bugün

335. dönem kd. olarak geçen yıl teslim olduğum birlik. sonuçlar açıklanınca inanılmaz sevinmiştim ama öyle değilmiş. ağustos celbi olduğundan mütevellit iskenderun yazın hiç çekilmiyor. sabah 5'te kalktığınızda hava 35 derece. burada geçen 25 gün hep böyle. 4 tabur ve 20 bölükten oluşan birlikte, en şanslı bölük sahil güvenlik olarak adlandırılan 20. bölük. ondan sonra da tarafımın içinde yer aldığı bahçesinde kocaman bir ağaç bulunan 19. bölük. o ağaç da olmasa yazın erirdik herhalde. alışık değilseniz sıcak hava yazın % 90 isilik olur bütün vücudunuz. her işi 200 kişi yaparsınız, 3 dakikada komple yıkanmayı öğrenirsiniz. yemekhanede duvardaki çeşmelerden akan çayla kahvaltı yapıp, kamara ve aş hane görevleri ile nirvanaya ulaşırsınız. ondan sonra eğer usta birliğe muhafız olarak çıkarsanız, çıkan birliğe göre nöbet ağacı olma ihtimaliniz çok yüksek. şahsım 130 günlük usta birlikte yaklaşık 650 saat nöbet tutmuştur. yine de doğuda askerlik yapmak gibi olmadığını düşünüyorum. Allah oradaki kardeşlerimize sabır versin.

(bkz: lumbarağzı)
(bkz: kamara)
(bkz: neta batarya)
istikametleri arsuz, belen olan eğitim komutanlığı.
Kahvaltı da çayları musluktan doldurulan, acemi birliğimi yaptığım tatil köyü niteliğindeki birliktir.
aralık ayında gidecek olanlar, bitmek bilmeyen rüzgara kendilerini hazırlasınlar. bir rüzgar, 1 hafta boyunca aralıksız eser mi demeyin, esiyor efendim. soğuk taşlara oturmaya hazır olun. acemi birliğinizin büyük çoğunluğu birşeyleri beklemekle geçecektir. sahil güvenlik iseniz, orada kalmayacaksınız. gidecek olanlara şimdiden hayırlı teskereler.

ne kadar erken giderseniz, o kadar iyi edersiniz. yoksa çok çile çekersiniz.
yaklaşık 1 sene önce 343.kısa dönem olarak 18 günlük acemi birliğimi geçirdiğim komutanlıktır.aralık ayında gitmiş olmamdan dolayı rüzgardan çok etkilenmiştik ama genel olarak rahat bir acemi birliği geçirilir.
an itibariyle 349. dönem kısa dönem er olarak acemi birliğimi geçireceğim komutanlıktır. detayları gidince görecez.
acemiliğimi yaptığım yer. acemiliği buraya düşenlere seve seve yardımcı olacağım birlik.
kesinlikle 3 celbi ile gidilmemesi gereken yer. öyle bir sıcak ki, nem ile beraber derece 50'yi buluyor. gelelim diğer şeylere.

bol bol içtima alacaksınız. kısa veya uzun dönem fark etmez. bölüğün dağıldığı her istirahatten sonra 4'erli gruplar halinde çömelerek sayı alınıyor.

en kral bölüğü 2. bölük. o da bu celp son buldu tabi. çavuşları on numara. özellikle onur sağlam kadar baba bir adam yok. murat astsubay ve ahmet astsubay tam bir babacan. bir kişi yüzünden çok yandık, siz de yanarsınız dikkat edin.

istikamet toprak saha ya da istikamet eğitim alanı uygun adım marş denildiği anda direkt paçalarınızı çoraplarınızın içine sokun çünkü sürüneceksiniz.

acemiliğiniz bekleyerek geçecek. 5000 kişilik alayda, 3 kantin var. kantinciler ibnenin yavşağın hatta götün önde gideni. yalandan revirde diye tabela asıp arazi oluyor pezevenkler. hatta son gün uzun dönem itin tekini telefon kulübelerinin sağındaki kantine koymuşlar. ağzını yüzünü sikecektim pezevengin.

