entry'ler (18)

yunanistan dendiğinde zihinde oluşan ilk imge

Atilla Taş.

özdemir asaf

Sezai Karakoç gibi üniversite yıllarında karşılıksız aşk beslediği kıza şiir yazmış şairlerdendir. Sezai Karakoç'tan bir nebze daha ketum davranıp akrostiş yazmamış.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia

kişinin kalitesini yükselten şeyler

"Kalite kimse bakmadığında da doğru olanı yapmaktır."
(bkz: henry ford)

kedisine tasma takan tip

Kedisi dışarı çıkan tiptir. insanlar, hayvanlara çeşit çeşit zarar verdiği için bir nevi "Bakın sahipli başına bir iş gelirse peşine düşecek birileri var." Diyordur. Bir de tasmadaki künyeye telefon numarası yazar. Olmasın ama olur da araba çarparsa, bir iş gelirse başına bir iyiliksever kendisini arasın ister.

kaybetmek

Erdemdir. Adabı ile kaybedebilmek az bulunan, az bilinen bir erdemdir. Kaybedişine sıkı sıkıya tutunmadan, görüş alanını kaybetmekten ibaret tutmadan aynı zamanda da görmezden gelmeden kaybetmeyi başarmak da kişiliğin başarısıdır.

beyne bilgi yüklemenin mümkün olacağı günler

Yüklenilen bilginin kıymetinin kalmayacağı günlerdir. Çünkü önemli olan rekabeti kazanmaktır. Okuma yazma biliyor olmak sizi mutlu ediyor mu? Yoksa bilmiyor olmak mı mutsuz ederdi? Artık ingilizce bilmeniz ile gurur duyuyor musunuz? Yoksa bilmemeniz mi eksiklik hissettiriyor?

yaşam koçu

(bkz: kendine meslek uydurmak)
Bir de bunu topluma kabul ettirebilmek.

kedi köpek öldürmekle koyun kesmek arasindaki fark

(bkz: hayvan yemek)
Jonathan Safran Foer bu kitabında tam da konuyu irdelemiştir. Hangi hayvanları seviyor hangi hayvanları yiyorsunuz?

aşiyan

Tevfik Fikret'in evinin adıdır. istanbul'u en güzel göreceğiniz yerlerden biridir. Köşkün arkasında toprağa oturduğum andan itibaren ise dünya Aşiyan'ın güzelliğine büründü. Müzeyi gezip de "Bu evde yaşasam ben de şair olurdum." iddiasında bulunmayan pek azdır. O köşkün manzarasında geçen tek bir günün bile iki kişiyi şair edebildiğine gönlümle tanık oldum.

cesaretin var mı aşka

Tipik bir fransız romantizmi örneğidir.
(bkz: amelie)

küçük kara balık

Afganistanlı bir yazar olan Samed Bahrengi'nin kitabıdır.
"Ben de balık ile salyangozun düşmalığını duymadım. Ama siz onu hallettiniz."

inek

Nazım Hikmet'in yazdığı bir tiyatro oyunudur. Vakti ile çocuk oyunu sanılarak götürüldüğüm, izlediğim ilk tiyatro oyunudur. iyi ki de öyle sanılmıştır.

xabze

Çerkesler'de töre, adab-ı muaşeret kuralları arası bir takıp toplum içi yazısız kurallardır.

aklına geliyor muyumdur acaba sorusu

Cevabının bir önem teşkil etmediği sorudur. Yanınızda olmak istemediği sürece aklına gelmenizin bir önemi yoktur.

izmir de gökyüzü

izmir'de gökyüzüdür muhtemelen. izmir'in de bir çeşit gökyüzü olduğunu sanmıyorum.

nil karaibrahimgil

Kristal Elma sahibi bir reklamcıdır. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararsı ilişkişer bölümünden mezun olmuştur.

ted bundy

Birçok hayranı bulunan seri katildir. Öyle ki kadınlar kendilerini ona beğendirebilmek için eski sevgilisinin saç sitilini uygulayarak mahkemesini izlemeye gitmiştir.

baş parmak

Evrim teorisinin kanıtlarından biri olarak kabul edilir.