bugün

sevdiği entry'ler

fiat marea

Marea, ince kasa Corolla, 2.0'lık Vectra, ilk sezon e serisi Mercedes. Bu arabaları aynı firmalar şu an üretip satamazlar.

aykut kocaman ın milli takımın başına geçmesi

Olması gerekendir.
Dün gece Aykut Hoca olsaydı:
Mehmet topal, ozan tufan'lı sağlam bir orta saha kurgusuyla çıkardı maça. Topal'ı net kadroya alırdı.
Hakan çalhanoğlu'nu oynatmazdı. Sıkıcı ama dirençli bir takım izlerdik.
Maçı 0-0 a kitler kontradan tek golle kazanırdı.

f35leri türkiyeye vermiyoruz

herkesin gözden kaçırdığı şu...

f-35 görünmez uçak...
s400 görünmez uçak bile vurabilen bir sistem.

diyelim türkiye olarak sen aşağıda s400 kuracaksın havaya da f35 kaldıracaksın... bunun onu vurmaması için senin o uçakları s400 e dost diye kaydetmen tanımlaman lazım.

tanımladığında....................... o s400 o f35 i görebilecek olursa... görebildiği ortaya çıkarsa... bir daha diyom bilale anlatır gibi.... f35 s400 radarında görünecek olursaaaaaaaaaa

o halen devam eden herkesin bilmem kaç milyar dolar yatırdığı ve halen proje olan f35in karizmasını zikersin... çöpe gider her şey.

kimse buna izin vermez... veremez... o riski göze alamaz.

türkiye istediği kadar asıp kesip gürlesin... bir işe yaramaz... ikisini birlikte kullandırmazlar... o yüzden satmazlar o s400 ler aktifken hele.

ya herro diyicen ya merro.
hele de yazılımla bir şekilde ruslar f35in radar izine bu şekilde sahip olabilecekleri konusuna falan hiç girmiyom.

edit: neyini eksiliyonuz aq... sanki ben vermiyom f35i ibneler?

tr mühendisini kaybetti italya tepe tepe kullansın

Diğerleri gibi usulca ülkeye dönecektir.
En son bir mühendis arkadaş gitti italya'ya.
20 bin lira maaş alacağım. Yehhuu diyordu.
Evet aldı da. 2000 euro maaş. Bir sıkıntı yok.
Bunun 1000 euro'u 1+0 daire.
700 euro'su: mutfak ve faturalar.
Geriye kalan parayla da hayatta kalmaya çalışıyor. Geçen hasta olmuş eczaneye 50 euro ödedim diye ağlıyordu.
Tabi tatil günleri milano'nun meşhur katedrali önünde aç karına story atıyor.
(bkz: davulun sesi uzaktan hoş gelir)

sinovac mı biontech mı

Stokta hangi aşı çoksa o iyidir genşler fazla düşünmeyin

Heee sinovac işe yaramıyor yeeeaaaa diyenlere de kulak asmayın

Bu virüsü ilk Çin yendi hatırlatayım.
Sen tutup bu adamların aşısına işe yaramıyor gibi bir yorum yaparsan öperler yanaklarından.

sinovac mı biontech mı

biontechin yan etkilerinden çekindiğimiz için biz ailecek sinovac olduk. 3. doz hakkı verilirse de (ne olursa olsun fark etmez) vurulmayı düşünüyorum.
mutant virüslerden hngisinin daha iyi koruduğu hususunda hekimler arasında ayrılık mevcuttur.

sinovac mı biontech mı

iki doz sinovac üzerinde bir doz biontech vuruldum çok ortaya karışığım.

sinovac mı biontech mı

şarküteriden peynir sucuk alırken veya et alırken ya da manavdan karpuz alırken denenmiş güvenilir olduğu test edilmiş ürün-satıcı tercih etmek en akıllıca.

aşılar özelinde olaya yaklaşmak gerekirse...
aslında aşılar tedavi amaçlı düşünülmez.
aşılama işlemini hastalıkları önleyici sağlık hizmeti desek yanlış olmaz. burada antikor konusuna değinmiyorum ki; asıl etken burada t hücresi olup bu konuya değinmek lazım da; entry uzar, kimse okumaz.

klasik aşı yöntemi üretimi olan çin (inaktif aşılar) sağlıklı bireyler en akıllıca seçim.
mrna aşılar için ise "şu an bilim insanları zar atıyor" desek yanlış olmaz.
özellikle mrna aşı çalışmalarına katkı veren destekleyen biologics danışmanlık firması'nın başkanı ve fda aşı araştırmaları ve denetimi birimi'nin eski başkanı norman baylor "büyük soru şudur: enflamasyona neden olmadan vücut içerisine nasıl gireceksiniz?
savunma sisteminin kandırmaya çalışmak her zaman bir endişe kaynağıdır - ki aşıların yaptığı da budur. bu sırada istemediğiniz yan etkiler oluşabilir. savunma sistemi inanılmaz karmaşıktır ve kişiden kişiye değişebilir" söylemini de hatırlamak gerek.

