bugün

merhaba arkadaşlar,
saat 22:30 civarı önce babamı ani mide ağrısından dolayı bağcılar eğitim ve araştırma hastanesi acil bölümüne götürdük. ancak babam ayakta duracak gibi değildi ve güvenliğin "kayıt yaptırmanıza gerek yok" demesinden sonra doktorun yanına gittiğimizde illa kayıt olacaksınız demeye başladı(acil). biraz önce de ilettiğim üzere durumu aşırı kötüydü.

en sonunda babamın "gelin birlikte gidelim o halde beyefendi" demesinden sonra doktorun "bakmıyorum ulan o zaman" demesinden sonra araya ben girdim ve "siz ne biçim konuşuyorsunuz, sen bakmak zorundasın, sen maaşı nerden alıyorsun dedikten ve seni şikayet ederim dedikten sonra" "kağıt üzerine kaşe vurarak al lan nereye şikayet edersen et, sanane kim veriyorsa maaşı veriyor" diyerek üzerime yürüdü ve bildiğiniz saldırmaya başladı.

bunları hakikaten insanları galeyana getirmek için yazmıyorum arkadaşlar. sürekli hastane hastane gezen insan değilizdir. doktor efendi üzerime yürüdükten sonra bende onun üzerine yürüdüm. isteyen kamera kayıtlarını açar izler. araya insanlar girince bizi ayırdı. ayıranlardan biri olan personel ise kulağıma eğilerek "senin kemiklerini kırarız burada" dedi. sonrasında araya annemde girince annemin saçını çekmeye başladı ve kolunu tırmaladı resmen. görüntü de ekte yer almaktadır.

bunların bu denli halkla ırkı,dini,dili ne olursa olsun ne şekilde konuşmaya hakkı var yahu ? ya da bir kadına nasıl el kaldırılabilir ? bu olayı yayarsak toplum olarak daha dikkatli olacağımızı düşünüyorum değerli arkadaşlar

doktorun ismi ise
uzm.dr.abdulkadir

görsel
oha böyle birşey olamaz ya ! hangi devirde yaşıyoruz arkadaşlar ? ayrıca bu olay yarın bigün bizim de başımıza gelebilir unutmayalım.polisi saldırır,teröristi saldırır, doktoru saldırır. ee kim kaldı ?
arkadaşlar babam orda can çekişiyor midem dedikçe içim yandı ya. ve bu esnada yeni yetme doktor olsa tamam gençtir deyip normal karşılarsın da, sen bi uzman doktorsun ya uzman ! bu tür olaylarla profesyonelce baş edebilmen gerek. benim orda canım yanmış zaten.

bildiğin kadına şiddet, vatandaşa şiddet ve hastayla ilgilenmeyip argo konuşma.
şimdi hak hukuk var. Adalete güveniyoruz.

kesinlikle önermediğim şekilde, o tehdit eden güvenlikleri tenhada pert edenler mevcut.

Doktora ise, yine hukuka aykırı bir şekilde, bir yerlerde kıstırıp dalanlar mevcut.

Hic guzel şeyler degil. Burası hukuk devleti. Şikayet ediniz efendim.
Öncelikle geçmiş olsun Sağlık bakanlığına şikayet edebilirsin diyeceğim ama pek işe yaramayacak iki gün öncede eseneler'de fenalaşan hastaya bakacak doktor yok hemde kardiyoloji bölümü (ne acı). Paşamız doktorumuz saat 11 de teşrif etmiş hastayı özel bir hastaneye kaldırmislar doktor olmayınca.

Adam arıyor sikayet için sağlık bakanlığını anneme böyle boyle oldu diye gelen cevap;
- o hastahanedde doktor yetersizliği bizim yapabileceğimiz bir sey yok.

Al birde burdan yak. Yazılacak çok şey var ama susuyorum anladığınızı umuyorum.

