bugün

entry'ler (510)

edge of tomorrow

son zamanlarda izlediğim en iyi bilim kurgu filmlerindendir. başlarda yine salak saçma uzaylı istilası ve bu işten amerikalıların etkilenmesi tarzında bişey bekliyordum ama izledikçe kesinlikle öyle olmadığını anladım. ( aslında çok kıt düşünürsek yine de öyle (bkz: swf) ). neyse çok fazla spoiler vermeden izlemenizi tavsiye ederim. emily blunt hayranlığım şu dakkadan itibaren başlamıştır.

leyla ile mecnun

yeni izlemeye başladığım dizidir. zamanında herkes izlerken ben geç kaldım diye izlememiştim şimdi başladım ve bir çırpıda 1. sezon finaline geldim. güldürmekten çok duygulandırıyor aslında beni. samimi dostluklar, hikayeler ne ararsam buldum ilk sezonda. ne kral adamlarmış hakkaten.

sözlük yazarlarının hayalindeki cumhurbaşkanı

(bkz: didier drogba)

ekmeleddin mehmet ihsanoğlu

chp nin çatı adayı olarak önerdiği isimdir. şimdi gelelim adayı tanımaya dicem 2 dk öncesine kadar dünyada varlığından haberim yoktu eminim çoğu sözlük yazarlarının yoktur. asıl önemli olan soru şu: bu adam tayyip karşısında kazanabilir mi?. kafamda deli sorular var ama kazanabileceğine hiç ihtimal vermiyorum. en başta kendi düşüncelerimden yola çıkarak yedi göbek atatürkçü, atatürk ü her yönüyle anlamaya çalışmış, onla ilgili çok fazla araştırma yapmış ve haliyle onun izininin en yakınında duran partiyi mecburen destekleyen biri olarak bu adama oy verme konusunda şüpheliyim. chp böyle bir aday çıkardıysa onu halka çok iyi tanıtmalıdır. bizim halkımız araştırmak için uğraşmaz, her şeyin hazırına konmayı sevdiği gibi bilginin de hazırını ister. çıkıp bizim böyle bir adayımız var diye sağır sultana bile anlatacaksın. yoksa şener şen in bir oy davasına döner c. başkanlığı seçimleri. gelelim bu adamın seçilme nedenlerine. ilk düşüncem islamcı ve sağ görüşe yakın bir isim olmasıdır. chp sol bir aday ile mhp yi yanına çekemeyeceğini düşündüğü için, hem dini yönü kuvvetli hemde sağ düşüncede birini seçmiş.( sağ görüşlü birisi olduğu tamamen tahmindir, hiç bir araştırma yapmadım henüz). ikincisi tahsilli biri olmasıdır. tayyibin üzerine bu noktadan (özellikle din bilgisi üzerinden) gidebilir diye düşünmüş olabilirler ama karşısındaki adam bir dindar değil dincidir. dindar ile dincinin kapışmasında malesef bizim milletimiz her zaman dincinin yanında yer almıştır (bkz: %42). zaman geçtikçe burdaki girdimi geliştireceğim eklemeler ve çıkarmalar yapacağım ama ilk izlenim olarak yazabileceklerim bunlar.

game of thrones

4. sezon 10. bölümle bizi bir yıl daha nadasa yatırmış dizidir. Öncelikle kitaptan aldığım hazzı duyamasamda diziyi güzel çekiyorlar. Bundan iyi nasıl çekebilirler ki diye dşünüyorum. Diziyi çok daha kaliteli bekleyen arkadaşlar için bunun bir film değil dizi olduğunu sadece kaliteyi çok yukarı çektiği için artık her bölümü film tadında beklediğinizi belirteyim. gelelim spoiler a

