bugün

türkiye de kitap okunmamasının sebepleri

Mümkünse okunmasın. Yani söyleyeceğim şekilde okunmasındansa hiç okunmasın kardeşim. Yani gidip popüler olmaya çalışan, kitap kapağı hep birbirinin aynıymış gibi olan şu son çıkan sözde aşk kitapları vardır ya hani hep de yabancı yazarların kitaplarıdır. Yahut bizim "soğuk kahve"lerimiz, "kahraman tazeoğlu"larımız var ya. işte bu tip kitapları okuyacağınıza hiç okumayın. "Ben aşk kitabı okumak istiyorum" diyorsanız bizim edebiyatçılarımıza ne olmuş yahu ? Orhan kemallerimize, peyami safalarımıza ne olmuş ? Halit ziya'mızı boş beleş diziler yerine kitaplarından tanımamız gerekmez mi ? Halit ziya'nın eleştirdiği durumu, dizilerde ballandırarak anlatıyorlar. Böyle mi tanıyacaksınız ? Sabahattin ali okuyun diyeceğim ama gerçekten anlayarak oluyan kaç kişi vardır ? Ya kahve yanındaki fotolarının ravaşta olmasından ya da "okudum" demek için okunmuyor mu ? "Büyük umutlar"ı kaçımız okudu ? Klasikleri bi siktir etmiş milletiz yahu. Hadi klasikleri siktir ettik kendi klasiklerimizi niye klişeleştirdik ? Fi-pi-çi bir su birikintisiyse reşat nuri'nin her hangi bir kitabı derya denizdir.