bugün

servis paramdır. izmir manisa hattı, yolcudur abbas bağlasan durmaz.
normal şartlarda atm'lerin vermediği paradır, bir kişide 200 lük bankınot varsa yüklü para çekmiş demektir bankadan.
yalnız başınıza biraz içip takılabileceğiniz ve akşamı sarhoş geçirebileceğiniz paradır.
arkasında yunus emre gibi paradan puldan geçmiş, hak yolunu seçmiş bir mutasavavvıf hak aşığının profilini bulunduran banknot.
ironiktir, daha da hiç kullanmadığım, elimin değmediği para.
fakir turnusolu. halkın içinde cebimdeki desteden bir banknot düştü 200'lük. baktım millet deli gibi bakıyor, ilk defa görmüşler ahaha. hatta selfie çektiren falan oldu. bir daha tebaanın arasına girmem zaten. *
Geçtiğimiz cuma günü iş bankasına 600 bin tl sahtesi ittirilmiş banknottur. Üstelik parasayma makineleri ve atm lerin kabul ettiği derecede iyi tasarlanmış banknotlardan bahsediyorum. iş bu nedenden ötürü çoğu banka 200 tl tahsilatını durdurmuştur. Bakalım neler olacak? Benden söylemesi dikkatli olun.
200 tl nin arkasındaki 'sevelim sevdirelim' yazısını 20 milyon insan bilmemekteymiş.
görsel
Güzel para. 10 yıl öncenin 50 lirası.
1989 yılında 100.000 dolar alınabilen para.
Öğrenciysen çok şey meslek sahibiysen az şey yapabileceğin hem az hem çok para.
bankamatik kullanan fakırlara layık görülmeyen.
200 TL ilk çıktığında 140 dolar ediyormuş.

şimdi 35 dolar’a denk geliyor.

(bkz: Yorumsuz)
20000 tane 1 kuruş, 2000 tane 10 kuruş, 800 tane 25 kuruş,
400 tane 50 kuruş, 200 tane 1 tl, 40 tane 5 lira, 20 tane 20 lira, 4 tane 50 lira, 2 tane 100 lira vede 1 tane 200 liradaya dönüştürülebilecek paradır.
Bozdurunca eriyip gidiyor.
görsel
O zaman asgari ucret 600 lira, simdi 2324 lira.
1 ocak 2009 tarihinde tevadüle çıkmıştı.
o zaman değeri 131 dolara denktir.
şimdiki değeri 25.69 dolar.
görsel
eskiden sık yüzü görülmeyen ve çoğunlukla bankacılık işlerinde kullanılan bir banknotken günümüzde herkesin cüzdanında kolayca bulunabilen bir para haline gelmiştir.
piyasaya çıktığında şimdikinin 750 lira kadar değeri vardı.
50 tl gibidir.
ilk başta nadir kullanılan ve sadece bankalar arası para transferinde kullanılmak için çıkarılmış olan paradır. günümüzde ise her kesimin elinde kolayca bulunabilendir.
20 dalardan daha aşağı bir değere sahiptir.
eskinin 50 telesi...
Çerez parasıdır.

Siirt fıstığının kilosu 219 TL idi, hatta çerez parası bile değildir vazgeçtim.