bugün

entry'ler (290)

din şart mı

(bkz: #43483179) bakın işte bütün problemin kaynağı burası. kibir, kendini varlıkların en kudretlisi sayan anlayış. kim diyor insanın doğanın tepesinde olduğunu ? tüm mahlukların en yücesi olduğunu nerden çıkardınız ? insan da diğer tüm canlılar gibi bu düzenin bir parçasıdır ve zamanı geldiğinde tarih sahnesinden silinecektir. milyarlarca galaksilerden oluşan bu devasa evrenin kendisini imtihan etmek için yaratıldığını düşünmek cehaletlerin en büyüğüdür. böyle düşünen insan dünya içinde de islam üzere olduğu için kendini üstün görmektedir. insan şu an sadece zekasıyla diğer varlıklara bir hakimiyet kurmuş, doğanın meydana getirdiği için belki de pişmanlık duyduğu bir varlıktır. kendimizi bu doğanın sahibi değil parçası olarak gördüğümüzde bu saçma sapan imtihan kafasından sıyrıldığımızda bir şeyler değişebilir.

din şart mı

(bkz: #43490640) eğer din varoluşu adem ile havva miti ile açıklamaya girmese ve bilimin alanına giren olaylara el atmamış olsa din daha tolere edilebilir bir olgu olabilirdi. yani sadece ahlak yasaları getirmekle yetinse öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, tüm insanlar eşittir düzeyinde kalsa çok daha kabullenilebilir olabilirdi. tanrıyı zeusvari mitolojik bir kahramana dönüştürmüş olmasa yine aynı şekilde çok daha masum ve insancıl kalabilirdi. tanrı sözü olduğunu iddia edecek kadar kibirli bir anlayışa sonuna kadar karşıyız.

din şart mı

(doğası gereği düşük zekaya sahip bir canlı türü olan insanın kendinden daha üst düzey bir yaratıcı ihtiyacını) entry'nin bu kısmını neresiyle okuduğunu merak ettiğim okumadan yazarlar tarafından ısrarla kabul edilmemektedir.

din şart mı

din şart değildir, kişinin kendi kendini rahatlatma mekanizmasıdır. anlam veremediğiniz ya da anlamı üzerinde hiç düşünmediğiniz varoluşu sizin için açıklamış birilerinin bünyenizde yarattığı tembellik hissiyatıdır. doğası gereği düşük zekaya sahip bir canlı türü olan insanın kendinden daha üst düzey bir yaratıcı ihtiyacını binlerce yıllık mitlerle açıklayan belki de edebiyatın bir dalıdır. kurgu roman şart mı sorusuyla din şart mı sorusu arasında mantık açısından pek de bir fark yoktur. hiçbir kitap kutsal değildir yazı icad edilmese belki dinler bu kadar etkili bile olmayacaktı. uzun lafın kısası 1500 yıllık korkutmaya dayalı mitlerle geleceğe yönelik akıllı adımlar atılmaz.

şaka maka türkiyede yüzde 30 oranında solcu olması

az önce karamsar düşünceler içinde savrulurken içimi bi hoş eden gerçek. şöyle seçimlere, insanların düşüncelerine, gençliğin kafa yapısına bakınca hakikaten dinciliğin eski jenerasyonlarda kaldığını düşündüm. ülke için hala ümit olduğuna karar verdim.

çocuk istemek

Bende büyüdüğünü anlamaktan ziyade kendimde başarısız ve zayıf bulduğum şeyleri taşımayacak benden daha iyi bir birey üretme isteği gibi bir şey sanırım şu anda.kendimden ümidi mi kestim acaba.

fakirvegurursuz

Mobil siteden girdiği entrylere ulaşamayan yazardır.

islam aklını kullanma dinidir

islam'ın bu yönüne ben de çok saygı duyuyorum.düşün ama senden daha büyüğün aklının alamayacağı şeylerin olduğunun da farkında ol diyor.bu önerme kulağa doğru gelmeyebilir ama en azından barışçıl.kendi vicdanının adaletine çok güvenmeyip daha büyük bir vicdan ve adaletin varlığına inanmak diyebiliriz buna kısaca.gelgelelim şu an itirabiyle düşünmek bizim milletimiz için adeta bir lüks.yanlış anlamayın bütün bu tiyatronun anlamını düşünmek bir lüks.yoksa kira olsun,fatura olsun üstüne düşünecek çok daha önemli şeyleri var bizim insanımızın.sadede gelicem o yüzden türk insanı bu siyasal islamı bu kadar çabuk benimsedi.biz şu an fakir bir ülkeyiz ve fakir ülkelerden daha fakir beyinler çıkar.

sözlük yazarlarından aforizmalar

kapkara bir bilinçsizliğin içinde savrulup durmaktayız.dostlarım bunun adı yaşamak değil ölü olduğunun farkında olmamaktır.

sözlükte iq su yetmiş üstü olan var mı sorunsalı

gerçekten de adamlar haklıymış lan bilmemek harbiden mutlulukmuş.

yine mi geldiniz la altinsanlar.

bizde bitmeyen para inmeyen yarak var

e niye hala ulu sözlükten medet umarsın.

vincent van gogh

doğum gününü sevdiğimin adamı. allah'ım hepimize starry night'ı çizdirecek bi kafa yaşatsın.

kocaeli çocuk rehabilitasyon merkezindeki olaylar

amerikan film senaryosu gibi aq bi peri eksik binada.ensara rakip mi çıkarmaya çalışıyolar nedir.

artı oy alınca sevinmek

ulan biz burda artı oy alınca götümüz başımız ayrı oynuyor sevinçten elin mozart'ı o kadar hayranlık uyandırırken ne hissetti acaba.

%1 de bulunan 2 kişinin ortalaması 70.5 çıktı.vay halimize.

ben de dahil olmak üzere sözlüğün yaklaşık %99'unun 70 ve altı iq'ya sahip olduğu tespitinden yola çıkılarak ortaya atılabilecek bir sorunsaldır.sen de %1'e dahil değilsin kardeşim boşuna öyle düşünme.hiş!alooo!sana diyorum sana! oğlum biz nasıl bir gen haritasıyla cezalandırıldık amına koyim.bu kadar boş ve bir cif değmiş gibi pırıl pırıl duran beyinler de ne ? ne yapıyoruz ki biz ? en son ne zaman düşündük okul,telefon veya para harici bir konu hakkında ? bu kadar mı değersiz la bizim hayatımız ?

insan ne zaman olgunlaşır

hayatla çok fazla yüzgöz olup sahteliğini unuttuğunu anladığı zaman.

babanın söylediği vurucu sözler

vurucu sözler söylemezdi benimki vururdu onun yerine.ne zaman vuracağını da bilmezdik itin öyle bekler dururduk.ondandır ani darbelere alışamadık.

sözlük yazarlarından şiirler

anlamıyorsun çocuğum..Sen,sen,sana diyorum sana ! bana !
hepimize...
hiçbirimiz hiçbir şey anlamıyoruz.
kör gibiyiz, bakmıyoruz
etrafımıza.
ne olan var ne biten aslında.
bir anlık oyunlar oynarmışız ışığa.
tutsak olmuşuz beden denen bu zindana.
kendimizi bırakmaya korkar olduk A'na.