bugün

Rivaldo’nun Hakan ünsal’ın Formasını yırtması.

i.mansız’ın roberto carlos’a topuk çalımı.

Fetöcünün dünya kupası tarihinin en erken golünü atması.
içlerinde bulunduğum yazarlardır.
Belki de hayatımız boyunca bir daha nasip olmayacak. Olsa bile o sıcaklığı asla yaşayamayacağız.
20 sene önce instagram yok, akıllı telefon yok!
samimiyet vardı, Bir ülkenin birbirine sımsıkı sarıldığı zamanlardı. Suriye'li, arap falan yoktu.
2002 yazına ait istanbul sokaklarından amatör kamera ile çekilmiş görüntüler:

https://youtu.be/OirLDv3RVyY
sözlükte sayıları çok az olan şanslı nesildir. belki de şu an bir tek ben varım.
neyse liseli kardeşlerime anlatayım biraz;
bütün ülke olarak kardeş gibiydik 2002 yazında. gs'lı, fb'li, bjk'li, trabzon'lu omuz omuza meydanlarda maç izledik.
açılış maçında rakip brezilya idi. hepimiz ''fark yemesek bari'' diye düşünüyorduk. taa ki hasan şaş'ın ilk yarının son dakikasında sol çaprazdan attığı gole kadar.
işte o gol bir ulusun ayaklandığı andı. hasan şaş bile o kadar şaşkındı ki, gole sevinemedi. ve kim derdi ki o brezilya ile yarı finalde tekrar oynayacağız. ve finali üçgen saçlı fenomen ronaldo'nun pis burun ile attığı golle kaçıracağız...
Okuldan kaçip maç seyretmeye giderdim daha akp yoktu güzel günlerdi.
maçları okulun öğretmenler odasındaki televizyondan müdüründen hademesine hep beraber izliyorduk.

şuurlu olarak hatırladığım ilk dünya kupasıydı.

ilk turnuva için, (bkz: euro 2000)
okullar hala kapanmamisti brezilya macini ogretmenler odasinda izliyorduk ( grup asamasinda ki mac ).
7 yaşındaydım o yaşta bile müthiş heyecanlıydı. Türk futbolunu bu hale getirenlerin yatacak yeri yok.
Okul bahçesinde sırada beklerken okul müdürünün gelip ''çocuklar gidin maçı izleyin'' diye bağırdığını hatırlıyorum. Bir de annemle babamın kollarını havaya kaldırıp senkronize bir şekilde gool gool diye zıplayışı o zaman bana biraz ürkütücü gelmişti ama ben de kısa sürere alışmıştım.
Unutulur mu ? Lojmanın gazinosunda babamlarla maçları izliyorduk . O ciddi adamların şu hasan şaş’ın brezilya’ya attığı golde bağırmalarını, yaptığı hareketleri görünce korkudan altıma sıçmıştım .
sabahın köründe maç izliyoduk aq. O saatte maç mı olur.
Ayakkabı boyacılığı yapıp okul harçlığımı çıkarıyorum o zamanlar.
Tipini silktiğim(o zamanlar hepimiz öyle diyorduk) ümit davala bir gol attı.
Dayıoğlu ile boya çantalarımızı havaya atıp birbirimize sarılıp havalara uçuyorduk.
Ulan öyle coşmayalı ne uzun zaman olmuş.
akp yoktu ne güzeldi.
Futbolun şimdiki kadar kaliteli olmadığı ama keyifli olduğu zamanları hatırlayanlardır.

O zamanlar 9 yaşında masum bir çocuktum. En büyük piçliğim evde tek başınayken flash tv'de Nez'in klibini izlemekti. Şimdi evimde kendi grup seks videolarımı izliyorum.

Beybi!
brezilya türkiye maçını okulda izlemiştik.

lan evden çıktım nasıl üzgünüm maç yarım kaldı diye aq. okula vardım tüm okul bahçede. siktiri boktan bi televizyon atatürk büstünün hemen önünde. herkes maçı izliyor.

nasıl sevinmiştim aq.
Sabah 08.00’de dünya kupası maçı izlediğimiz sene. Vay be. Sabah kahvaltıda dünya kupası izliyorsun düşünsene. Muhteşemdi.
Askerdeydim ben o sene ve tüm kupa boyunca erlere maç izlemeleri için izin veriyorduk. Eğitim falan hep yalan olmuştu.hele o turkiye'nin maç saatleri her amfi stadyuma dönüyordu.
neeee kostarika ne de çiin, ne de sambacı brezilyaaaa; duysun sesimiziiii bütün dünyaaaa, kulak versin yıldızla ayaa! lalalala laaaa.. (dağ başını duman almış ezgisiyle).
şanslıdırlar. ( tıpkı benim gibi )
neee kostarika ne deee çiin ne de sambacı brezilya dı dıd dıııı dı dııımmmm.
hasan şaş" ın köşeye giden sert vuruşunu, fransa" nın uğradığı hezimetleri, türkiye ve senegal" in yükselişini, ilhan mansız" ın altın golünü hatırlayanlardır.
taktik ile oynayıp bam bam bam koydugumuz kupa idi.

şimdikiler gibi taktik maktik yok zaten dayımgil soktu beni buraya paramı alır elenirim mantığı ortalarda yoktu.
hiç unutulabilir mi denilen dünya kupasıdır.
türkiye-güney kore maçından sonra futbolcuların beraber el ele yürüyerek bütün sahayı dolaşması çok etkileyiciydi.
Onbeş yaş daha büyümüş olanlardır. Kimileri yaş olarak büyüdü sadece, orası ayrı. ilgili kupanin ilk milli macinin ilk yarisini lisenin okul bahcesinde izlemistik. devre arasi girince eve gittigim gunu hatirlarim.
askerde yuzlerce kisi ile sandalye kirmali masa devirmeli hakan bombos kaleye golleri kacirdikca alt devreleri tokatlamali izlendiginden net hatirlanmakta olan kupadir..
Türkiye'nin maçlarının olduğu gün yaşadığım şehirde okullar tatil oluyordu lan. Baya baya laiklik baya baya medeniyet amk.