bugün

... nikotine mümkün olduğunca daha az maruz kalacağımız anlamına gelir. yasak olduğu halde içenlere saygım yok, git yalnız başına ne çekiyorsan çek. ağzını egzoza da dayayabilirisin, soba borusu da olur. meraklılar ya bünyeye duman çekmeye... neyse, fakat, lakin benim havamı kirletmeye hakkın yok !
şimdi efendim dumnsız hava sahası denilen olaydan dolayı, sigaraya yasak koyuyorlar, peki; alışveriş merkezlerinde zaten içilmiyordu, devlet dairelerinde zaten içilemez, okullarda yasak, hastaneler kezza oyle, dumandan rahatsız olan kişiler düşünülerek konulan bir yasak, peki neden bu sigarayi içen insanlar düşünülmüyor?

yahu yurdum insanı kıraathaneyi zaten sigara kokusuyla seviyor, parka, bahçeye, pastaneye, cafeye, zaten oturup iki çift muhabbet edelim bir de çay sigara yaparız bahanesiyle gidiyor, böyle ortamlarda yasağın lüzumu ne, en azından sigaralı bölüm sigarasız bölüm koymalarına mecburiyet getirirsin, ama sigarayı tamamen yasaklamak doğrusu mantık dışı gibi geliyor. ayrıca madem boyle yasağı koymayı biliyorsan yiyosa tamamen kaldir sigarayı, satışını yasakla.

batak oynarken sigara içemeyeceksem ne anladım ben bu işten..
vur deyince öldüren yurdum insanının da desteğiyle gittikçe deliren yasa. yakında evde de içenleri ihbar ettircekler, millet işgüzar onu da yapar, hayır cafelerin bahçesinde, terasında da içemiyormuşsun, yakında sokakta zabıtalar sigara içeni kolundan yakalayıp götürecek.
hiçbir şekilde uyulmayacak olan yasadır. şöyleki; insanlar yasak lafını duyunca, o yasak olan şey daha da bir cazip geliyor ve "yasaklar çiğnenmek içindir" sözünü doğrularcasına, eskiden yapılan şeyler hiç değişmeden sadece yazılarda kalan bir yasak haline geliyor. nitekim bugün bir kuaför salonunda sigara içmek yasaktır tabelasının tam karşısındaki koltukta, kadının biri 3, 5 sigarayı ardarda fosur fosur içmiştir. bu durum işyerlerinde ki çalışmayı etkileyip, verinliliği de düşürmektedir. insanlar bugünkü kuaför salonu gibi değilde; örneğin resmi bir kurum da çalışıyorlarsa, bu yasağa ister itemez uymak zorunda kalıyorlar. bunun sonucunda ben bir sigara içip gelyim şeklinde dışarıya, kapı önü, vb yerlere çıkıp ihtiyaç gideriyorlar. her onbeş dakikada bir mola verse işler ne kadar aksar bir düşünün.
bu tür yasaklar hele de türkiye gibi biryerde asla işe yaramaz. bunun sadece bir çözümü vardır. o da tekellerin kapatılması, sigara satımının yasaklanmasıdır.
ülke bütçesine sağlam darbe indirecek yasanın yürülüğe girmesidir. düşünün türkiye de 20 ilyon ergen nargile cafeleri ev bilmektedir. nargilenin fiyatının yirmi milyon olduğunu varsayarsak ordan 500 gelse ordan 800 gelse e iyi iyi. ayrıca kendini nargile kafeye atıp, kendine olgun havası veren bu ateşli ergenlerin elinden bu yaşam tarzını alınca ortamda küçük çaplı bir kaos oluşacaktır.

(bkz: genç nargileciler rahatsız)
işletmesinde sigara içtirene 5,600 tl ceza getirecek yasa.
kendi kendilerine başkalarına zarar verdiklerini farketmeleri ve çoluğu çocuğu dumandan korumaları gerekirken, ancak zorla durdurulabilen duman insanlara dur diyen yasa.
bakıp bakıp güldüğüm yasa.

edit:komik olduğundan değil hiç bir zaman uygulanamayacağından.
masada küllük yoksa sigaramı nerede sondüreceğimi iyi biliyorum ben *
sigara içmeyenlerin sigara içmeme özgürlüğü varsa, sigara içenlerin de sigara içme özgürlüğü vardır.
dolayısıyla, sigara içmek isteyen insanların özgür tercihlerine müdahale eden bir yasanın yürürlüğe girmesidir.
keşke bu şekilde, dayatılarak yapılmasaydı.
uygulama sırasında bir çok kişinin üstünde sigara söndürülebileceğini düşündüğüm yasa.
son zamanlarda sigara bırakmaya vesile olan yasa tasarısı. Şimdiden işe yaramaya başladığını gözlemliyoruz.

