bugün

testere jigsaw efsanesi

Spoiler içerir.

Olmamış filmdir. Önceki serilerle neredeyse hiç alakası yok. Serinin 7 filmini de ezbere bilen birisi olarak söylüyorum bunu.

Bir de jigsaw'ın aslında bir yardımcısı daha olduğu (röntgeni karıştıran adam) tam bir komediydi. Ters köşe yapacaz diye kasım kasım kasılmışlar. Ayrıca söz konusu adamın jigsaw'ın yardımcısı olduğunu açıklayan kısımları çok oldu bittiye getirmişler. Bir de filmdeki tuzakları hiç beğenmedim (ters pompalı tuzağı hariç). Bunda filmin yönetmeninin büyük payı olduğunu söyleyebilirim. Filmde sanki testere serisinden bir filmi değil de filmin hint yapımı çakmasını izliyormuşsunuz gibi bir hava var. ilk serilerdeki kaotik atmosferi, ambiansı tutturamamışlar. Ayrıca sonlara doğru iki kurbanın jigsaw'a ''john yapma etme bağışla bizi pişmanız'' vb demesi de tam bir fiyaskoydu. Adamların kendilerini tuzağa düşüren seri katil ile olan samimiyetine bak. Serinin ilk 7 filminde kurbanların çaresizliği çok iyi yansıtılıyordu. Burada o da yok. Filme ön yargılı olmama rağmen söylüyorum bunları. Ön yargı derken olumlu anlamda bir önyargıdan söz ediyorum. Yani film berbat olsa bile ''iyi olmuş iyi'' diyecek kadar hastasıyım serinin. Benim gibi biri bile bu eleştirileri yapıyorsa varın gerisini siz düşünün. Bu arada Tobin Bell'i Aydoğan Temel haricinde biri seslendirmesin mümkünse. Filmin ilk 7 serisini müthiş bulan ben, bu filme tam bir fiyasko diyorum. Zaman geçirmek için izlenebilir yine de. Bu arada Hoffman ve Lawrance Gordon'a ne oldu?