bugün

google plus

google wave ile karıştırılmaması lazım. google wave ortak bir çalışma yürütmenize yarayan hoş bir platform.

plus ise apayrı bir olay. tam manası ile facebook un karşısında dikilebilecek bir platform olmuş.

chat özelliği zaten gmail de kullanılan kameralı chat in aynısı.
photos ve videos özelliği de google profiles ın aynısı. zaten google bu servisleri youtube ve picasa adı altında daha önce ayrı ayrı veriyordu. tasarımı bile google profiles a benziyor.

bunun haricinde +1 özelliği zaten var ve yeni çıktı.

ilave olarka ne gelmiş?

facebook / twitter gibi birilerini ekleyip onlara yazı resim vs paylaşabiliyorsunuz.

bunu yaparken de aslında tam benim facebook da neden böyle değil dediğim şekilde yani sadece belli bir arakdaş grubunuz ile paylaşabiliyorsunuz. yani ailenizi bir gruba okul arkadaşlarınız bir gruba alırsanız sadece ailenizin veya okul arkadaşlarınızın görebileceği paylaşımlar yapabiliyorsunuz. (facebook da böyle bişi varsa biri beni uyarsın)

bunun haricinde google talk altyapısı ile görüntülü konusma ve konferans konusma özellikleri gelmiş ki facebook un üstünden geçer.

benim fikrim facebook dan cok daha taze ve cok daha kullanışlı bir yapı omuş.

zaten kullanmadığım oyun, aptalca gerizekalıca sayfalardan arındılılmış,

facebook un yıllardır kullanıcılarına vermemekte direndiği profilinizi tam olarak istediğiniz gizlilikte kullanma seçeneğini size sonuna kadar sunmuş bir yapı olmuş.

google ın hali hazırda ayrı ayrı kullandığım şahane servislerini tek çatı altında kullanmak gayet güzel olcak.

ilk izlenimlerim harika.

ayrıca wave bir başarısızlık değildi. google ondan pek çok şey öğrendi ve çoğu kişinin dediği gibi zamanının çok ilerisinde bir proje idi. yapılan bir hata varsa pazarlama başarısızlığıydı.