bugün

karizmatik olma kaygısındakiler gibi caddede takılmak yerine kıçını yırtan insandır.
* (bkz: bizi yanlış tanıtıyorlar)
cesareti ve azmi konusunda takdir edilmesi gereken yüce insandır.
kişi istediği yaşta istediği bölümü okur anlayışına sahip olmayan kişi fikridir.

(bkz: sınırsız öss girme hakkım var)
(bkz: öss yi yaş sınırı sanan moron)
(bkz: cehaletin yaşı yoktur)

edit : başlık editlenmiş, moderatörlere tebrikler.
azimle çalışarak, belli bir yaştan sonra istediği üniversiteye giden moronla aynıdır bu. var bizim okulda bir tane, 25 yaşında kazanmış gelmiş, lan moron ne işin var üniversitede dedim, güldü geçti. arkasından moron işte nolacak dedim ben de. elin yabancısı 60 yaşında hukuk fakültesinden mezun oluyor, bizim bazı kendini çok bilmiş sanan tespitçilerimiz de 20 yaşından sonra sınava girene moron gözüyle bakıyor. hangisi moron ben karar veremedim.
birde güzel sanatlar fakültelerine hazırlanan güzel sanatlar lisesi mezunu olmayan genç bünyeler vardırki bunlar yetenek sınavıyla okullara kabul edilmektedirler. kişi sütçü imam üniversitesinde* calculus okumaktansa idealleri peşinde eskişehir anadolu üniversitesinde animasyon okumayı yeğlemiş insan tipi olabilir pekala.

tabi "benim yeğen 5** yaşında çok güzel resim çiziyor sen hala becerememişsin be moron" deme hakkınada sahipsinizdir. tabi tabi...
abraham lincoln' un 30' lu yaşlarının sonunda üniversiteyi bitirdiğini bilen, okuma ve öğrenmenin yaşla sınırlandırılamayacak derecede büyük bir tutku olduğunun bilincinde olan adem oğludur.
edit: başlık önce moron şeklinde açılmıştı, sonradan moron adem oğlu şeklinde düzeltilmiş. gecikme için kusura bakılmasın.
ösym'nin amacına uygun olarak hareket eden vatandaş olmakla beraber,ösym'ye ' ösym götümü ye ' şarkısını armağan edecek muhtemel kişilik.
psikiyatride buna "tasdik alma" , "meşrulaştırma" da denebilir. yirmi yaşından sonra öss ye giren birisi bunu doğru mu yanlış mı yaptım diyerek gündeme koyar ve fikirleri toplar. sözlükteki adı anket-ül moron'dur. ne de güzel sosyoloji okunur şu sözlükte değil mi yazar? tabi tabi..
muslumandir. *
okuldan mezun olduğumdan beri özlediğim, hep de özleyeceğim, ama asla geri dönemeyeceğim üniversite günlerine; 20 yaşından sonra girmeyi kafasına koymuş kişidir. kendiyle barışık bir insan olup, üniversitenin her konuda hakkını verdiği takdirde, imrenip saygı duyacağım insan modelidir aynı zamanda.
bir başka boyutu da şöyledir:

(bkz: 30 yaşına gelip hala üniversiteyi bitiremeyen yaratık) bu daha iyi anlatıyor bazılarımızı. zöhü.
(bkz: okumanın yaşı yoktur)
adem`in adam olmaya calisan ogludur.
başladığı bölüme ilerleyen yıllarında ısınamayıp,yatay geçiş için yeterli ortalamaya sahip olamayan kişilerin başvurduğu durum.tıp,eğitim ve mühendislik fakültelerinde böyle adamlara rastlayabilirsiniz.
öss'yi kazandığında bir halt olduğunu zanneden moronun söyleceği sözdür. öss ve eğitim sistemi doğru dürüst bir halde sanki onu savunuyor bu kadar insan okuyor da dünyaya bilimsel olarak ne katkımız var ne keşfettik üniversitelerde.üniversiteye gidip hocanın verdiklerini ezberle sınav zamanı tekrarla sınavdan sonra unut ve bu halinle övün. o insan belki aile baskısı yüzünden yanlış bölüm seçmiştir yeniden öss'ye girmek zorunda kalmıştır ama bunu anlayabilecek kapasite olsa zaten böyle salakça bir cümle kurmaz bu süper zeka öss fatihi .
hali hazırda üniversite öğrencisi olup, - net yaparak öss sonuncusu olmayı hedefleyen kişidir.
(bkz: sara nobetcisi)
alan/bölüm dışı bir seçim yapıp universiteye gitmek isteyen adem evladıdır.
bunun yanında,bu adem evladı hayatında hiç dersaneye gitmemiş anadolu lisesine böyle kazanmıştır. karizmatik moronlar gibi,sabahtan akaşama kadar eşek gibi ders çalışarak kafasına birşeyler sokmaya çalışmamıştır.Sistemin azizliğimi desem,askerlik mi desem türlü dertlerden dolayı girer sınava.
unutmadan,o bünye önlisans okuyup çalışarak kendi okul harcını ödemişte olabilir.

alakalı olarak ; (bkz: karizmatik öküz)*
(bkz: elalemin derdi)
bir kişinin ortalama 18 yaşında liseyi bitirdiğini ve direk 2 senelik bir bölüme girdiğini düşünürsek 20 yaşında tekrar sınava girmesi çok normaldir. ayrıca bu önerme bölümünü beğenmeyip tekrar sınava girenler içinde geçerlidir zira bir yök kurumuna kayıt olduktan sonra ilk sene ek puanın kesildiğini unutmamak gerek.
yükseköğretim kavramını anlamamış ve hala çocuk beynine sahip kişilerin düşüncesi.

Öss sınavına girmek için türk vatandaşı olmak ve liseyi bitirmek yada son sınıfta olmak gerekir.

(bkz: sana ne)
ikinci bir üniversite bitirmek amacıyla başvuru yapan idealist kişidir.
bu kişinin 30'undan sonra da başvuru yapması muhtemeldir.
şaşırmamak gerekir...
bir yıl lisede hazırlık okunmuş son yıl da tıp tıp diye tutturulmuştur.. sonuç yaş yirmi olmuştur..