünüyorum. Hem de dayalı döşeli yani. Müthiş bir yardım yapıldı. 2 yıl sonra eğer deprem bölgesinde hala mağdurlar varsa bu paraların nerelere gittiği araştırılmalı.
görsel
110 saat sonra enkazdan papağan sağ olarak çıkarılmıştır.
hakkında şöyle ilginç bir video vardır;

http://teleizle.com/izle/van-depremindeki-gizem
o depremde aynı zamanda 15 poliste hayatını kaybetmiştir ve sayıları açıklanmayan daha bir sürü devlet memuru.
yani, deprem herkesi vurmuştur. öğretmenler üzerine yoğunlaşılıp haber yapılmasını doğru bulmuyorum.
zamanın ötesine mektup : öğretmenim.
(bkz: pray for turkey)
http://on.fb.me/sCl19c
http://www.boston.com/big...he_turkey_earthquake.html
29.10.2011 tarihinde cumhuriyet bayramında van ve ardından ercişe gitmek suretiyle azda olsa yardımlarına katkı sağladığım depremdir. vanda hayat normal, hasar çok az. ama ercişte yıkım büyüktü. insanlar battaniye ve çadırdan ziyade yiyecek sıkıntısı çekiyor. ne yalan söyleyeyim, saldırgan ve yağmacı görüntüleri gazeteler öyle abartmıştı ki halkın vakarı şaşırttı ve utandırdı. ihtiyaçlarını sorduğumuz evler kesinlikle açgözlülük etmeyerek sadece ihtiyaçlarını söylediler.hatta bir eve gittiğimizde evsahibi adama istanbuldan bir dernekten geldiğimizi söylediğimizde ayağa kalkıp ceketini iliklemesi kalbimi burktu.

kapısını çaldığımız bir diğer evde evleri yıkılmış 5 aile vardı. sorduğumuzu yanlış anlamış olacaklar ki. evimiz yıkıldı bizim evimiz olmayacak mı bunu sağlayabilirmisiniz dediler. istedim ki hepinize ev veriyorum diyeyim ama ne yazık ki böyle bir gücüm yoktu. bundan böyle bu tür durumlarda gazeteci mantıgıyla düşünmeyeceğim onu anladım. kalkıp kendim gideceğim. o çaresizlik, gözlerdeki o ifade inanın şişirilmiş, öfkeye bulanmış, provoke edilen haberlerden daha gerçek. en büyük yardımı askerler yapıyordu gene, inanılmaz organizeydiler.

ercişin girişinde onlarca tır vardı. türkiyenin dört bir yanından. her şehir , her plaka. orada insanlar vardı, yardımı gönderenler birer insandı. ne siyaset, ne öfke , ne nefret...

bu bayrağın altında yaşayan, deprem gören,depremzedeye yardım eden, gözyaşı döken herkese selam olsun.
van afet ve acil durum müdürlüğü kriz merkezi depremde 455'i erciş ilçesinde olmak üzere 582 kişinin öldüğünü 4 bin 152 kişinin yaralandığını açıklamıştır.
empati kurmanın ne demek olduğunu bilmeyen insanları ortaya çıkaran, bana bir kez daha hümanizm üzerinde düşünmemi sağlayan, insanın içini acıtan ve sebebinin üzerine çok komik yorumlar yapan islamcıların beni güldürmesine sebep olmuş doğal afet.
(bkz: en yakın arkadaşın ölmesi/#13544781)
merkezi alaska'da olan haarp yüzünden meydana gelen depremdir. van üzerinde fay hattı yoktur. yapay deprem oluşturmuşlardır. türkiye bunu bildiği halde açıklayamıyor, sesini çıkartamıyor. depremin türkiye'nin kuzay ırak'a girmesiyle alakalı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. azıcık araştıran bunu rahatça anlayabilir.

izle; http://www.facebook.com/p...56&type=2&theater