Deprem 7.8 civarı şiddetteydi. O depremde kocaeli'de yerle bir olmuş evlerin yanında, bardağı bile kırılmayan evler vardı.

Burada sorun depremin şiddetinde değil, o dönemin hırsız müteahhitlerindeydi. Çoğu yurtdışına kaçtı zaten.

Acaba ahirette nasıl hesap verecekler çok merek ediyorum.
Kıyamet bu olsa gerek dedirtendir.
Binlerce ölü, binlerce kayıp insan, yaralıları saymıyorum bile...
insanın, doğa karşısında ne denli aciz ve çaresiz olduğunu gördük o gece...
O lanetli gece...
Gölcükte yaşıyorum depremde hasar alan binalar aynen durmakta.
Not. Görsellerde kullanılan fotolar sakaryaya ait.
Bazılarına komplo teorisi gibi gelsede bana teslanın kaybolan deprem makinesi gölcük depreminde denendi hipotezi anımsatıyor. Gölcüklü bir kaç kişinin anlattığına göre deprem zamanı çeşitli tuhaflıklar varmış. Gökyüzünün renginin bi tuhaf olması, topraktan çıkan dumanlar, denize düşen tek kişilik yabancı tesçilli bir uçak, pilotun hafif yaralı kurtulması kendini denizden kurtaran balıkçılara sinirlenip oradan kaçması Hatta internette bile yazmışlardı bazılarını linki bırakıyorum.

https://www.kocaeligazete...mi-planlanarak-mi-yapildi
Gece gece ne hortlatıyonuz amk bugün de sabahlayacaz sizin yüzünüzden.
5 yaşındayken izmir’de balkonda annemin kucağında uyukluyordum. Teyzemler almanyadan gelmiş anneannemlerle cümbür cemaat gece oturması sırasında hepsi bi anda irkilmişti deprem diye.
Ben o yaşta izmirde hissettiğim sarsıntıyı bile hatırlıyosam birebir yaşayanların psikolojisi ne geç düzelmiştir.
Izmir' de depremi hiç hissetmedim. Zaten kayalık yüksek bir yerde oturuyorduk. 99 yazı çok kötüydü. Istanbul ' da adapazarı' nda ve bolu ' da akrabalarımız çoktu. Hiçbirine ulaşamamıştık. Ilk halalalarim ulaştı istanbul 'daki . Biri tamamen izmir ' e taşındı depremden sonra korkup. Ailecek psikolojileri bozulmuştu. Diğer akrabalara da işte arabalar, otobüsler kaldırarak gittiler gidebilenler. " adapazarı kağıt gibi olmuş" diyorlardı. O sene okula başladığımızda sınıf olarak aylarca ağladığımızı ve sürekli yardım kolileri hazırladığımızi hatırlıyorum. Okuldan eve koşup haberleri izlerdim. Bir de deprem çantası hazırlamıştım. Kapının önünde durdu aylarca.
Allah bir daha yaşatmasın diyeceğim lakin tabiat ananında yapmak zorunda olduğu işler var. Bu nedenle deprem kaçınılmaz. Önlem alınmış değil. Bir sonraki büyük depremde kaybımızı düşünemiyorum. Muhtemelen bende ölürüm.
8 yasimdayken buyuk bir gumburtuyle cati katindaki bacanin en asagi 80/90 kiloluk kapaginin yandaki binamiza dusmesiyle uyandim. Anneme ve babama kosmustum, yeni moda olan celik kapimiz acilmiyordu sikistigi icin.

Buyukbabama sesleniyorduk ve tekrar bir ses ve annem dedi ki merdivenler kopuyor cikamayacagiz. Sonra sarsinti durmaya basladi ve kapi acildi. velhasil yazlikci olmamizdan kaynakli geceyi apartmanin onundeki karavanimizda gecirmistik.

Buyukbabam zabita muduru oldugu icin tum gece avcilar bolgesindeydi. Ertesi gun geldiginde uniformalari kan icindeydi. Her yer kagit gibi demisti, en kotusu cinarciktaki akrabalarimizdan haber alamiyorduk.

Sonra gunler gecti cinarciga dogru yola ciktik. O guzelim sahil kasabasi yerle bir, havada agir bir koku. Tum kentte olum kokusu vardi.

Cok buyuk bir aci, cok buyuk bir kayip.

Hala o gun geldiginde cok kotu olurum, o gun yitip gidenlerin anisina grup yorumdan “sesimi duyan var mi” isimli sarkiyi dinlerim.