mrna aşıların artık enflamasyon etkisi şehir efsanesi, gereksiz korku, boş kuruntu olmadığı resmi olarak aşıların üzerine uyarıcı olarak yazılıyor, aşı olanlara da bildiriliyor.
burada kalp ve damar hastalıkları riski taşıyan-hastası olan, savunma sistemleri zayıf olup devamlı enfeksiyon riski taşıyan insanlara gerekli uyarılar bizde yapılmasa da yapılan ülkeler bilim insanları var.
bakınız vermeye gerek yok.

asıl büyük tehlike ileride bu mrna aşılar yüzünden olası bir disfonksiyon riskleri ki gelişme çağında ve çocuklarda bu çok büyük bir bilinmezlilik.
bunun için mrna aşılar çocuklara yapılmıyor.

mrna aşısı vücudumuzda otoimmün diyebileceğimiz tepkiye de neden oluyor. otoimmün durum; bağışıklılık sistemi yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırması.
mrna aşısı olduğunuzda aşıyı alan kas hücrelerinin bir kısmını savunma sisteminiz öldürür. aşı olduğunuz noktada ki enflamasyon bu yüzdendir. sanki kola bir darbe kas ezilmesi çürümesi gibi bir durum yaşanır.
aslında olan mrna aşısı ile aktarılan rna, hücre içinde s proteininin prefusion halini sentezler ve hücre yüzeyine yerleşir. hücre yüzeyinde geçici kalsa da bu kas hücreleri geçici olarak apc (antijen sunan hücre) görevi görür ve s kılıf proteinine karşı bağışıklık oluşturur. aktive olan bağışıklık hücreleri s proteinini gördüğü hücre ve virüslere saldırır.
savunma sistemi normal dokulara mrna aşı tetiklemesi ile saldırır.

kısacası onlarca yıl sürecek bir aşamayı değil de daha hızlı ve sentetik şekilde üretilebilecek bir aşıya ilaç kartellerinin ilk tercihi olması anlaşılabilir.
daha hızlı, daha az maliyet daha çok üretim daha çok kar payını kim ret edebilir?

ama şahsen ben klasikçiyim.
en iyi ve en kısa yol bildiğim yoldur.
sinovac mı, türkovac mı kılovac mı tüyovac mı adı ne olursa olsun, denenmişi denemek lazım.
adını bilmediğim sucuğa para vermem, apikoğlu'ndan şaşmam abi.

unutmadan; bazı geri zekalılar veya anlama özürlü olup idrak yolları enfeksiyonu yaşayanlar konuyu aşı karşıtlığı olarak algılamasın.

aşı karşıtlığı

Öncelikle aşı karşıtları bilinçli manipüle ediliyor gibi, yok çip taktıklarını düşünüyorlarmış,yok zombiye çevireceklerini düşünüyorlarmış diyerekten aşı karşıtlarının söyledikleri değersizleştirilmeye çalışılıyor, birkaç yerde okuduğum aşı karşıtlarının gayet bilimsel makul ve mantıklı soruları var:
1. Yıllardan beri var olan ve öldürücülük oranı %40 olan aids virüsü için neden bir aşı bulunamadı da sadece 1 buçuk yıldır hayatımızda olan ve öldürücülük oranı %2 olan corona için şıp diye aşı bulundu?
2.Aşılar güvenilirse test edildiyse neden hergün medyada 2.doz olunmalı mı 3.doz olunmalı mı tartışması var?
3.Bilindiği gibi biontech aşısı bir mRNA aşısıdır ve mRNA aşısı ilk kez deneniyor bu aşının uzun vadedeki sonuçları nerden bilinebilir?
4.Koronavirüs ilk çıktığı zaman panikle ilaç arandı ve hatırlarsanız "bilim insanları" aşının bulunmasının yıllar süreceğini belirtiyorlardı peki nasıl oldu da aşı bu kadar kısa sürede bulundu? Sihirli değneği elinde tutan kim?
5.şimdilerde medyada covid19'un aşısızlar arasında yayıldığını iddia eden argümanlar var yani virüs aşısızlar arasında yayılıyormuş, bırakın bilim insanı olmayı biraz biyoloji bilen biri buna gülüp geçer, neticede aşı demek virüsle karşılaşıldığında ona tepkinin hazır olması demektir yani virüs aşılıya da bulaşır aşılı olmayana da bulaşır ve şayet aşı işe yarayan bir aşıysa aşılı olan kendini korumuş olur aşı olmayanın kendini koruyup korumaması da kendinin kararıdır, peki bu bilim dışı argümanları kim ne için üretiyor?

talibancılara inat saygın bir kadın fotosu bırak

görsel

not: gadasını aldığım.

acil doktoru yüzünden nenemin yoğunbakıma alınması

yapıştırın bir malpraktis davası temizinden.

erkeklerin bekaret takıntısı

Tabii ki takıntılı olacam. Kimse kusura bakmasın benden önce onlarca erkeğin altına yatan birini çocuklarımın anası yapamam. Ben de öyle bir mide yok.

