1. 1.
  şehitlerin yattığı, şehitlere özel anıtlarla süslenmiş mezar alanlarına verilen isim.
  2 ... dusunenadam
 2. 2.
  şehitlik mertebesi ne erişmiş, kendileri için "onlar ölü değillerdir" diye şereflendirildikleri yüce vatan evlatlarının vatanı, kanı, toprağı, mabedi.
  3 ... ironny
 3. 3.
  kavram karmaşasının hayuka çıktığı terimdir. mesela http://anonymouse.org/cgi...-www.cgi/http://sehid.com
  adresinde pkk terör örgütü üyelerini de şehit olarak nitelendirmiştir. olaya onların açısından bakacak olursak ve bizim mevcut klasik tanımımızı kullanırsak (vatanı için ülküsü için ölenler olarak normal tanımı belirtebiliriz.) adamların kendilerine şehit demeleri pek de anormal değil. onlarda müslüman, ve resmi olarak olmasa da kendilerince sözde bir kürdistan bayrağı ve haritaları var ve bu uğurda savaşıyorlar.
  bu bağlamda hemen üstteki entry de yapılan tanım çok daha mantıklı gibi görünmektedir.
  zira amerika nın ırak ı işgali sırasında ölen müslüman amerikalı askerlerin de şehit olma durumu mevcuttur ki bunu aranızda kabullenebileninizin olduğunu düşünmüyorum. nitekim bir işgal sözkonusu olsa bile amerika nın ırak a girme amacı ülke bütünlüğünü korumak ve terörü önlemek di hatırlarsanız. buna kim inanır ayrı konu fakat en azından ülke çıkarları için gidildiği ve savaşan askerin ülkesi için savaştığı doğrudur. bizim kuzey ırağa girişimizden çok farklı olduğunu düşenemeyiz. amerikan askerlerinin paralı asker olmasına gelince, bizim rütbbeli ve uzman askerlerimiz de paralı askerlerdir.
  sonuç olarak şehitlik devlet ve ülke politikaları sonucu can veren askerler için söylenebilinir mi? kendi toprak bütünlüğü için haklı bir mücadele veren türk askerini diğer iki örnekten ayırmak oldukça kolay olsa da şehitlik tanımı çok kesin çizgilierle belirtilmemiştir.
  3 -1 ... maribaturu
 4. 4.
  şehitlik bir insanın erişebileceği en yüksek rütbedir.
  6 ... morticia
 5. 5.
  laikler tarafından reddedilmesi gereken olgu.

  Zira, şehit kelimesi, şehadet gibi islami bir kavramdan türemiştir. Askerlik yaparken de, kamu görevinde bulunduğunuza göre;

  Madem ki, din ve devlet işleri birbirinden ayrılmalı, şehitlik mertebesi de ortadan kalkmalı...*
  4 -2 ... liberla
 6. 6.
  mekan olarak; mekan idrakinin şekillendiği mekanlardır.
  1 ... abeseirca
 7. 7.
  hatırlar mısın, necmettin erbakan cenneti parsellerdi. oy karşılığı verirdi. türkiye devleti de benzer şekilde şehitlik payesi altında ölüme yolladıklarına cennet vaadinde bulunuyor. bunu laiklik algısıyla yapıyor üstelik. bilhassa ekonomik durumu kötü ailelerden seçtiği kurbanları vatan kurban ediyor. dini inançları istismar ediyor. ailesi, vatan sağolsun diyor.

  bunu sadece devlet yapmıyor. pkk da yapıyor. dursun karataş bile şehit oluyor. helikopteri düşen şehit oluyor. davası doğru olsun yanlış olsun, islami kültürle ölümü yüceltiyor. yaşamak varken, ölümü kutsuyor.

  şehitlik, içi boş kahramanlık hikayesidir. aptallar kanabilir. tüm şehitler için üzülüyorum, kandırılmaları onların suçu değil.
  4 -1 ... pipboy
 8. 8.
  mezarlıklar da; şehitlere ayrılmış ve her önünden geçişte insanı göz yaşlarına boğan, kalbini sıkıştıran, gencecik yavrularımızın arkadaşları ile gezip tozacak, gününü gün edecek en güzel çağlarında bu vatan için toprak altında ve hep 20' li yaşlarının başında kalarak yattıkları bölüme verilen addır. çocuğu şehit olmuş anne ve babalarının değişmez uğrak yeridir.
  1 ... bu kadar da olmazki
 9. 9.
  allaha verdigi vaade sadik kalanlar, trafik kazasinda da olseler allahin izniyle sehid sayilirlar.
  sehidce bir yasantinin sonu sehadetse eger;
  sehadet en buyuk ask,
  sehid en buyuk asiktir.
  allah yolunda olenlere oluler demeyin. bilakis onlar diridirler. fakat siz anlamazsiniz. allah bu ayet ile onlarin ne kadar buyuk mukafatlandirildigini haber vermektedir.
  madem olum tek bir defa gelecek, o da neden allah icin olmasin? dir.
  metin yuksel (allah sehadetini kabul etsin) in dilinden
  sehadet bir cagridir. tum nesillere caglara...
  2 ... raanaa
 10. 10.
  inançlı için ne kadar kutsal bir kavramsa o inanç üzerinden rant elde etmek isteyen için de o kadar kutsaldır. "al gözüm şu silahı, sorma, sorgulama, öldüreceğin kişi düşmandır. öldüremezde ölürsen eğer sen şehitsin yerinde cennettir o vakit" der savaşın gölgesinde kumaş, pirinç, silah satar, kaçakçılık yapar. ya ölü ele geçirirsin ya şehit olursun. o köşeyi döner. ihale babam ihale...
  1 ... premium vivere