Yazar arkadaşim hakkını savun adaletine güvenemedigimiz bir sistemimiz olsada başvur hukuki işlemleri başlat.
Tek taraflı dinleyip yargısız infaz yapmak istemiyorum. Ama doktorun bu şekilde davranmadığına eminin.
kimileri doktorun halinden anlamazsınız diye açıklama yapmış.

değerli arkadaşım, bende itfaiyecilik bölümü mezunuyum ve konu ne olursa olsun, insanlar ne kadar sinirli de olsa, sana saldırsa da sen vatandaşla karşı atağa geçip kavgaya ve tartışmaya geçmeyeceksin diye özellikle hocalarımız bize anlatırdı. kaldı ki bu adam uzman doktor ve bu işin üstesinden gelebilecek birisiydi.

demem o ki herkesin stresi kendine göre farklı, doktoru lütfen masumlaştırmayın. gidip de devletin personelini de durup dururken karalayacak keyifte olan insanlar değiliz çok şükür. birşey olmuş ki demek ki paylaşıyoruz vatandaş ile.
Doktorun tutumu yanlış ; seninde tutumun yanlış . Git iki dakika kayıt yap. Ne oldu babanın karın ağrısı iÇin tanı ve tedaviyi geciktirmiş oldun. Bir de şikayet et sabim e. Doktor dövmekten ve küfür edenlere dileğim bir gün kıvranıp doktor bulamamanız olacak. GeÇmiş olsun tekrar ; o anda aklınızı kullanım dediğini yapın tartışmayın işiniz bitince şikayet edin .
Bazı doktorlar gerçekten inanılmaz gıcık ama şiddete karşıyım. Darp raporu alarak hemen şikayet edilmeli o doktor kişisi. Allah onu ıslah etsin. Hastalara ve hasta yakınlarına da sabır versin. Hep çekinerek giriyoruz muayenehaneye. Çoğunluğu işini zorla yapıyormuş gibi davranıyor. Paravanın arkasında silahlı adamlar var sanki. Iyi doktor görünce bir yakınımızı görmüş gibi seviniyoruz.hale bak !
Derhal, Sağlık Bakanlığına ve gerekli mercilere şikayet edilmelidir.
Bir iki kez dilekçe verip, aramakla kalınmamalı, konunun üstüne, ısrarla ve ciddiyetle gidilmelidir.
Bazı meslekler vardır ki, doktorluk, öğretmenlik..vs.., salt bilgi ya da okumakla yapılamıyor. Bu mesleği yapan insanların, kişilik özelliklerinin de, mesleğe uygun olması gerekiyor.
Evet, doktorluk zor iştir, meşakkatli iştir, fiziksel ve ruhsal yoran iştir. Lakin hiçbir bahane, hastanın, üstüne yürümeyi, " sana bakmıyorum" demeyi, haklı gösteremez.
Bu tür kriz durumlarında, doktora büyük görev düşmektedir. Aldığı eğitim ve tecrübe, bunu gerektirir.
Ne diyelim, geçmişler olsun!
Doktoru da, hipokrat çarpsın!
36 saat değil ama 48 saat boyunca hiç aralıksız bir yangında kaldım desem ne dersin ? kaldı ki doktorların tüp patlamasından ölme riski yok, kafasına çatı düşüp ölümden kurtulma olayı yok. aklıma gelmeyen bir ton şey var bununla ilgili.

benim yangın esnasında anneme, aileme,kardeşime ve herkese ne küfürler edilip taşlarla sopalarla saldırıldı ama sesimizi çıkarmadan hortumları indirip olay yerinde yangını söndürmeye çalıştık. vatandaşa laf yetiştirmedik kısacası.
yerinde olsam sağlık sektörüne sinirlenir sigaraya başlardım.
baş hekim olayı örtbas ettirmeden gerekli mercilere şikayetini yap, anasını bile sikerler, bana güven.
numaradan emin değilim ama 182 gibi bi şikayet hattı vardı sağlık bakanlığı'nın. şu ülkedeki en iyi çalışan mekanizmalardan biri olabilir, şikayetten sonra sikertiyorlar şikayet edilen görevliyi.
kullanın kullandırın. saçma sapan insanların egoları karşısında ezilmeyin.
Bir söz vardır bildin mi.

Yansın ibnelerin alayı, su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.

Sen haketmişsin. Ben olsam kafanı bile patlatırdım. Bu adamları senin gibi yobazlara hizmet ettiriyorlar yazıklar olsun.