giderken yanınıza bol bol sigara götürün. çamaşır yıkama olayını kesinlikle unutun her şeyiniz tek kullanımlık olacak. banyo yapmak ise ilk günler bir hayal. bildiğiniz hayal. o yüzden size gizli bir sır vereyim. bölük tuvaletlerinin en sonunda duş alabilirsiniz. her tuvalette temizlik yapıldığı için hortum var. tuvalet nöbetçisi ile aranızı iyi tutun.

alay olarak çok güzel. çavuşlar harici tüm komutanlar iyi. karargah destek bölüğü askerleriyle her türlü geyiği yapabilirsiniz. devrecilik yok, fakat sıracılığın allahı var diyebilirim. her şey sıra ile. eğer ikinci bölüğe düşerseniz, ( o da kasım celbinde gidenler ) onur çavuş hayatınızı sikecek. isterseniz alay komutanının oğlu olun, çavuşlarla aranızı iyi tutmadığınız sürece sikilirsiniz.

askerlik yapıyorsunuz, tatile gitmediniz bunu sakın unutmayın. bahriyeliyiz diye de götünüz kalkmasın. sınıf fark etmez, sikiş aynı sikiş.

aptala, salağa yatmayın. eğitimden kaçmak için şuram buram ağrıyor yok ayağımda platin var olaylarına kesinlikle girmeyin. kendinizi tuvaleti diş fırçası ile temizlerken bulursunuz.

her ne kadar sıcak, bunaltıcı ve yorucu olsa da unutmayın ki acemiliğinizi ve temel askerlik eğitiminizi burada tamamlayacaksınız ve hayatınızın unutulmaz 1 ayını geçireceksiniz. tabi 1 ay demişken o konuya da açıklık getireyim.

sizi anfilere alacaklar 3. haftanın başında. kağıda yazılı bir şey okuyacaksınız ve kamera ile kayıt altına alınacak söyledikleriniz. sınıfınız öyle belli olacak. kurs diye bir olay var. eğer muhafız olursanız 2 hafta, porsun olursanız 4 hafta, talim öğretmeni olursanız 5 hafta (talim öğretmenliği çok yaraktan bir şey) kursa kalıyorsunuz. zaten yemin töreninden bir hafta önce yerlerinizi ve sınıflarınızı açıklıyorlar. ondan bir kaç gün sonra da kursa kalıp kalmayacağınızı.

velhasılı kelam, en zorlu yeri şudur;

girişteki 10 adet amfi (ben tam 8 saat geçirdim), toprak saha.

son bir hafta yemin töreni hazırlıkları olur pek dert etmeyin. kesinlikle ama kesinlikle aileniz gelse de gelmese de o yemin törenine çıkın. anınız olur.

torunlarıma sevgilerimle.

