bugün

sıcakların etkisiyle, yaz uygulaması sebebiyle, akşam saat 9'a kadar bolca sevap birikimi yapabileceğimiz 11 ayın sultanı olan aydır. çabucak gelir inşallah.
yaz ayına denk geldiği için mükafatının daha fazla olacağı umulan mübarek bir aydır.
sabah ezanı okunmadan önce bir litrelik su şişesini kafaya dikeceğim ve niyet edip orucunu tutacağım
mübarek ramazandır.
Bu sene çok zor geçecek gibi...
Yine de çok özledim iftar sofralarını, sahura kalkmaları...
genellikle türkiyedeki yaşayan insanların 1 ay boyunca müslüman olup ahkam kesmesidir. Sonrası herşey serbest.
(başlık inananlar içindir, diğerleri lütfen karışmasın)

allah hepimize hayırlı bir ramazan versin. sözlük içinde, yazarları içinde hayırlı ve bol bereketli geçsin.

oruç tutan arkadaşlar her iftardan sonra duygularını paylaşsın.

29 gün sürecek olan bereket ayı.
allah cümlemize hayırlısı ile bit'atlardan uzak, hayırlı bi ramazan geçirmeği nasip etsin
allah razı olsun. rabbim şüpheden, kuruntudan, yarattıklarının şerriden bizleri korusun. ramazan ayımızı kolay ve makbul eylesin. bizleri, affına ve sevgisine layık eylesin. hayırlı ramazanlar.
Bu ramazan en zor ramazanlardan olacak, sıcaklardan. ama sevabı bol kardeşlerim...
ağustos başına denk geldiğinden zorlu bir maraton olacak gibi görünmektedir. lakin herşey tamam da susuzluk, hemde ağustos sıcağında, adamın canına okuyacaktır.
allah hiç bir kuluna taşıyabileceğinden fazla yük yüklemez, değerli kardeşlerim...

ne kadar sabır, o kadar sevap, o kadar temizlik, o kadar arınma.

bu ramazan sabredenler, tertemiz olacak, ruhları tortularından arınacak.
rabbim kabul eder insallah.
somalide ki milyonlarca aç susuz fukaranın ölümle pençeleştiği bir döneme denk gelmiş sembolik bir empati gösterisi.iftara kadar empati iftardan sonra (bkz: vur allahım vur ver allahım ver)
2 gün kalmıştır.
seyo88 ramazanda tüm müslümanlara başarılar diler.

zoraki tanım; ağustos ayını kapsayan ramazan ayıdır, zordur, güçtür.
(bkz: ramazan 2011)
(bkz: 2011 ramazan)

aramaya inanın amk.
bütün bir sene deliler gibi yediğim için kendimi bu aya saklıyordum hep.aç kaldığım süre boyunca içimden ve dışımdan 'sana müstahak' diyeceğim.susuzluğa gelince bari ordan sevaba girelim de mi?
izmirde bu sıcakta susuz nasıl geçiceğini düşündüğüm bir aydır.
son 20 yıldır en zor geçecek ramazanlardan biridir. allah kolaylık versindir.
yatsı ezanının okunması ile başlayan aydır. hicri takvime göre ay doğarsa gün başlar. 1 ramazan 1432 mübarek ola.
manevi olarak huzurunu hissetmeye şimdiden başladığım ay.

onun uğruna 2 haftadır sigarayı bırakmak için çektiklerimi bir ben bilirim.

allah nasip kısmet ederse, tüm oruçlarımı eksiksiz tutup, tüm teravi namazlarına gitmek istiyorum.

sayesinde sigarayı bırakarak sağlıklı bir hayata merhaba dedim.

nikotinden arınırken, inşallah ruhumdaki tortulardanda kurtulucam.

Hoş geldin 11 ayın sultanı.
hayırlı ramazanlar arkadaşlar; allah tutacağınız oruçları, yapacağınız ibadetleri kabul etsin.
Orucu sadece aç kalmak tabirine sığdırmaya çalışanlara boşverin zaten, anlayamazlar. Oruç aç kalmakla sınırlı olsaydı ramazan ayı bu kadar faziletli bir ay olmazdı. Oruç tutmak harama bakmamaktir, haramı okumamaktir, ruhu terbiye etmektir, nefsi dizginlemektir, saygılı olmaktır, hoşgörülü olmaktır. Öyle porsiyon üstüne porsiyon yemek yeyip sızmak değildir bir köşede. Mütevazi bir iftar sofrasında belkide haftalarca görüşmediğinin ailenle, eşle, dostla bulusmaktir.

Hayır hep açlık açlık, sen sadece açlıktan bakarsan olaya hiç girme bu konuya daha iyi. Ben müslüman olmayan ama sırf nefsini terbiye edebilmek için oruç tutanları tanıdım. Oruç nefsi dizginlemenin en iyi yoludur. O yüzden allah nefsimize hakim olma gücü versin bizlere. Bu mübarek ayda tuttuğumuz oruclari kabul eylesin, bizlere dayanma gücü versin. Allah'im bizleri ramazan ayının faziletlerinden mahrum etmesin inşallah.
pek nizami gelen aydır. ayın 1'i, pazartesi filan, hayırlara vesile olsun tabi de lan noluyo dedirtmiştir bi.
çaktırmadan gelen mübarek aydır. hiç ramazan havasında değilim nedense. ramazan havası nedir onu da bilmiyorum ya neyse.. ama ramazan kışa yakışıyor. ben bunu bilir bunu söylerim. ayrıca ezan okunsun artık açım.