''takmam kaunundur yasadır, püfürdetirim, üflerim, basarım izmariti'' diye artistik yapanları kapı köşelerinde, dar sokak aralarında, tuvaletlerde hızlı hızlı zıkkımlanırken görmemize sebep olacak yasa.

2 bira içmek için mekanlara aktıktan sonra üst baş leş-kül kokusu ; el kol izmarit yanığı olmadan eve dönmemizi sağlayacağını umduğumuz yasa.
(bkz: o kadar doluyum ki sözlük)
kapalı alanlarda sigara içmeme engel olamayacak yasak.
zaten türkiye'de yasaklar ne içindir be arkadaş?
yasakçı zihniyetin yeni oyunu. destek veren aydın kesim aynı türbanın zararlarından çok, görmeye dayanamadığı için aynı yollar ile görmek istememekteler. iktidar ise dinen haram bir şeyi yasaklama imkanı bulmuşken kaçırmamıştır. üç gün sonra içkinin yasaklanması konusu çıksa acaba tütün yasağını destekleyenler ne bok yiyecek merak etmekteyim. tıp eskiye göre artık anlayış değiştirmişken istediklerini yapamayacak şekilde yaşamaktansa istediklerini yapıp daha az bir yaşam sürmesine destek verilirken sigara yasağına destek vermesi ayrı bir iki yüzlülük.

şurda sigaradan çok daha zararlı günlük hayatta kullandığımız bir çok şey yazabilirim. ancak bağnaz sigara faşistlerine bir şey anlatmak mümkün değil zaten. yukarda bir entryde sigaradan çok hayatımıza en çok zarar veren şeyin tuz olduğunu yazdım. en çok eksi alan entrylerimden biridir.

