bugün

foxconn

dunyanin en buyuk elektronik ureticisi. toplam 440 bin calisani var, bunlardan 300 bini tek bir uretim kompleksinde bir arada calisiyor. yilbasindan bugune 10 iscinin intihari ve 30 iscinin ise intihar girsimiyle gundemde....

calisma kosullari berbat! gunde 14 saat cok hizli hareket eden uretim bantlari, calisanlarin hareket edecek alanlarinin olmamasi...

bir calisan hareket edebilmek icin ozellikle yere bir sey dusurup aldigini itiraf ediyor.

foxconn ise alirken iscilere cesitli sozlesmeler imzalatiyor, eski calisanlarina da ek sozlesme maddeleriyle bunlari kabul ettiriyor.

bunlardan en ilginci; intihar edersem bunun sirketle ve calisma kosullariyla bir alakasi olmadigini ve bundan dolayi herhangi bir hak talep etmeyecegim.

ise girisleri kolaylastiran diger bir madde ise normal calisma surelerinin uzerinde calisabilirim ve bundan kaynaklanan alacaklarimdan vazgeciyorum.

intiharlardan sonra sirket alt katlara atlayarak intiharlari engelleyici fileler insa etti, iscilerin stresini azaltmak icin muzik yayina basladi.

hele bak bi..