ramazan terordur

 1. 9.
  deniz som denen zihinsel bütünlüğünü koruyamamış* adamı sevmem. hatta kendisine karşı ciddi bir antipatim vardır. iyi niyetli biri olduğuna da inanmıyorum.

  girizgâhtan sonra "ramazan terördür" ifadesine gelelim. ilk önce bir tanımlayalım. bu hâliyle tanımı kendinden menkul görünüyor, ramazan ayının terör olması. ama ilgili şahsın yazısına bakınca "birilerinin ramazan ayını ortamı terörize etmek için kullanması" olarak yorumlamak daha doğru.

  deniz som kişisini sevmemem maalesef belirttiği kimi konuların külliyen yanlış olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. örneğin keçiören'in şeriatın pilot bölgesi olması gibi bir durum söz konusu. diğer yandan daha iki gün önce yine bir mahalle bakkalı "ramazan'da alkol sattığı" gerekçesi ile burnu kırılıncaya kadar dövüldü. adam kendisini "bu benim ekmek param ne yapayım" diye savunma gereği duymuş, oysa böyle bir savunma yapmasına gerek yoktu, ama "mahalle baskısı" ve daha da sorunlusu, ki bu uludağsözlük moderasyonunda da gördüğüm bir şey, hukuku temin etmek görevinde olan kolluk güçleri bu gibi olaylarda mağdurları korumuyor. hukuk âdil değil.

  şimdi asıl mesele şu; "birkaç kendini bilmez" insanları zorla dîne sevk ettiğini düşünerek ortamı ve ramazan ayını terörize etti diye bütün müslümanlar ve ramazan ayı mahkûm edilebilir mi? elbette edilemez, bu durum müslümanların omuzuna şöyle bir yük getirmektedir: diğer insanların yaşam tarzlarını benimsememe haklarının yanında bu hakkın getirdiği bir görev, islâm adına şiddete başvuranları eleştirmek yerine bu gibi saçmalıkları afişe eden kişiyi eleştirmeyi bırakmak.

  yani müslümanlar uygulanan bu şiddeti kınamalıdır. bunu yapmayıp deniz som gibi benim de nefret ettiğim bir adamı eleştirmenizin hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur. bu olmayınca burada da islamcı yazarların samimiyetlerinin sorgulanması gibi bir durum hâsıl oluyor.

  unutulmamalı ki her topluluk kendini tanımlarken içeriye de bakmak zorundadır, sadece dışarıya bakan bir topluluk cemaâtleşir, eleştirel aklı dışarıda bırakır ve yozlaşır. hiçbir din de bu yozlaşmayı desteklemeyecektir, islâm da dahil.
  1 ... dr cureklibatur ve bay arkin
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.