bugün

peak oil

dünyanın belkide en güzel, en samimi insanlarının yaşadığı coğrafyaların kana bulanmış olmasının sebebi bence. kaynak biter, bitmez, yenisi bulunur, üretimi artırılır, farklısı keşfedilir mesele o değil. batı standartlarına yakın yaşayan bir ortadoğu düşünebiliyor musunuz. buna ek türkiye, buna ek hindistan, çin. işte kürt sorunu. fakir bırakılan, cahil bırakılan, hayatında hiç fotoğraf makinası tutmamış, paraşütle atlamamış, son çıkan oyunu ertesi gün alıp oynayamamış bir yığın insan. enerji talebi dokuza katlanır lan. ama 2 bin tane militan, bir o kadar da kalaşnikof şerefsizim her şeyi çözer. milyonlarca insan sefalet içinde, parası olsa da yaşayamayan, cesaret edemeyen yüz binler. teknoloji çağı, bilgi çağı diyoruz ama yine de yalan aq. adam twitter'ı bile terör propagandası için kullanıyor. geçen bir ıraklıyla tanıştım, ondan yazıyorum. o şartlarda bile bizim çoğu türkten daha iyi yetiştirmiş kendisini, kullandığımız programlara bize göre daha hakim. ne kadar ahlaksız bir toplum olduğumuzu bir kere daha düşündürdü bana. gözünü kırpmadan birbirini öldürmek, kesmek bizim insanın fıtratına pek uygun değil ama yine de enerji talebini artırmamak, daha müreffeh yaşamamak, gelişmemek için ne lazımsa yapıyoruz. hoş, yapsak da sınırın aşılmaması için ne gerekirse yapılacağından da eminim.