Utanmadan ifşa etmiş salatalık.
Yorumları, dehşetle okuduğum başlıktır.
Doktorluk dünyanın en zor mesleğidir. Çalışma koşullarınızın ağırlığını, 48 saat nöbet tutturulduğunuz günleri, durmadan elinizden alınan hakları biliyoruz. Ve sizleri bu konuda, sonuna kadar destekliyoruz.
Lakin, bu ülke, isviçre değildir!
Bunu da sizler bilmelisiniz. Bırakın kayıt yaptırma sorununu, türkçe bilmeyen, dediğinizi anlamayan, kural kaide tanımayan yığınların olduğu bir ülkedir.
Bu işe soyundunuz mu, bu gerçeklerle de karşılaşacağınızı bilmek zorundasınız.
Sinirli, yorgun, uykusuz olabilirsiniz ama karşınızdaki hasta ve hasta yakınları da, sinirli, endişeli, kaygılı durumda olurlar.
Birbirimizi anlamak ve birbirimize yardımcı olmak zorundayız.
Başka çaremiz yok.
konuyu sağlık bakanlığını arayarak dile getirip dilekçe oluşturdum arkadaşlar.
(bkz: 3 mart 2016) diye yazılmalıydı öncelikle. 2.uludağ'da açılmış rezillik, şikayet vs başlıklar amaca ulaşmaz/ulaşmadı. Ekşi'de olsa belki.
iyde burada doktordan önce kayida gerek yok diyen ve olayları bu noktaya taşıyan görevlinin suçu yok mu?
Öncelikle çok geçmiş olsun diliyorum. Umarım babanın durumu şuan için iyidir.

Olaya gelince geçen gün ekşi sözlükte bunun ile alakalı konu vardı ve doktorların sert davranmasını öven insan bozuntuları ile doluydu. Neymiş efendim laftan anlamıyorlarmış. Sert davranıp bağırmadan birşeyler isterlerse yapmıyormuş hastalar. Hasiktirin oradan. Son bir kaç ayım hastanelerde geçti iyisi kötüsü bir çok doktor gördüm. ismi bende kalsın hele bir tanesi o kadar kendini büyük görmeye başlamış ki hastalarının sorularına alay ederek cevaplar veriyordu. Güzel insanlar daha fazla tabii ki ama keşke araya karışan sizlere şiddet gösteren gibi tipler egoları içinde boğulup bitip gitseler.

Tekrardan geçmiş olsun.
cok üzüldüm ve lakın. sen bır hastaneye güvenmişsin ve babanı bu hastaneye götürüp muayene ettirmek istemişsin. ama beklediğin gibi olmadı. şikayet etme hakkın var benım fıkrımce.

kendı zannımca böyle şeyler artık artıracak yanı kendı hastanemızde muayene olamıycaz . peki neden diyceksin suriyeliler geldı ayrıca ayrılıkcı olan kurtler yeşil kartlılar tamamen hastanelerı devlet odalarını bır haylı meşgul edıyor.sonrada sokaklara terörist partısı bomba döşüyor vb. ayrılıkcı olmayanları mustesna. istanbul nufusu cok artırıldı ve bu nufusun yarısından coğu cölden diğer yarısı mağaradan kalan elit kısımda helal süt emmış turkıye ınsanı malesef. sen şuan cerrahpaşadan yarın saat 1 e randevu alamassın cunkı her randevu dolu ama kımın bu kadar boş kontejanı doldurduğu belli değil.

ayrıca mahkemeyi accaksın ama o mahkeme ne zamana biter hakkını nasıl alırsın yada doktor kendını aklarmı bılememekteyım.

sonuc olarak topunun mına koy gıtsın guzel kardeşim bende cok dertlıyım bu gidişattan allh sağlık sıhhat versın. türkıyede daha güzel gunler görürüz inş.
içeriğinde tutarsız ifadeler bulunduran üzücü olaydır.

yazdığım giriyi okurken bahsedilen hastaneye hiç gitmediğim, oradaki doktorları ve personelleri tanımadığım, sadece konu üzerine tahmin yürüttüğüm bilinsin isterim.

