islam da koleligin kaldirilmadigi gercegi

islam'i kendi zihin dunyalarinda sekillendirdiklerinden ibaret gorenlerin, okuyup ogrenmeden, arastirmadan soyledikleri soz(de) gercek.

i) kolelik islamin getirdigi bir sey degildi. hatta doneminden cok once de arap yarimadasi dahil, medeniyetin besigi roma'da, misir'da ve diger bolgelerde de aynen vardi ve buralarda kole olmak ile kapida yatan bir kopek olmak arasinda fark yoktu.

ii) islam, bu mevcut duzeni islah etmis ve bir kolelik hukuku gelistirmis ve devaminda da bunun kaldirilmasi icin tedbirler almistir. misal verilen nisasuresi 25. ayette: "sizin baziniz bazinizdandir" diyerek onlarinda oncelikle insan olduguna vurgu yapar. veya "Kim kolesini oldururse onu oldururuz, kim onu hapseder veya gidasini keserse onu hapseder ve gidasini keseriz, kim onu hadim yaparsa onu hadim yapariz." * hadisiyle bir hukuk ortaya koyar. baska bir hadisde:

"hizmetci ve koleleriniz kardeslerinizdir. kardesi, elinin altinda bulunan her fert, ona yediginden yedirsin, giydiginden giydirsin. onlarin yapamayacaklari isleri emredip onlara yuklemesin. eger zor isler teklif ederseniz, behemehal onlara yardim ediniz." * ve " sizden hicbiriniz, 'bu kolemdir, bu cariyemdir.' demesin. kizim veya oglum, yahut kardesim desin" * buyurulur.

iii) islam'da esas olan hurriyettir. mesela bir cok ibadet vardir ki, mukellef olma sartlarindan biri olarak hurriyet sayilir. mesela cuma namazi, hac vb. dolayisiyla kolelik mevzusuna yaklasimda bu esas kabul edilir. mesela bedir harbinden sonra alinan esirler, muslumanlara okuma-yazma ogretmek kaydiyla serbest birakilir. hatta bazen bazi meselelerin diyeti olarak kole azad etme bir sart olarak kosulur. mesela yanlislikla adam oldurme, veya yemin bozma gibi hallerin diyeti gibi.

iv) bu koleligin kaldirilmasi ve kolelikle alakali bir baska mevzu ise kolenin kendi ozgurlugunu kazanabilme hakkidir. mesela bir kole ozgurluk isterse bedelini odeyip serbest kalabilir ve bunun icin bazi gunler baska islerde calismasina musade edilir.

v) mesela bir adam kolesi olan kadinla kari-koca hayati yasar ve kadin cocuk dogurursa, cocuk zaten hurdur ayni zamanda kadinin da statusu degisir ve artik alinip, satilamaz.

el hasil mevzu uzun. islam'da kolelik var,biraz okuyun ogrenin diyerek insanlari/inananlari cehaletle itham edenler keske kendileri okusalar, ogrenseler de bana bu kadar uzun bir entry yazdirmasalar.

zaten cevdet pasa merhum bu kolelik hukukunu bildiginden:

"islam'da kole almak, kole olmaktir" diyerek mevzuyu ozetler. dolayisiyla baslik aslinda "islam'da koleligin kaldirilmadigi yalani" seklinde olmalidir...