bugün

Event Horizon Telescope projesi çerçevesince 55 milyon ışık yılı mesafede bulunan messier 87 isimli galaksinin merkezindeki kara deliğin fotoğrafının yayınlanacağı açıklamadır.
dünyanın bazı önemli şehirlerinde eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenlenecekmiş.

https://twitter.com/Baris...tatus/1113427356226654208

edit: fotoğraf yayınlandı. kara deliğin 55 milyon yıl önceki halini görüyorsunuz.

https://twitter.com/NSF/status/1115964620186030080
görsel

kesin bi bok anlamayacaz.
karanlığa teleskopla bakmayla çok önemli şeyler öğrenilseydi hepimiz alimdik aq. Kolpa çıkacak açıklama.
bugün itibariyle 6 gün kalan açıklamadır.
Birisi "Dünya düzdür". ikincisi "istanbul'u imamoğlu kazanmıştır".
kara deliğin soyutluktan somutluğa geçeceğinin göstergesi. bugüne dek olay ufku hep dolaylı yollarla gözlemlendi. orada oldukları biliniyordu ancak ilk defa direkt olarak bir kara deliğin olay ufkunu fotoğraflayacaklar. bu gerçekten müthiş bir şey.
hawking radyasyonu ile ilgili olmasın sakın bu açıklama.

Gözlemlenmiş olabilir mi ?
"kaç gündür bu yüzden mi bekledik aq" dedirtecek açıklamadır.
(bkz: imam hatipler kapatılsın)

az önce tvde rastladım, bir karadeliğin görüntüsü yayınlanacak diyordu. işin komiği uzay, kozmoloji, evren ve makro yapılara ilgili olan ben yeni gördüm.
hawking ışıması hakkında olabilir, bir karadeliğin olay ufku sınırından ultraviyole taramayla çekilmiş görüntüleri olabilir, bir pulsarın görüntüleri olabilir, iki karadeliğin çarpışması olabilir, süper novanın çöküp karadeliğe dönüşü olabilir.

açıklama yapılsın illa gelirim bu başlığa tekrar. bekliyoruz efenim.

büdüt: he şimdi baktım biraz da, samanyolu galaksisinin merkezindeki güneşin 4 milyon katı kütleye sahip süper kütleli karadeliğin fotoğraflanması, yada simüle edilmesi konu başlığıymış.

bu konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum karadelikler nihayetinde ışık yaymaz. ışık yaymadığı gibi ona yaklaşan ışığı da absorbe eder, ışığı yüksek kütle çekimi sayesinde hapseder. bu durum karadeliklerin fotoğraflanmasına olanak sağlamaz. biz ise karadeliğin olay ufku denilen ışığın kaçabildiği sınırı fotoğraflamak isteriz. burada da işler zorlaşıyor, zira karadeliklerin yoğun kütle çekimi, 4 milyon güneş kütleli samanyolu merkezindeki karadeliğin çapının 100 km kadar olması onu görmemizi epey zorlaştırıyor.

şöyle bir mesafeleri ele alacaksak merkeze uzaklığımız 25 bin ışık yılı.
ışık saniye de 300 bin km yol kateder.
300000*3600*24*365*25000:2.3652e+17
çok uzak.

insanlar da dünyanın farklı bölgelerine teleskoplar kurup, aynı anda sagittarius a olarak adlandırılan bu karadeliği incelemeyi planlamışlar. bir nevi teleskop ağı kurmuşlar. bu sayede de dünya büyüklüğünde bir teleskoba sahip olmuşlar diyebiliriz. şimdi ise bu teleskopların verilerini karşılaltırıp, işleme işlemi bitmiş. bize samanyolunun merkezindeki süper karadeliğin ilk defa görselini sunacaklarmış. ilk izlenim bu yönde.
Uzaylıları açıklayabilirler. " varlar ve dünyaya doğru geliyorlar" demesinler de .
2 gün sonra gelmesi beklenen önemli açıklamadır.
ilk kez bir karadelik fotoğraflanmıştır. önceki gördüklerimiz bilgiler çerçevesinde temsili fotoğraflardır. gerçeği de öyledir. filmin sonunu anlattım heyecanı kalmadı.
şey şey oldu şeyi şey ettik şeyi şey ettiniz şeyi şey etmeyin yoksa şeyi şey ederiz.
kesinlikle erken boşalmaya yeni bi çözüm bulmuşlardır. başka işleri yok çünkü .
işte biz de belediye başkanı seçiyoruz.
binali'yi uzaya fırlatıyoruz.
(bkz: türkiye yi kıskanıyoruz)
zamanında fırtına gibi esen "south park"ın bir bölümünü akla getirmiştir. tüm kasaba/şehir bir televizyon kanalını protesto ediyorlar. bir diziyi yayından kaldırması için baskı oluşturuyorlar falan. insanlar mancınıkla kendisini duvarlara fırlatıp intihar falan ediyor. ortalık yangın yerine dönüyor sonunda kanalın ceosu açıklama yapacağını ve olayların durdurulmasını istiyor. halk sevinçle sonunda mücadeleyi kazandık geri adım atacaklar diye açıklamanın yapılacağı kürsünün önünde toplanmış. ceo ve yanında iki kişi geliyorlar mikrofona yaklaşıyor ve

- s.ktirin gidin

deyip kürsüden geldikleri gibi inip gidiyorlar * şimdi hepimiz heyecanlandık acaba uzaylıları mı açıklayacaklar yoksa dünyaya yaklaşan dev bir astreoid mi var yoksa kara delik gelip gezegeni yutacak mı derken çıkıp böyle bir şey deseler ne trolleme olurdu.
Uzaylıları rontgenlediğimiz için kızıp bize saldıracaklarını söyleyeceklerdir.

Tabii filmlerde de olduğu gibi önce amerikadan başlayacaklardır kesin.
son 1 gün. sanırım kimsenin umurunda değil.
biz daha seçim yapmayı beceremezken adamlar karadelikleri inceleyebiliyor.
türk siyasetinden büyük karadelik de yok gerçi.
Karadelik fotoğrafı göstereceklermiş. Daha doğrusu karadeliklerin Uzay-zamanı bükerek oluşturduğu olay ufkunun fotoğrafı.
Heyecanla bekliyoruz efenim.
Çükümde olmayan hede. Önemli bir şeyse zaten duyarız.
görsel

Bu muymuş aq?
Edit : Resmen sigara içen birisine zoom yapmışlar.
önem sarf eden bir açıklama.

adama delik beğendiremiyoruz.