bugün

diyetisyen

mesleğim. Dışarıdan çok fena havalı görünen ama içi bizi yakar dediklerinden.Bir çok doktora kendini beğendiremezsin bu meslekte çünkü asıl amacın onların işine yardım etmekken, onlara göre işlerini elinden almak olur. Diyetisyenin bu işi beceremediğini de hep 'biz bilmem kaç yıl okurken 4 yıllık eğitim alanlar bu işi yapamaz' gibisinden laflarla dile getirirler. Bu düşünceyle öğretmeninden tut mühendise, avukatından işletmecisine 4 yıl okudukları için güvenilmez sonucunu çıkarabiliyoruz aslında bir yerde. Oysa doktorların atladığı bir şey vardır ki; şu an diyetisyenlik Türkiye'nin sağlık alanında öne çıkan sadece bir kaç üniversitesinde var ve diyetisyenler anatomi, fizyoloji gibi tıbbi dersleri doktorların eğitim aldığı hocalardan alıyorlar. Üstelik sosyal medyada da garip bir şekilde yükleniyorlar diyetisyenlere. Şu an bir kişinin sağlıklı beslenmesini sağladığında, şekerini kontrol altında tutabildiğinde, bebeğe öğünlerini ve enerjisini doğru ayarladığında,kişinin zayıflamasını ve ya doğru şekilde kilo almasını sağladığında onu önüne çıkacak bir çok hastalıktan kurtarmış oluyorsun.Ayrıca 4 yıllık eğitiminin tamamını sadece beslenme üzerine alan bir kişi nasıl olur da bu işten anlamaz sorarım size. Yani o gördüğünüz kişiler sadece sabah öğle akşam diye diyet yazmıyorlar aslında zayıflamaya yardımcı ilacı da şeker hastalığı vs de kullanılacağı ilacı da hangi besinin kime göre ne kadar tüketileceğini de iyi biliyorlar. Yani şu an dünyada meslek olarak kendini çok da sağlam bir yere oturtmuş diyetisyenlik maalesef türkiye'de hak ettiği konumda değil dostlar. o insanlar çoğu zamanlarını 'bu işi diyetisyen yapar' diye geçiriyorlar maalesef. He ayrıca hani kötü öğretmen, kötü mühendis, kötü doktor oluyor ya bununda kötüsü olur ve kimsenin genellemeye hakkı yoktur. Umarım anlatabilmişimdir birazcık.
hızlı edit: Kesinlikle anatomi fizyoloji dersi alıyoruz demiyorum ki almak zorundayız kaçarı yok sadece diyetisyenden değil uzmanı olan doktordan alıyoruz. Ayrıca sağolsunlar sözlükte bizi anlayan çok arkadaş varmış ve desteklerini eksikte etmediler. Eksik olmasınlar.