bugün

cloud atlas

milletin matrix diyerekten gittiği film. tabi o millet gerizekalı olduğu için, wachowski kardeşler çekiyor ya, bu adamlar matrix'ten başka birşey çekemezler diye düşünüyor. sen nolan'ın her filminde birden jokerin çıkmasını mı bekliyorsun? yoksa hitchcock'un her filminde norman bates'in gelmesini mi bekliyorsun? mümkünse siz jason statham veya vin diesel filmleri izleyin. o daha yakın size.

herkesin belirttiği gibi 6 ayrı hikayeden oluşuyor film. ve 6'sı da gayet iyi bağlanmış birbirlerine. herbirinin illaki birisiyle ilgisi var. tabiki kitaptan bu ama, filmde de birleştirmek önemli. film alttan devrimi işliyor, tamam. ama siz o mantıkla bakarsanız, recep ivedik'te bile onu görürsünüz. illa ki "ben bu filmden kesin bir propaganda çıkarıp çok deli hava atıcam. ehee mükemmel bir izleyiciyim." dememeli insan.

sonuç olarak çok fazla bok atılan bir film. kardeş sen anlayamadın diye bok atman mı gerekir? biraz düşün belki anlarsın. sabırlı ol.

indir, izle. satın al, izle. git, izle. ama izle.

ayrıca bi filme 3 saatini veremiyorsan yaşama amk.

--spoiler--

zachry: çöküşe ne sebep oldu o zaman, yaşlı georgie olmadıysa?
meronym: hakikati mi istiyorsun? eski insanlar.
z: yalan. eski insanlar zekiydi. hastalıkları ve doğumu yönetiyorlardı, mucizeler yaratıyor, gökyüzünde uçuyorlardı.
m: doğru, hepsi doğru. ama birşeyleri daha vardı. zekalarını gölgede bırakan bir açlık.
z: açlık mı? ne için?
m: daha fazlası için.

--spoiler--

çok güzel bir diyalogtu.

bu arada jacosta arys'i halle berry oynuyormuş. oha lan, çıkartamadım. o da benim mallığım heral.