bugün

üzerinde sevelim sevilelim teması bulunan yeni bir para birimi.

http://www.tcmb.gov.tr/tl.../images/paralar/200l.html

ayrıca birileri tarafından dolmuşa, ciklete verilince ne olacağı çok merak edilecek meblağ.

en çokda maaşı alıp eve gidince ne olacağı merak edilen meblağ.

sevelim sevilelim anasını satıyim.

edit: cidden düşündümde, maaşı alıp hanımın karşısına geçince cepten çıkarıldığı anda sayılmaya hazır banknotlar çok manidar olmuş.

- şu, kredi kartı borcuna
- şu, günlerdir istediğin o elbiseye ve papuca
- bunlarıda ev sahibine vermezsek biriktiririz.

ardından manidar bakışlarla yatak odasına geçilir. *
(bkz: 200 lt)
yanılmıyorsam elimize geçmeyecek banknot. zira, bankalar arası para alışverişinde kullanılacağı söylentileri dolaşmakta. ne kadar doğru bilmiyorum.
bir memur için maaşını alırken koyabilecek en büyük banknot. adam bir ay simit-çay geçinsin çalışsın çabalasın, maaşı almaya gittiğinde sadece 4 tane kağıt parçası...

diğer yandan ev almak isteyen birisi, evi gezdikten sonra bakkaldan ekmek alır gibi cebinden çıkarıp evi anında alabilir bu banknotla!
(bkz: nereye gidiyoz lan biz)
süper buluş, bayıldım. artık cüzdanıma 7000 ytl sığdırabiliyorum.
sadece bankalar arası dolaşımda kullanılabilecek diye aklımda kalmış olan banknot. eğer ki öyle değil de piyasada da kullanılacaksa ihtiyaç üzerine basılmış demektir ki bu da enflasyonun tekrardan yüksek meblağlı banknotları etkisiz kıldığı anlamına gelir.
1000 dolar gibi sadece bankalar arası para transferinde kullanılacağı söylenen , görmemin imkansız oldugu para.

(bkz: elbet bir gün)
arkasındaki Yunus Emre'nin kocaman kocaman göz torbaları olan paradır, piyasaya sürülmeyecek sadece bankalar arası para aktarımında kullanılacaktır.
banknotlarimiz giderek daha boktan daha skimdirikten haller aliyor gunden gune. eski paralarimiz daha alengirli, daha uzerinde ugrasilmis gibi durmaktaydi. bu ne oyle, biraz kassam paint te bile yaparim ben bunu. uzerine de bi ataturk resmi, budur.

anladik paranin bir bok parcasi kadar kiymeti yok ama sizin boyle sosyal icerikli mesajlar verecek kapasitede oldugunuza inanmiyorum. paranin dandik goruntusunun toplumsal mesajla alakasi yok tamamiyla beceriksizlik sonucu ortaya cikmis bir para.
(bkz: ikiyuz lira)
2 tane 100 tl yi;
-bütün paranız var mı acaba?
diyerek karşıdaki insana uzatıp onun asabını bozmaya yarayan kağıt parçası da olabilmektedir.
(bkz: metal müziğin dedeleri rahatsız etmesi) [neden müzik derseniz eğer; 100 tl nin üzerinde notalar, sol anahtarı falan var ordan çağrıştı.]
bazen bozdurulması işkenceye dönen banknot.
düşürceğinizde çok üzüleceğiniz banknot.
aksaray'a eğlenmeye gidildiğinde kişi başı geceyi geçirmeye yetecek olan para.
bazı öğrencilerin bir aylık harçlığı .
(bkz: daha elime değmedi şerefsizim) *
500 euroluk banknot karşısında pek te sönük kalan ülkemizin en yüksek değerdeki banknotu. Ayrıca bozdurmaya kalktığınızda küfür yemeniz muhtemeldir.
2 tanesi burs alan öğrencilerin bir aylığından fazla olan kağıt parçasıdır. 3.17 tanesi asgari ücrete tekabül etmektedir. 5.77 tanesi ise 500 avroluk bir banknota eşittir. yani 500 avroyu bütün şekilde alabilmek için iki ay çalışan bir milletin evlatlarıyız.
200 tane 1tl den oluşur.
300 tane 50 kuruştan oluşmaz.
400 tane 50 kuruştan oluşur.
böyle bir şey görmedim ama görebilirim de.
an itibariyle 533 dal + 5 fırt winston eden para miktarı.
an itibariylen olsada çatır çatır harcasak dedirtendir.
üzerinde yunus emre'nin resminin iğreti durduğu para. adam dünyadan geçip söyledikleriyle çağlar ötesinden bize sesleniyor, biz almışız adamın hayali resmini dünyalık metaların simgesi olan paranın üstüne basıyoruz bir de en büyük banknota.

felsefi açıdan en paradoksal banknot bu bence.