1. 1.
  islamda köleliğin kaldırılmadığı tarihi gerçeğini ortaya koyan durum. *
  3 -12 ... pimpof
 2. 2.
  kölelik kavramının değiştirildiği gerçeği vardır. yani o günkü kölelik tanımına göre kölelik kaldırılmıştır. kölelere hiç bir hak tanımayan düzene karşıt olarak kölelere belirli haklar getirilmiştir. geniş anlamda kölelik tanımını ele alacak olursak kölelik tarihin hiç bir döneminde kaldırılmamıştır. sadece şekil değiştirmiştir.
  5 -1 ... soytari
 3. 3.
  islam gerçek manada, kölelik değil de tüm insanların eşit olduğuna dem vurar. insanlar, dinleri, dilleri, ırkları, soyları, renkleri, düşünceleri ne olursa olsun eşittir der. bu manada kölelik yoktur. evet buna devam edenler olmuştur ama özellikle Abbasiler zamanında köleliğe oldukça karşı çıkılmış daha sonra bazı köleler alınarak devlet memuru yapılmıştır. bu zamanla devam etmiştir. osamanlı daki köleler de saray veya saray eşrafına hizmet eden bir tür hizmetli-hizmetçi gibidirler. islam birçok kural ve uyumu gerektirir, buna uymayanlardan islam sorumlu tutulamaz. kaldı ki bugün medeni görünen batı zamanında koça afrika yı yağmalamış ve bugünkü o pespaye halini almasını sağlamıştır.

  not: bir gerçek daha vardır ki; başlığın başa kalması gerçeği.

  not 2: oh "da" yı ayırmamışlar...
  5 ... tfcvbg
 4. 4.
  islama çamur atmak için bayramın birinci günü açılmış, hiç bir bilgi vermeyen, bu sayede asılsız olduğunu düşündüren tümce.
  nedir bu islam düşmanlığı? sadece saygı gereği olsa bile, en azından bayram günü dile getirilmemesi gereken cümle..
  (bkz: yazık)
  3 -4 ... frozen
 5. 5.
  kuran biraz okunursa köleligin bal gibi de oldugu gercegi acıkca görülecektir.
  bir örnek:nisa suresi 25
  4 -4 ... like a_ rolling stone
 6. 6.
  elbette külliyen köleliği kaldırmak imkansızdır, çünkü savaşlarda ele geçen esirlere ne yapacaksınız?
  neticede esirlerde köle hükmündedir. bu sebeple islam tepeden inmeci şekilde köleliği kaldırmak yerine uzun vadede bunun kendiliğinden kaybolması yoluna gitmiştir. bugün artık normal şartlarda hiç bir müslüman memlekette fiilen kölelik kalmamıştır.
  bununla birlikte islam köle hükmündeki insanlara çok geniş haklar vermiştir, araştırıldığında görülecektir ki kölelere verilen hakların yarısını dahi bugün modern dünyada patronlar çalışanlarına vermemektedir.
  5 ... azorka
 7. 7.
  Kuran sıradan bir kitap değil, Allah'ın elçisine vahiy yoluyla gelen ayetlerin kağıda dökülmesiyle meydana gelmiş. Kaynağı neresi Yüce Allah'ın katı evrendeki kelimelerin anlatmaya yetmeyeceği derecedeki muhteşem düzenin inanılmaz doğanın yaratıcısı , kölelik nedir ? insanoğlunun en aşağılık icadıdır . Benim Allahım köleliğe örtülü olarak bile icazet veremez vermemelidir. ben bunu içime sindiremiyorum sindiren arkadaşlar olabilir saygı duyarım.
  2 -3 ... hakankaran
 8. 8.
  hayatım da çaktığım en kaliteli ayarlardan birine konu olmuştur.
  tüm sınıfın önünde felsefe hocasını göt etmek böyle olur...

  konumuz ile yakından ilintili... size de kapak olsun

  (#245547)
  3 -3 ... mosquito
 9. 9.
  ''islamda kölelik kaldırılmamıştır'' demek, savaş ta esir edilen insanların hapishanelerde çürütmeyip sosyal hayata dahil etmek demektir.

  dünya tarhini sadece 350 yılının savaşsız geçtiği ni göz önünde bulundurursak, her savaşta sürüyle insanın esir edildiğini de unutmazsak. islam ın hür birinin köleleştirilmesine izin vermediğini ve köleler savaş esirlerinden oluştuguna göre.

  guantanamo da çürüyen esirleri düşündükçe, kölene kendi giydiğinden giydir, kendi yediğinden yedir hükümlerini de hatırlayınca. ve ayriyetten günümüzdeki aç sefil memuru ve esnafı da düşününce.

  insanın köle olası geliyor.

  islam= mantık

  cahillik = inat= cehennem = göte girecek bir çok materyal

  eşitliklerini ispatlamış olduk böylece.
  5 -3 ... mosquito
 10. 10.
  köleliği kaldırıp kaldırmadığı tartışmalı olsada islamiyetin köleliği kabul ettiği görülüyor. kendi zaman dilimi içinde radikal pek çok değişikliği gerçekleştiren din nedense köleliği kaldırdım yoktur böyle bir sınıf demiyor, eşitsiniz birinizin diğerinden farkı takvadadır falan diyor. vardır bir bilinen diyelim.
  2 -1 ... no leaf clover