bugün

müziğin her türünden zevk almaya çalışan kitledir. bu kitle bir müzik türünü bir yaş grubuna özel görmediklerinden olabilir. black metal, arabesk, tsm, thm vb. türleri de dinler bu kitle.

ayrıca sagopa kajmer'in edebiyat kokan şarkılarını seven, nefret'i bilen kitledir.
her tür müziğin her yaşta dinlenmeyeceğini bilmeyenlerdir. ben şahsen görmedim;

ellisinden sonra metal dinleyeni
yirmibeşinden sonra rap, arabesk rap vb dinleyeni
yirmisinden önce türkü dinleyeni..

istisnalar varmış maalesef.
her yaşta her şey dinlenebilir. sizin mafya dediklerinizin metalica dinlediğini biliyorum ben! *
gang starr, 2pac, eazy-e, nas, mos def ve krs one gibi bu müziğin amacını saçma şeylere saptırmayan isimleri dinleyen kendini bilen kişidir.

(bkz: adam sagopa kajmer terk beyler)
içindeki çocuk hala yaşayan kitledir.
büyük bir kitle değildir. kimisi sırf rap icra ettiği için ucundan, kıyısından dinlemek zorundadır, kimisi de ' müzik kazan ben kepçe ' mantığına sahip olduğu için kulağına hoş gelen rap şarkılarını dinler. rap müziğin omurgasının laylaylom değil de protest bir yapıya sahip olduğunu düşünürsek, aslında bu kitlenin büyümesi gereklidir.
dinlediğinin müzik olduğunu sanan kitle.
yazık.
bazı sözlük yazarlarının rapin müzik olabilmesi için bizim bilmediğimiz bir özellikten yoksun olduğundan dolayı müzik türü saymayıp hiç dahil olmamış veya olmaya çalışmamış kitledir. zorunda mıdır? değildir elbette ama rap evrensel olarak müzik türü diye kabul edilmişken sanan, zanneden, yamulan, yanılan gibi tabirlerle tahamülsüzlüklerini dile getirmemelidirler.
(bkz: senin müziğin sana benim müziğim bana)
(bkz: kapiş)
şaşırtan kitledir. rap dinleyen kişilerin büyük bir çoğunluğu 10-15 yaş arası ergen bile olmayan yavrularımızdır.

(bkz: ailecek üzülüyoruz)
büyük ihtimalle yabancı rap dinleyen kişidir. Şimdi 50 cent'i veya eminem'i sadece çocuklar dinliyor demeyin sakın, boşuna mal durumuna düşmeyin.
'çeksene elini kırcan mı belimi?'
'tek elle kopça çözüp öpmesini de bilirim'
'sevgilimi koluma takarım bebekte üç beş tur atarım'
'üfle de geçsin yaram'

gibi gufteler yerine;
--spoiler--
bizim gri rengi dudaklarımız olurdu ağlardık
yola çıkardım anneler doğardı semalar parlardı
sen bir türlü tebessüm etmezdin anlardım
sen bir gülsen gülmedin ki ben keyfimden ağlardım

akdeniz kadar büyürdü fevkalade gözlerin ve
boynundan yekpare dirhem dirhem elbisenle
bana masal gelirdi kesik kesik her soluk yüzümde
bana masal gelirdi kesik kesik her soluk yüzümde!!!
--spoiler--
(bkz: saian)
--spoiler--
saniyeler dakikalarla yapar alişverişi
saatler seni alır benden korkarım olamaz gelişi
hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir
afitap sönük bir mum ayrılık hain bir zehir
melek yanımda yüzünü saklar felek yüzüme kaş çatar
bir tek bu hüznü sen boğarsın ipek tenin derime batsın
rüzgar saçını süpürse mest olur bakışlarım
adınla uyanır kulaklarım, yüzünle açar göz kapaklarım
en güzel şiirlerimde kaleme adını sayıklatırım
odamın hayaletisin sessizliğine aşığım
--spoiler--
(bkz: sagopa kajmer)
--spoiler--
yıldızlardan birine dokunabildim bu akşam kararsızım,
gizemli gecenin karanlığında o siyahıyla ansızın,
kör bakar o gözleri ve yolu uzundur besbelli...
canı yanar acır teni, kanı akar siler teri....
bu kalbi tek kelepçe iki bilekte bir dilekce olsa çehre solgun çevre hezeyan
devre hüsran hicran kovsa fobileri ve yoksa imkan elde git ileri...
kurtarır bedeni elbet birileri ya...
--spoiler--
(bkz: mozole mirach)

gibi gufteleri tercih eder...

keskin tiz cızırtıları yerine derin bass vuruşlarına ritim tutar... rap müzik özgürlüktür bunu iyi bilir... play list in de rap ve rock şarkılar arka arkaya sıralanır.. melankoliklik veya ergenlik sendromuyla alakası yoktur, müzikle karakterin ahengi vardır. rap müzik türkiye de ne kadar ayak takımana ithaf edilse de popüler kültürden baskın çıkacağı anlaşılacaktır.

sözlüğe not: 24 yaşındayım 10 seneden fazla süredir dinliyorum ve bırakmaya da niyetim yok... 4everTrap
(bkz: (#8144789))
Kliplerinde orasını burasını gôsteren karılar,müziginin alt yapisında iki dıp tıs tan baska bi bisey olmayan,seslerini duzelten sacma sacma digital soundları ilkokul terk sözleriyle günümuz Türkiyesinin pop müzigi varken rapteki aforizmaları takip eden bilir kişidir.
desteklenesi kitle. müziğin yaşla ilgili bağlayacı durumu yoktur. tamamen ruhla kulakla bağlantılıdır. 20 yaşından sonra herkes tsm dinlemek zorunda mı lan. rock da dinler rap de dinler klasik de dinler caz da dinler.
Bu kişiler gennelikle arabesk tarz rap dinlemektedir..
sevdiği bir müzik türünü dinleyen normal insan grubudur. neden çok garipseniyor anlayamadım. sen murat boz, emir falan dinliyorsun diye millet de senin dinlediğini dinleyecek değil ya! ben şimdi ajdar'dan çikita muz dinlesem bana laf söyleme hakkını nasıl kendinde bulacaksın? ayrıca sadece bir müzik türü dinlenmez genelde. kişi o anki ruh haline göre her türden farklı şarkılar dinleyebilir. şunu da belirteyim evinde bilgisayar olan her 5 ergenden 3'ünün bir kaç dandirik beat programı indirip tekerleme tarzı 3 satır karalayıp dj, mc oldum ben diye dolaşmaları gerçekten çok itici. rap hakkında fikir sahibi olmadan önce şanışer'den evvel daha ciddi ve lirik bakımından zengin yerli-yabancı çeşitli kişileri dinlemenizi tavsiye ederim.
allah'ın bu kitleyle ilgili yaptığı açıklama şöyledir.

''artık 20 yaş üstü rap dinleyen kitleden kaçarak bana sığınmayınız. mağdur alımı kapanmıştır. hem adamlara da ayıp oluyor, bence onları içinize alarak nötrize edebilirsiniz. her şeyi benden beklemeyiniz.
sizlere canından çok güvenenen biricik tanrınız allah.''
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar