bugün

toyota

Amerikan otomobil devi general motors u 77 yıllık tahtından indirmiş dünya nın en büyük üretim hacmine sahip, en çok satan, en zengin, en rahat nakit para akışına sahip, en kaliteli otomobilleri üreten dev bir japon otomobil üreticisi. Lexus adlı kendi kurduğu lüks sınıftaki markasıyla amerika da en çok satan lüks otomobil markasıdır ve ürettiği ciddi üstünlükler sağlayan otomobilleriyle mercedes, bmw patronlarına ve mühendislerine kafayı yedirtir. Lüks sınıftaki Toyota Camry modeli de Amerika da en çok satılan modelidir. Camry Arap ülkelerinde de üstün satış rakamlarına sahiptir. Ayrıca Toyota, Daihatsu nun ve artık Subaru nun da sahibidir. Yamaha, Isuzu gibi şirketlerde de ortaklığı vardır. Toyota Bank adlı bankası mevcuttur. Toyota, Japon iş adamı Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. 1937 de kurulmasına rağmen (ki yaşı diğer otomobil üreticilerine göre çok gençtir) kısa sürede elde ettiği büyük başarılarıyla 1980 lerde Volkswagen'i geçerek dünya nın 3. büyüğü olmuştur. ilerleyen zamanlarda aynı şekilde Ford'u ve General Motors'u sollayarak dünya otomotiv sanayisinin zirvesindeki devdir. Toyota, otomobil üretimine kurulduktan kısa bir süre sonra yeni bir üretim sistemi geliştirmiştir ki bu sistem bugün hala çoğu otomobil üreticisinin uygulayamadığı bir üretim sistemidir. Ülkemizde Sabancı tarafından pazarlanmaktadır. Corolla Verso modeli dünya da sadece türkiye de üretilmektedir. Corolla modeli günümüzde gelmiş geçmiş en çok satılan ve güvenilir Toyota modelidir. Japonya'da Toyota adlı bir şehir de vardır.