1. 1.
    Kuşku, kuruntu.
    2 ... italiano
  2. 2.
    insanın bünyesine bir kere yerleşince gitmeyen, yüzsüz, pis bişeydir. önceleri 'acaba' şeklinde karşımıza çıkan bu ufak tetikçi; bir süre sonra insanı kendi kurgusuna inandıracak kadar güçlü bir karakterle karşımıza çıkar. * 'şüphe içinde şüphe' ile gelişimine devam eder ve şizofreni ile büsbütün yerleşir. **
    2 ... cococabana
  3. 3.
    do you love me http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search+=
    1 ... havada panik
  4. 4.
    günümüz türkçe sinde kaç gerçeklik ihtimali olacağına ilişkin bir anlam içermeksizin, sadece kuşku veya kuruntu anlamında kullanılır. oysa kelimenin arapça özünde şöyle bir anlam var (ama belki arapça da da artık türkçe deki gibi kullanılıyor olabilir, o konuda bir bilgim yok. ama sözcüğün tarihsel özü bu) :
    bir olguyla ilgili gerçeğin ne olduğuna ilişkin üç veya üçten fazla ihtimalden hangisinin gerçek olduğunu kestirememekten doğan kararsızlık, kuruntu, işkil.
    eğer iki gerçeklik ihtimali arasında kararsızlık, kuşku varsa o halde bunu ifade eden doğru sözcük "reyb"dir. bu son yazdığımı yanlış hatırlıyor olabilirim. eğer yanlış hatırlıyorsam doğrusu "şekk" olabilir.
    şu an, farkında olmadan, "iki gerçeklik ihtimali arasında kararsızlık" ı ifade eden sözcük konusunda, hafızamdaki iki gerçeklik ihtimalinden (reyb veya şekk) hangisinin gerçek olduğuna ilişkin kararsız kaldım ve tam da bu sözcüğün (reyb veya şekk) ifade ettiği durumu yaşıyorum. açıkçası benim için çok ilginç bir an!
    2 ... suzergecer
  5. 5.
    michael robotham in polisiye gerilim turundeki kitabi.
    ... bilmem
  6. 6.
    bu şüphe denen şey öyle bir nanedir ki insana iki dakka rahat huzur vermez, kaşın gözün ayrı oynar. sürekli bir paranoya, bir kıllanma modu. abartıldığı takdirde bu işin sonunun nereye varacağı da aşikar da işte fazla iplemiyor insanlar. ya da iplemiyor görünüyorlar. böyleyken böyle.
    1 ... jamsession
  7. 7.
    (bkz: disturbia)
    1 ... soulmate
  8. 8.
    paranoya. kendince yazmak, oynamak, kendi yazdığına kendin inanıp oynamak. hatta üzülmek.
    ... no name
  9. 9.
    Sigara akciğer kanseri yapar, diyorlar; yapmaz diyenler de var.

Ülser hayatı kısaltır, diyorlar; uzatır, diyenler de var.

Bütün mücadele para üzerinedir, diyorlar; gerçek mücadele düşünce üzerinedir, diyenler de var.

Kadınsız yaşamak işkencedir, diyorlar; kadınla yaşayanlardan kahrolanlar çoğunluktadır, diyenler de var.

Okumak fikri açar, diyorlar; okumak beyni sulandırır, diyenler de var.

Demokrasi en olumlu düzendir, diyorlar; demokrasi bir kandırmacadır, diyenler de var.

En büyük mutluluk dünyada olmaktır, diyorlar; en büyük mutluluk doğmamaktır, diyenler de var.

Aşk tabiatın insanoğluna en değerli hediyesidir, diyorlar; aşk bir hastalıktır, diyenler de var.

Medeniyet insanlığı yükseltir, diyorlar; medeniyet insanlığın felaketidir, diyenler de var.

Savaşlar tarihin süsüdür, diyorlar; savaşlar tarihin yüz karasıdır, diyenler de var.

Din dayanma gücünü artırır, diyorlar; din bir afyondur, diyenler de var.

Fazla seks sağlığı yıkar, diyorlar; sağlamlaştırır, diyenler de var.

Her olay belirli kurallar içinde cereyan eder, diyorlar; etmez, diyenler de var.

Kişilik düşünceyle doğar, diyorlar; kişilik idraklerle doğar, diyenler de var.

Matematik mantığın elbise giymiş şeklidir, diyorlar; matematik gerçeği yakalamaya engel olan bir fantezidir, diyenler de var.

Sanat yaratma duygusunun sonucudur, diyorlar; sanat ölmek korkusunun sonucudur, diyenler de var.

ifratla tefrit en bozuk ölçüdür, diyorlar; bütün ölçüler ifratlarla tefritlerden doğar, diyenler de var.

Doğru yalanı yok edecek, diyorlar; insan olgusunun en büyük doğrusu yalandır, diyenler de var.

Gelecek geçmişe dayanır, diyorlar; geçmiş, gelecek yoktur, yaşanan an vardır, diyenler de var.

Şiir duygunun düşünceye nefes aldırmasıdır, diyorlar; şiir budalalıktır, diyenler de var.

Merhamet büyüklüktür, diyorlar; merhametten maraz doğar, diyenler de var.

Ummadık taş baş yarar, diyorlar; ateş olsa cürmü kadar yer yakar, diyenler de var.

Can yakma güçlülüğün zaferidir, diyorlar; can yakma güçsüzlüğün zaferidir, diyenler de var.

incelik zor erişilen bir noktadır, diyorlar; incelik bir bozulmadır, diyenler de var.

Yaşamak anlamın kendisidir, diyorlar; yaşamak en büyük anlamsızlıktır, diyenler de var.

* * *

Gerçek nerede?

Bu soruya verilen cevaplar arasında Rıza Tevfik'in kızına yazdığı bir manzumede iki mısra var:

Hayat budur benim için hatta senin için de

Bir hakikat var mı derken bir hayale döneriz.

çetin altan
    3 ... mulayim
  10. 10.
    adı menekşe albümünden mükemmel bir adet levent yüksel parçasıdır. aşkın arsunan bestesi olup, dinleyen kişi içinde kaybolur parçanın.

sözleri de şöyledir;

hep aynı şey; seninle buluşmadan
    ayrılığın korkusu sarar beni...
    daha konuşmadan sözlerin yakar ya ta içimi
    sevişirken sanki görür gibiyim gidişini...
    seni tutmaya çalışırken
    kayıp gidiyorsun ellerimden
    sevgilim, nasıl durdurabilirim ki ben seni?
    yaşadığım ne varsa yetersiz...
    bildiklerimden şüpheliyim...
    sevgilim, nasıl durdurabilirim ki ben seni?
    denedim okuduklarımın hepsini...
    sadece şarkılarım var benim...

aşkın arsunanın bir diğer mükemmel bestesi için ise;

(bkz: gözümün bebeği)
    ... faidelibilgi