bugün

football manager

Önceki ismi ile Championship Manager.

Bilmeyenler tarafından sadece bir bilgisayar oyunu olarak adlandırılsa da, konu bu kadar basit değildir. Yılların birikimiyle ve şapka çıkartılacak bir özenle oluşturulan inanılmaz database sayesinde futbol dünyası adına bir başvuru kaynağıdır.

Oyunu oynadığı söylenen en ünlü Türk teknik direktör Ersun Yanal'dır. Arsen Wenger'inde bu oyunu oynadığı FM aleminde söylenir. Spor spikeri Murat Kosova'nın ise öğrenciliğinde bu oyunu çok sık oynadığını, kız arakadaşı ile bu oyun yüzünden papaz olduğunu ama yine de geceleri kız arkadaşını uyutarak ve mouse'nun üstüne "tık tık" seslerini azaltsın diyerek havlu koyarak sabahlara kadar oynadığını bizzat kendisiyle yapılan bir röportaj da okudum.

inanılmaz büyük ve hayret verecek derece de gerçekçi veri tabanı ile tuttuğunuz takımın yaptığı transferleri bu oyun ile inceleyebilirsiniz. Eminim ki yapılan transferler hakkında bir çok gazetenin yazdığı haberlerden çok daha fazla tatmin edici olacaktır.

Ayrıca bir çok,ismi duyulmamış genç yeteneği sanki dünyanın en büyük klüplerinde oynuyorlarmışcasına tanıyacaksınız ve yine tuttuğunuz takımın yöneticilerinin neden bu genç yeteneği keşfedemediklerini düşünüp onlara kızacaksınız. Oysa ki iki kişinin bildiği sır değildir ve dünyanın büyük klüpleri çoktan o yeteneği scoutları ile takipe almışlardır.

Netice olarak büyük ve gerçekçi veri tabanıyla, her yeni senegelişmesiyle "ah ben x hocanın yerinde olsaydım şöyle yapardım, böyle oynatırdım, bunu oynatırdım" diyenlere, ahada işte buyrun. Halep oradaysa arşın burada *