Neymiş; hayatına hiç kız girmeyen erkeklerin takıntısıymış, eziklikmiş falan filan.
Bırakın oğlum bu ayakları. Bunun eziklikle alakası yok, olması gereken şey zaten bu. Tuhaflık böyle düşünen insanlarda değil siz de.

Bu kadar kutsal, önemli bir olayı sıradanlaştırma çabanızdan vazgeçin artık!
Evet burası özgür bir ülke isteyen istediği ile yatar. inanın umurumda değil.
Efendi gibi namusumuzla yaşıyoruz tek istediğimiz şey ise namusuyla yaşayan bir kızla evlenmek. Bırakında bu konuda takıntılı olalım. Bu zamanda böyle birini bulmak gerçekten çok zor.

Merak etmeyin kardeşlerim bu işin sonunda kazananlar benim gibi düşünenler olacak.
Unutmayın erkeğin de kadının da kullanılmamışı makbuldür.

türkiye ye yangın söndürme uçağı gönderen ülkeler

türkiye'nin dörtbir yanını saran orman yangınları sonrası kardeşlik ve dostluk elini bize uzatan ülkelerdir.
görsel

1)ukrayna: ukrayna dün 2 adet yangın söndürme uçağını gönderdi, uçaklar şu an antalya'da yangın söndürme faaliyetlerinde çalışıyor.

2)can azerbaycan: kardeşimiz can azerbaycan sahip olduğu be-200 yangın söndürme uçağını gönderdi, uçak bugün yangın söndürme çalışmalarına başlayacak.

3)rusya: rusya, türkiye'ye yangınla mücadele için 11 amfibi uçak gönderme kararı aldı.

4)iran: komşumuz iran da türkiye'deki yangın söndürme çalışmalarına 1 amfibi uçakla katılacağını açıkladı.

5) avrupa birliği; ispanya 2 adet, hırvatistan 1 adet canadair cl-215 uçağı gönderiyor.

bunların dışında, türkiye'ye taziyelerini bildiren ve yardıma hazır olduklarını beyan eden ülkeler şöyle.

-fransa,
-italya,
-yunanistan,
-abd,
-israil,
-birleşik krallık,
-almanya,
-hollanda,
-isveç,
-çin...

böyle durumlarda yardım, birlik ve beraberlik mesajı bir insaniyet göstergesidir.
bizler de artık bu durumları dikkate alıp, ona göre saflarımızı, dostlarımızı belirlememiz lazım.

edit: iran'ın gönderdiği yangın söndürme uçağına marmaris-aksaz deniz üs komutanlığında 30 ton su ikmali yapıldı.
görsel
görsel

yolun açık olsun şampiyon. çabuk dön yeniden dolduralım...

ahlaksızlığı medeniyet sanan tip

Bu beyinsizler yarın bir gün eşlerini de başka erkeklerle seviştirir.
Otobüste sevişirsin medeniyet derler.
Çıplak dolaşırsın medeniyet derler.

Ancak sabah akşam millete yobaz demekle uğraşsınlar.Peki Türkiye'yi bu hale kim getirdi? tabiki Abd ve diğer ülkeler.
Oralardan fonlanıyor bunlar.

Evlilik oranları azalsın, sadece cinsellik yaşansın.Cinsellik yaşı 14'e kadar düştü.Bundan keyif mi alıyorsunuz?

parkta sahilde birlikte olan çiftler görünce harika mı diyorsunuz?

ilişkilerin cinsellikten öteye gitmemesi 2 günde bir sadece seks için sevgili yapmayı güzel bir şey mi kabul ediyorsunuz? insanlar sadece kafası şeyine çalışan boş canlılar mı?

Daha okumadan eline mesleğini almadan bir noktaya ulaşmadan tek derdi seks olan insanlar bu topluma ne verebilir bana bunu açıklayın.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Bugün tesadüfen genç bir insanın vefat haberini aldım, sevdigi paylaşmış. Sayfalarında gezindim mutlu resimlerini filan gördüm. Insan ölümü genclere hic yakıştıramadığı gibi, seven iki insanı ayırmasına da cok üzülüyor. Yalan dünyanın gerçekleri. Sevdigimize daha sıkı sarılalım, hep diyoruz ama hep esirgiyoruz maalesef.

yumurtalık

ayas ismi daha hoş bence de.

biontech mi sinovac mı

sinovac açık ve net.
doğal aşı.

en azından zararı olmayacağına eminiz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.