Hicbir sekilde aciklamasi olmayan bir kayip. Tek kelimeyle kirildik. Unutulmadi, unutulamaz...
Bir daha ugramasin hicbir zaman karanliklar uzerimize.
O oç müteahhitler yok mu, ne olduysa onların yüzünden oldu.
Allah bir daha bu millette böylesine bir acı ve kâbus yaşatmasın. Amin.
binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem. 20 yıl geçmiş ama şu an deprem olsa yine büyük yıkımlar bırakacak. ders almıyoruz maalesef.
zamanında olayın büyüklüğünü kavrayamadığım olay 7 yaşındaydım. yan komşumuz cemile teyze ve kızı 4-5 yaşlarında ki kızı büşra ile kardeşinin yanına gölcüğe gittiler, bir daha geri gelmediler. yıllar geçti hala unutmadım. Elimde onlar gitmeden 2-3 ay önce ki Büşra'nın doğum gününden kalan bir fotoğraf var sadece hala özlerim oyun arkadaşımı. Allah rahmet eylesin
hayatını kaybeden herkese tekrardan rahmet dilettirmiş vahim olaydır. geride kalanlara rabbim sabırlar versin. biz istanbulda o kadar dehşet yaşadık buradaki insanlar neler yaşadı hayal bile etmek mümkün değil.
Deprem olduğunda izmit'teydim, gölcük karşımızdaydı. Her yer yıkıldı, gölcük diye birşey kalmadı.

Bizim binayı yapanlardan allah razı olsun, bardağımız bile kırılmadı. Sadece çığlıklara uyandık. Yardım için ellerimizi kürek gibi kullandık.

Rabbim bir daha böyle kabus yaşatmasın ülkemize.
kabusa uyanılan gün.
Allah bir daha yaşatmasın. Çok zor.
Bir şehrin nasıl olduğu gibi yerle bir olabileceğini küçük yaşta Dünya gözüyle görmüştüm. Savaş alanı gibiydi.

(bkz: Yalova)
çok kayıp verdiğimiz bir deprem insanlar çocuklarını sevdiği insanları ailesini kaybettiği bir depremdi Allah tekrarını göstermesin gerçekten çok zor.
Bu dünyada aslında hicbirseye sahip olmadığımızı bize gösteren geceydi. Ne malımız ne canımız ne evladımız, ailemiz. 45 saniyede tozlar arasına karıştı, kara toprağa gömüldü.
Herseyi unutmaya programlı beynimiz asla ders almıyor, insan böyle acılar yaşasada yine hic ölmeyecek gibi yarınlara çalışıyor. Yaşadığımız şu anın, bize deger veren insanların, sevdiklerimizin kıymetini hic bilmiyoruz. Onları sevmeyi hep yarına erteliyoruz, yarın ararım yarın giderim. 99 depremi bize ertelemenin sonucunu topluca göstermisti, hic ummadığımız sekilde.
45 saniye... Sonuçları‎: ‎18.373 ölü; 48.901 yaralı...
Emin olun bugün Allah (c.c.) yine aynı derecede deprem olsa
O günün 2 katı bina yıkılır ve insan can verir..

ABD'de bugün mimari olarak full Yatay mimari var
Adamlar Los Angelesdaki büyük depremlerden ders aldı

Biz ne yaptık 50 100 katlı gökdelenler towerslar yaptık yanında normal 3/4 katlı bina

Kuzey Anadolu fay hattında Gölcük kısmı istanbul'a doğru ivme var (kayıyor)
Peki depremlere önlem aldık mı hayır

Hala 16 milyonluk şehire dışardan göç var
Kürdü lazi suriyelisi Türkmeni afgani Arabi türkü kim varsa ipini Koparan istanbul'da

2030 da istanbul nüfusu 25 milyon üzeri olacak

Düşünün 25 milyonluk şehirde 7.3 depremi

Ben kimseyi suçlamıyorum
Ne AKP'yi nede Ekrem imamoğlunu

Bu şehir hepimizin bu

istanbul Anadolu'nun kalbidir
Ve o kalp durursa ülkede durur

istediğin kadar ekonomi iyi de
Farketmez
istanbul'daki bir deprem herşeyi mahveder...
kocaeli'deki o hırsız müteahhitler yok mu. cehenmemlik mahluklar.
Ölene kadar izini yüreğimde taşıyacağım deprem.

Sayesinde sevgiyi yalnızca fotoğraflarda yaşadık.
Ders alınmamış bir faciadır. Şu an türkiye'de hala istanbul'daki depremin yaratacağı felaketlerden bahsediyoruz. Toplanma yerlerine avm dikenler deprem olacağı gün nerede olacaklar acaba?