1. 1.
  cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ve başbakan bülent ecevit yönetiminde türkiye'yi etkisi altına alan ve ülkenin batmasına ramak kala ancak 2002 genel seçimleri ve ak parti hükümeti ile durulmuş, türk tarihinin en zor dönemlerinin yaşandığı ekonomik buhran dönemi. sebepleri ya da tetikleyen faktörleri tartışıla gelmiştir, lakin 28 şubat sürecinin en büyük faktör olduğu kabul görmüştür. 28 şubat ve 2001 krizinin sonuçları ise recep tayyip erdoğan ve ak parti türkiye'sini doğurmuştur .
  14 -8 ... berkedede
 2. 2.
  ahmet necdet sezer'in katkısının bulunmadığı krizdir. bu kriz çok kişinin canına kıymasına, yuvaların yıkılmasına neden olmuştur.

  28 şubat ve 2001 krizinin sonuçları ise rte ve a.k. partisinin türkiye birleşik devletleri'ni doğurmuştur.
  1 -7 ... yamuq
 3. 3.
  yeni nesil gençlerin yaşadığı ilk krizdir, daha öncesini pek hatırlamaz. ancak harbiden ne krizdi ya, anayasayı fırlatmalar dışardan ekonomi bakanları getirtmeler... hey gidi hey. daha kötüsünü görmemek ümidi ile.
  4 ... bekido
 4. 4.
  lira'nin dolar karsisinda %40 deger kaybettigi, telsim'in batisini hizlandirmis kriz. yabanci yatirimci arkasina bile bakmadan ulkeden kacmistir.
  1 ... ben hep 17 yasindayim
 5. 5.
  20 bankanın batışına neden olmuş kriz ve bu bankaların batışı türkiye ekonomisine 60 milyar dolara mal olmuştur.
  ayrıca devlet memurunun maaşını ödeyemeyecek hale gelmiştir.
  buda devletin ekonomik olarak iflas ettiği anlamına gelir.
  2 ... orjinal gullanici
 6. 6.
  basiretsiz bir hükümetin basiretsiz bir iradenin sonucunda ortaya çıkan krizdir.
  2 -4 ... bado
 7. 7.
  adalet ve kalkınma partisinin iktidara gelmesini sağlayan en büyük neden.

  28 şubat 2001...
  11 yaşındaydım o zamanlar, hatırlıyorum o günleri.
  yazar kasasını bülent ecevit'in önüne atarak "al ben bir esnafım" diyerek tepkisini ortaya koyan kişi halen gözlerimin önünde.

  kendi yaşadıklarımla anlatmaya çalışayayım o krizi.
  o zamanlar ilkokul 5. sınıfa gidiyordum, parasal sıkıntımız neredeyse hiç yoktu.
  fakat kriz ortaya çıktıktan sonra uzun zamandır cebime okul harçlığı girmemişti, yiyeceğimi evimden götürüyordum.

  o zamanlar half-life çok revaçta olan bir oyundu. 1998 yılında çıkan bu oyun neredeyse bütün dünyayı kasıp kavuruyordu.
  2000 yılının yaz tatilinde neredeyse half life oynamadan edemezdim, bir hastalıktı bu oyun tüm çocuklar ve gençler için.
  fakat bu kriz çıktıktan sonra neredeyse 1 yılı aşkın half-life'ın adını bile anamadım.
  internet kafeye 1 yıldır gidememiştim.

  o zamanlar pokemon çizgi filmi vardı. bu çizgi film için çocuklar cips alır ve içinden çıkan pokemon tasoları ile günlerini eğlence ile değerlendirirdi.
  fakat kriz çıktıktan sonra çocukların eğlencesi krize kurban gitmişti.

  kısacası 2001 yılında 11 yaşındaysanız ve 2001 ekonomik krizini yaşadıysanız hayatı bir nebze öğreniyorsunuz.
  10 ... eses taraftari porsuk canavari
 8. 8.
  anayasa kitabının fırlatılması mevzuuna varan hikayelerin ürünüymüş gibi olan kriz.. evet öyle bir efsanyle geçirştirmeye çalışmışlardı. ecevit mezkur kitabı göğsünde yumuşatıp kibarca indirse kriz olmayacakmış diyorlar. anlayacağın, sert zeminin yol açtığı problem. şimdi kira sözleşmeleri yasası kitabı atılırsa muhtemelen 2-3 banka batar gibi.. ya da ceza hukuku havada kaldığı süre içinde geçirdiği şekiller ve yere iniş biçimine göre 5-6 banka batırır. amma anayasa kitabını atmayın sakın, maazallah 20-30 banka batar. ama fena mı, kuyruk bekleme derdiyle hepimizi çileden çıkaran banka kültründen kurtuluruz.
  ... kecaspy
 9. 9.
  (bkz: balık hafızalılar)
  1 ... redrack
 10. 10.
  kara çarşamba olarak tarihimizde yer alan kara yıl. süreç, rahmetli ecevit'in basın açıklamasıyla başlamıştır. ilk hamle yapan da garanti bankası olmuş, bankanın kontrol ettiği 4 milyar dolarlık mevduat hareketlerini durdurma kararı almıştır. bu haber borsa'ya ulaşınca imkb'de işlem gören 12 milyar dolarlık para hareketi bir anda kesilmiş yabancı yatırımcı telaşlanmış satış telefonları üst üste gelmiştir. imkb'deki panik hemen diğer bankalara ve en son merkez bankasına intikal etmiş sadece 4 saat içinde koskoca ülke "ne oluyoruz ne bu hal" psikolojisiyle batma noktasına getirilmiştir.

  hükümetin koalisyon elinde olması sebebiyle merkez bankası olaya hemen müdahale edememiş altı gün sonra yani bir sonraki pazartesi günü müdahale gelmiştir. lakin iş işten geçmiş 6 günlük bilanço 20 milyar dolarlık kaçan sıcak para olarak millete yansımıştır.

  işte bu sebeple bu ülkede bir hükümet kurulacaksa asla koalisyon hükümeti olmamalıdır. "unutma, unutturma" bab'ında yazmış olalım...
  3 -1 ... tatarkemal