ayrıca şunu belirtmekte fayda var. yazarı suçlamak için değil yanlış anlamayın, bu herkeste olan -normal- bir şey.
herkes kendini en ağır hasta ve her hasta yakını hastasının en öncelikli hasta olduğunu düşünüyor. bizler acil serviste gerçekten çok kötü vakalar gördüğümüz için baş ağrısı, mide ağrısı, eklem kırıkları gibi basit şeylere soğukkanlı yaklaşabiliyoruz. şu anda bahsedilen rahatsızlık hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımız için bunun için bir şey denemez ama durumu sentezlerken bunu da dikkate almak gerekir.

acile başvururken doktora görünmeden önce kayıt yaptırmak zorunlu. bununla ilgili bir mevzuat var mı bilmiyorum fakat bazı özel durumlar olabiliyor; 112 ile gelen hastalar, bilinci kapalı hastalar ve durumu çok ciddi olan hastalar (doktorla nazikçe konuşamayacak kadar kötü olan hastalar) -hasta yakını kaydını yaptırırken- doktora öncelikli olarak muayene olabiliyor.

gelelim tanımımdaki tutarsız ifadelere;

--spoiler--
en sonunda babamın "gelin birlikte gidelim o halde beyefendi" demesinden sonra doktorun "bakmıyorum ulan o zaman" demesinden...
--spoiler--

doktorun böyle bir cevap verdiğini düşünmüyorum. çünkü acil servisin çalışma şekli gelen hastayı en hızlı biçimde muayene edip gerekli birimlere yollamaktır. ancak böyle bir cevap verdiğinizde hasta "aa pardon tamam o zaman biz gidelim" demeyeceğine göre başınıza bela olacak demektir. en fazla "sizin durumunuz ağır değil, sıranızı bekleyin lütfen" veya "siz kaydını yaptırın ben o sırada muayene edeyim" demiş olacağını düşünüyorum.

bir de "gelin birlikte gidelim o halde beyefendi" kısmını anlayamadım. doktorla birlikte kayıt yaptırmaya mı gidecekler yani? bunun mantığı nedir?

--spoiler--
personel ise kulağıma eğilerek "senin kemiklerini kırarız burada" dedi.
--spoiler--

dediğim gibi. o hastaneyi ve çalışanlarını bilmiyorum. fakat bağcılar ismi kulağa pek hoş gelmiyor. olaylı bir yer sonuçta. ancak ben çalıştığım ve gittiğim hiç bir hastanede buna benzer bir örgütleşme görmedim. hatta en basitinden bizlere saldıran hastalara yetki kısıtlarından dolayı müdahale etmeyen hastane güvenlik görevlileri geliyor aklıma. herkes öncelikle kendini düşünür. hele ki -genelde- personeller doktorlara karşı antipati besler. bir doktor için işini tehlikeye atıp başına bela açacak bir personel görmemiştim ve duymamıştım daha önce.

edit: henderaaa yukarıda bahsetmiş. ben de yazacaktım fakat unuttum. güvenlik görevlisinin kayıt ile alakalı kurduğu cümlenin hiç bir hükmü yok. ama evet, bu bir senkronize problemi ve hatalı bir hareket.
yargıya taşınması gereken olay. anlatılanlar gerçekse ve kanıtlar da ortadaysa söz konusu doktor ve çalışanlar, ceza alır.

ayrıca (bkz: darp raporu)
tanıdığım doktordur. yapılan sikayetten de bir bok çıkmaz emin olun. adamlar senin gibi günde kaç hastayla yaka paça oluyor. ne kadar haklı olursan ol, devlet daima personelinin tarafını tutar.
Öncelikle geçmiş olsun.

Cumhuriyet Savcılığı'na yazılı olarak, bimere, sağlık bakanlığına ve emniyet online ihbar bölümünden ise internet yoluyla konuyu bildirmeniz halinde hem adli hem de idari olarak soruşturma geçirecek ve muhtemelen ceza alacak doktordur.

Güvenlik kamerası kayıtlarını silemezler. Eğer silerlerse veya bozuk derlerse hem idari Açıdan ihmalden dolayı ceza alırlar hem de adli Açıdan delilleri karartmadan dolayı ceza alırlar.

Edit:ilk iş başka bir hastaneden darp raporu al, doktor dövdü dersen oradaki doktor kendince meslektaş Dayanışması yaparak vermeyebilir, güvenlik tartakladı dersin.