bugün

Yetenek lisesidir. Müziğe ve resme yeteneği olanlar bu liseyi tercih eder.
genel olarak kızları oynaktır.
gitmek istediğim ama hayatımı bilgisayar bölümüne kapatılarak geçirdiğim lisedir. Ühüüü.
sevmediğim lisedir. ne fiziği var ne matematiği oh, ne rahat memleket.
iki adet müzik öğretmeninin çocuğu olmama rağmen zamanında bir seçenek olarak düşünmediğimiz lise.

avni akyol'un müdürü tanıdığımızdı lan. öğretmen tanıdıklarımız da vardı. sınavı kazanamasam bile torpille girerdim.

ama annemler "bu ülkede müzisyenin ne değeri ne şansı var kızım, millet okuyor paraları serdar ortaç götürüyor" demişti.**

kısacası gençler, böyle bi fikriniz varsa vazgeçin. gitmeyin. gidin anadolu lisesi kazanın, güzel sanatların geleceği yok.
ismi yurt genelinde anadolu güzel sanatlar ve spor lisesi olarak değiştirilen lisedir.
sanılanın aksine bir meslek lisesi değil, anadolu lisesidir. en azından çoğunluğu öyle idi.

benim dönemimde, eğitim sistemi tam gündü (09:00-15:00) ve tam gün süresince genellikle "kültür dersleri" görülürdü.
kültür dersleri süresi bittikten sonra ise, okul saati dışında "alan dersleri" görülmeye başlanır idi, ki eve dönüş saatimin gece 23:00'ü bulduğu da olmuştur. nitekim müzik bölümü odalarında, bireysel ya da ekip olarak "etüt çalışmaları", alan derslerinden sonra da devam etmektedir. okul zaten yatılı olduğundan, kapalı olma durumu da yoktur.

her ne kadar azınlıkta da olsa; "biz sanatçı yetiştiriyoruz" mantığıyla yaklaşan eğitimciler barındırdığından bünyesinde, çoğunlukla diğer liselerin aksine daha rahattır. en azından kılık-kıyafet yönetmeliği konusunda.

fakat, eğitim sistemindeki eksikliklerden ötürü; "anadolu lisesi çıkışlı" görünmemize rağmen, üniversite sınavı sonrasında, okuduğumuz alan dışında bir bölüm tercih ettiğimizde, yazık ki puanımız ciddi anlamda aşağıya çekilmektedir.
bu da yetmediği gibi; alan içerisi tercih yaptığımızda, düz liseden gelen adam önümüze geçmektedir.

hazırlık sınıfı dahil, 3. senemin sonunda "ne anladım bu s.kişten?" diyerek; bu sebeple okuldan ayrılıp, düz çıkışlı olmuşumdur işte.

tabi şimdi hala tüm bunlar geçerli mi, bilmem.
kızları o kadar da güzel olmayan lisedir. * *
teorik derslerin alan derslerini dengelemesi gerektiğini düşündüğüm lise.
benim gittiğim 7/24 resim dersi gördüğüm dünyanın en rahat lisesidir. Diğer dersler çok azdır ve meslek lisesi değil anadolu lisesidir.
Orada sana yazık olur. Adana GSL ile bir yıl aynı yurtta kalmış biri olarak güzel sanatlar öğrenci profili pek sevimli değildir. Hobi olarak yine yap, kursa git vs. ama akademik bir eğitimle resim yeteneğini birleştir. Bu ülkede bunu yapmak zorundasın.