bugün

Esrar yani kenevirin etken maddesi olan THC nin, yenilebilir (edible) olan halinde neden daha farkli etkiler yarattigini aciklayan metabolizma sonucu olusan, psikoaktif maddedir.

Simdi bu sistem soyle isler, keneviri yakarak, duman olarak alirsaniz THC, yandiginda Delta-9-THCye donusur. Delta-9-THC akcigerlerden emilir, ve etki suresi max 3.30 saate kadar cikabilir. Delta-9-THC BBB dedigimiz Kan-Beyin-Bariyerini, 11-OH-THC'ye gore cok daha yavas gecer. Ne kadar yenilebilir kenevir daha gec etki ediyor gibi gorunse de, beyin icin durum bu degildir.

11-OH-THC ise, THC, icinde cozundugu bir yagla (tereyagi gibi) yenildiginde, THC midede bozunmaya ugramaz, onun yerine yagla birlikte metabolize olarak 11-OH-THCye donusur. Bu THC BBB'yi cok daha rahat gecer, ayni zamanda salinim yaparak gececektir. 100 tane 11-OH-THC molekulumuz var diyelim, 10 dakikada bir bir tanesi beyine isleyecektir, bu tam olarak boyle islemiyor tabii ama, anlatim basitligi olsun diye boyle anlattim.

11-OH-THC, beyinde Delta-9-THCye gore cok daha uzun sure kalir. Bu sebepden oturu Yenilebilir esrar-kenevir (edible)lerin, etkisi her zaman cok cok daha guclu olur, toleranslari daha az olur, ve etki suresu 1 gune kadar cikabilir. Ben zaten esrar iciyorum diyip de, yenilebilir kenevir kurabiyesini lopcuk gibi agziniza atarsaniz, oluyorum triplerine girip hastaneye gidebilirsiniz.

Kaotik durumlar soz konusu olursa:
(bkz: xanax)
(bkz: benzodiazepin)