--spoiler--
Öncelikle tyrionın jaime ile olan konuşmasını çekmemişler. Orda tyrion kendinden derin bi şüphe uyandırıyor jaimeye. Babasıyla olan diyaloglarında bahsettiği fahişe shae değil ilk karısı. ismini tam hatırlamıyorum ama tsyha gibi bişeydi. Tyrion kitaplarda sık sık onu düşünür ve özgür şehirlere gittiğinde sürekli fahişeler nereye gider diye sorar. Ayrıca varys aynı gemiyle kaçıyor gibi bir ifade yok kitaplarda. Varys son kitaba kadar tam bir muamma şekilde hiç bahsedilmez sadece son kitabın son bölümlerinde tekrar ortaya çıkar. finalde belki lady stoneheart u da gösterirler derdim ama bir bölüm için iki büyük olay fazla gelir diye sanırım göstermemişler. gelecek sezon başında şok etme planları bunlar hep :D
--spoiler--

game of thrones

4. sezon 2. bölümde katil kim tespiti yapmak isteyen arkadaşlar için katili çok güzel bir ayrıntıyla ortaya çıkarmışlar. dikkatli izleyin derim.

game of thrones

--spoiler--
kitapları okuyan biri olarak öleceğini kimin öldüreceğini biliyordum ama dizide bunu güzel yansıtmışlar hakkını vermişler sahnenin keyifle izledim. Katil kim aslında sürekli gözümüzün içine soktular katili. tyrion reyiz adamımsın, eğilmediği sahne ile bir kez daha gönülleri fethetti. Bu arada sezon çok karışık gidiyor kitaplara göre theon ile ilgili sahneler son kitaplarda anlatılıyorken kralın ölüşü 3. ya da 4. kitapta anlatılıyor.
--spoiler--

fuat avni

20 şubatta şöyle birşey yazmış: 20 Şub

--spoiler--
4. Bir Bakan‘la ilgili Erdoğan‘ı delirtecek ve kıyametleri koparacak görüntü ve ses kayıtları internete düşebilir.
--spoiler--

Şimdi bu yazı Egemen Bağış hakkında çıkan ses kayıtlarıyla daha bir anlam kazanıyor sanki.

recep tayyip erdoğan a sorulmak istenen tek soru

allahı kandırabileceğini mi sanıyorsun?

cemaat akp çatışması

ben bu çatışmayı kuklaların çarpışmasına benzetirim. ipler ne cemaat ne de akp dedir çünkü.

tek cümleyle gezi olayları

silkelenme.

redhackin yayınladığı bakan telefonları

ben tüm numaraları cia isimli android uygulamasından kontrol ettim. hepsi doğru şekilde çıktı ama tabi program bu numaları rehberinde kaydetmiş kişiler nasıl adlandırdıysa öyle gösteriyor. ayrıca 2 tane eski bakanı aradım. açmadılar. aramakta korkacak bişey yok. birini aramak suç mu? neyin göt istemesi bu?

yılmaz özdil in kalitesi kapasitesi

fake hesaptır. yozdilhurriyet tir gerçek hesabı.

redhackin yayınladığı bakan telefonları

az önce twitter adreslerinden adı yolsuzluk olayına karışmış kim varsa telefon numaralarını yayınladılar. bilmem ne kadr gerçek numaralar. arayıp denemek lazım.

eğitimde reform ihtiyacı

kızlı-erkekli okumanın aslında çok yanlış olduğunu savunan milletvekillerimizin olduğu bir dönemde şiddetle ihtiyacımız olan durum. ama bu milletvekilleriyie değil.

minoxil

yaklaşık bir aydır kullandığım ve sanki aniden dökülmeyi kesti gibi gelen sprey tipi rahat kullanımı olan bi ilaç. kullanmaya devam edeceğim ara ara burayı editlerim.

ejderhaların dansı

buz ve ateşinin şarkısı serisinin türkçeye çevrilmiş 5. kitabıdır. kısım 1 ve 2 den oluşuyor. az kaldı bitirmeye heyecanla okuyorum.

beşiktaş ın 1 yıl avrupa kupalarından men edilmesi

bir galatasaraylı olarak üzüldüğüm karardır.

game of thrones

sezonun en silik bölümlerinden birini sezon finali yapmışlar.

--spoiler--
khaalesi yükseliyor. yükseldikçe sıfatlarına sıfat ekliyor. kimsesizlerin kimsesi oldu. jon nihayet döndü. başkada olan biten yok.
--spoiler--

yol ver gidelim taksim i ezelim

buyrun duble yollar sizindir gelin taksimin yeri belli denilesidir.