kim ne derse desin sigara konusunda kesin araştırmalar yoktur. tütünü ilk kullanan kızılderililerin hayatında da kanserdir nefes darlığıdır gibi hastalıklar görülmemiştir. bilimsel yollarla bu konuyu net biçimde otaya koyarım ancak faşistleri delillerle bir şeye inandıramayacağımı bildiğim için boşuna çaba olarak geliyor. kısa özet olarak ; sigaraya bağımlı olmayı uyaran bir gen aynı zamanda kanser riskini artıran bir gen olabilir. bu nedenle sigara değil o kanser yapan gen nedeniyle kanserler oluşuyor. milyarlarca insan sigara içtiği halde hepsi kanser olmuyor ise bu önerme doğrudur. tıp biraz ilerlesin ve kanser yapan o genler ortaya çıksın bakalım o zaman biz sigara içen insanların hakkını nasıl ödeyeceksiniz. fazla sürmez. bes on sene içinde kanser yapan genlerin tümü bulunur. bir kısmı bulundu zaten.
(bkz: yasaklar tüttürülmek içindir)
söndürürdün, söndüremezdin, yada söndüremezsen söndürürler tadında bir çok olayı beraberinde getirecek yasak.tabi bi de bu var,
(bkz: sigarayı bıraktıktan sonra faşistleşen adam)
ulan allah belanızı vermesin kaç kişinin ekmeğiyle oynadınız nargile kültürünü bitirdiniz.bi de benim anlamadığım kahvedesin abi felaket bi oyun dönüyo kara kıştayız insanlar sigara içmeye kahve dışına mı çıkıcak bu nasıl bi saçmalıktır.ya herşeyi bırak sigara içen insanlara yapılan hakarettir bu biz anlayamıyor muyuz yavrucum sigaranın zararlı olduğunu tüm çabanız bu mu yani?hesapta sigara içme oranını düşürüceksiniz.işte senede sigaraya %30 zam gelmesi falan hesapta sigarayı bıraktırıcaksınız millete.sigara şirketlerini merkez bankası yapma çabanızı anlayamadım.rakamlar bizi doğruluo diyosunuz araştırın bakalım sigarayı bırakan insanların gelir düzeylerini.adamların hali umurunuzda değil y.rak yürek işlerle uğraşıyosunuz.o adama iş bul sen iş.bırak ne karışıyosun zevkine.adamın tek zevki sigara çay içip kahvede yancı olmak.onu da al elinden iş başar.bak abi ben sana aslında gerçek amacı söyleyim bu oltaya takılan insanları da kınıyorum.böle bişey mümkün mü?değil.nolcak abi?her mekan her gün ceza ödücek zaten küçük esnaftan aldığınız vergi yetmiyo yeni gelir kalemleri yaratıyosunuz.zaten bu vergi olayı da ayrı bi konu.en çok vergi oranı en az ücret alan işçide emekçide memurda.vergi kaçıranlar uyuşturucu ticareti yapanlar devleti sömürenler medya maymunları kral olsun sen hala saçma sapan gündemlerle insanların beynini uyuştur.ben halkını bu kadar ezen bi hükümet daha görmedim.allah sonumuzu hayretsin.
saçmadır içenlerle içmeyenlerin yerinin ayrılması bile yeterliyken gereksiz gördüğüm yasa ne yani sigara içen insan oturduğu kafe de içeceğini içerken sigarasını içemeyecek mi veya barda veya kahvehane de nedir bu özgürlük kısıtlaması değilmidir arkadaş.
karşı çıkılması gereken yasanın vereceği rahatsızlığın başlangıcı.
sigara içmeyenlerin rahatı için deniyor. peki ya benim rahatım?
ne güzel sigara içilen içilmeyen diye yerler zaten ayrıydı, neden sempatik olmak için beni zor duruma düşürdün ki?
(bkz: sigaraya uzanan eller kırılsın)
işletmelerin sigara içilebilen bölüm yapmalarına da yasak getiren yasakmış bugün öğrendiğim bilgiye göre. e siktir edin bizi ülkeden direkt, ne diye kasıyorsunuz ki canlar. hadi içmeyen adam zehirlenmesin bunu biz de anlıyoruz da, rahatsız olmayandan ne istiyorsun bre deyyus demezler mi adama sonra.
sigara bıraktırma çalışmalarının başlayacağının habercisidir. anlaşılmaz bir şey, yani insanlar hem kendilerine hem çevresine zarar verdiğini farkedemez mi kendi iradesiyle? kendi iradesiyle hareket edemez mi?
avrupa' nın tüm ülkelerinde ve amerika' da kapalı mekanlarda sigara içilen bölüm bulunmaktadır. türkiye' de ortaya çıkacak şekil ile ' size sigara içirteceğimizi mi sanıyorsunuz? muhahhahhah ' cümlesi söylenmektedir aslında.
gerçekten teşekkürler... ben ve sigara içen herkes kafede çayı soğurken, sohbet devam ederken, dışarıda kafasına kar yağıp sigara içtiği sırada size laflar hazırlayacak.
seri zamlar bindi.
kapalı alanda sigara içmek yasaklandı.
derken derken, yakın zamanda tepemize birer adam dikecekleri kanısındayım kontrol amaçlı.
annem vardı bir de başıma siz çıktınız lan.
insan insana bunu yapar mı?
sizleri erkan can abimin gemide kreasyonundan küfürlere havale ediyorum.
sonuna kadar kösteklediğim uygulama. böyle saçma bir şey olamaz. eninde sonunda bu yasağı esneteceklerdir. içki seven bir insan değilidir, ayda yılda bir eş dostla bir yere gidip içeriz onu da sigarasız içemem, bu saatten sonra o da bitti. birine özgürlük verirken birine bu kadar gaddarca bir yasak getirmek ne derece tarafsızdır bilmem ki akp hükümeti zaten bar kapatılsın, disko yerin dibine batsın, meyhaneyi zaten söylemiyorum diyerekten, sağlık ayağına kendi politikasını gerçekleştirmektedir. içen adamın sağlığını korumak kimsenin üstüne vazife değil. ayır mekanı ikiye, mis. he bunu yapacak durumda bir ülke değilsen de yasak senin neyine. her şeyimiz çok tam da sigaraya kaldık. zaten insanlar bir tek sigaradan sağlığını kaybediyor. o pasif içiciler sigara olmasa öhöö demiyecekler. burda karşımızda kocaman tüpraş her gün zehirliyor bizi, sayın içmeyenler, onu da kapattırsanıza. daha geçen gün bir baz istasyou daha diktiler. hey yavrum hey. siz hala "beann senin o igrenchh dumanını solumak zorun da diliim tımammm mı kızııımm" diyin.
valla ben çıkarım o sigarayı dışarda içerim, hayvanlar gibi körüklerim son nefesi de, atarım sigarayı, mekana girer içeri üflerim o dumanı da. sigara falan da olmaz elimde. kendimce oh derim. kime ne.
yakında tütün yasağı da gelir ben hiç şaşırmam.
üretici ve sivri zekalı yurdum insanın kendine has çareler bulacağından hiç şüphe duyulmayan yasak.
güncel Önemli Başlıklar