1 ağustos 2015 editi: soranlar var, bitti. usta birliği de izmirdi. şimdi öyle güzel bir anı olarak kaldı her şey.
babamin acemi birligini yaptigi yerdir. anasini aglatan cavuslarin anasina hala sover. gel teskere gel efendim.
canım sıkılınca gidip gidip gezdiğim yer.
şaka şaka kampın birine gidiyorum ucuz biraz falan şahane.
ayın 19unda katılacağım yerdir.
353. kısa dönem 2. gruptan giderek acemilik eğitimimi 13. bölükte aldığım alay. uzun uzun yazmak isterdim ama herkes her şeyi yazmış. genel olarak sizi tek zorlayacak şey bitmek bilmeyen sıralar olacak. tuvalet, kantin, banyo, yemek sırası gibi. onun dışında ben 3. taburdan bahsedeceğim genel olarak. eğer bu tabura düşerseniz çok daha şanslısınız. tabur komutanı barış binbaşı sürekli içimizde dolaşıp bizlerle birebir iletişime geçmek, sorunlarımıza çare bulmak için elinden gelen her şeyi yaptı. bir komutandan çok arkadaş, abi ve baba gibiydi yaklaşımı. şahsen tam koğuşa giderken arkamdan aniden çıkıp bana şaka yaptığı bile oldu. çok iyi bir insandı. allah razı olsun kendisinden. ve alaydaki tek tv yayını da bizim taburdaydı. bütün lig maçlarını izledik orada. bu çok güzel bir olay oraya düşerseniz değerini daha net anlarsınız zaten. sonra ilker üsteğmeni de anmadan geçemem. aynı binbaşımız gibi hep içimizde sorunlarımıza çare bulmak için hasta hasta sesi çıkmazken bile çırpınıp duruyordu. tabur içtimalarında bizleri rahatlatmak için yaptığı konuşmalar, şakalar falan hep aklımda kalacak mesela. ondan da allah razı olsun. ve kendi bölüğüme gelirsem. tabur komutanı ve bölük komutanımız bu bölük için gördükleri en iyi 3 celpten birisi olduklarını söylediler. gerçekten 140'a yakın kişinin neredeyse hepsi iyi insanlardı. arada saçmalayanlar oldu ama çok sıkı bir bağ kuruluydu bölükte. ne bir hırsızlık ne bir kavga hiçbir şey olmadan acemiliği bitirdik. ve son anacağım iki kişi ise acemiliği bizim için özelleştiren 2 komutandı. birisi mustafa yılmaz çavuş, diğeri fuat astsubay. eğer askerliğiniz buraya çıkar ve bu insanlarla karşılaşırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. ve çok şanslı olacaksınız bu insanlarla karşılaştığınız için. bir bölükle çavuşu arasında kurulabilecek en samimi ve sıkı bağ kurulmuştu belkide orada. gerisini siz düşünün. allah hepsinden razı olsun. eğitimimizi bazı günler çok bazı günler az ama öz yaptık hep ve yemin töreninden de alnımızın akıyla çıkıp usta birliği için ayrıldık oradan. aşırı zorlu bir eğitim yoktu. gidenlerin yüzde doksan beşi dağıtılıyor unutmayın. ve giderken kısa dönemseniz eğer kesinlikle, terlik, şampuan, en az 10 çift kalın siyah çorap, 5 çift don-atlet(asker yeşili, haki ya da beyaz olabilir), tıraş köpüğü, yüz havlusu götürmeyi unutmayın. bunları kısa dönemlere vermiyorlar ya da sayısı yeterli olmuyor verdiklerinde. en çok bunlara ihtiyaç duyacaksınız. yemeklerde sıkıntı yok. aç kalmanız imkansız. ama sürekli aynı yemekler çıkıyor buna da alışırsınız. çay konusu ise çeşmeden dedikleri gibi. ben çok çay sevmediğim için sıkıntı çekmedim. ama aşhane ve kamara sırası istemeseniz de size gelecek. işte o gün en çok küfür edeceğiniz günler olacak. hava çok güzel ama sabaha karşı ve gece rüzgarı inanılmaz. aralık-ocak için söylediklerim. yeni binalar yapıldı ve son 3 günün piyangosu olarak koskoca bölükleri sırtımızda taşıdık. biz sıkıntısını çektik ama bizden sonrakiler için kesinlikle rahatlama olacak koğuşlarda. hafta sonları konser-tiyatrolar var zaman geçiyor bir şekilde. ben şimdi herkesin dediğine göre çok daha şanslı olarak ayrıldım oradan ve istanbul-heybeliada'ya gidiyorum. yazacak çok şey var ama daha fazla uzatmak istemem. kısacası denizci iseniz gerçekten şanslısınız ve alay komutanımızın da dediği gibi askerliğe 1-0 önde başlıyorsunuz. umarım faydası dokunur benden sonrakilere. elbet herkes gidecek ve bitirecek. allah yardım ediyor bir şekilde. canınızı sıkmayın ve tadını çıkarmaya çalışın.
An itibarı ile acemiliğimi orda yapacağımı öğrendiğim yerdir varsa orada yapan bi bilgi versin.
323. kısa dönem olarak ağustos celbinde gittiğim yanık amele olarak ordan da usta birliği olarak izmir eski foça amfibiye gönderildiğim yer.

kısa not belki okuyan olur; yanınıza ufak bir sırt cantası ile gidin. terlik, ufak havlu, dus jeli, jilet+köpük, askı, askı poşeti. bu kadar. diğerleri zaten orda verildiğinden yük edersiniz oralarda...

ha bir de o kamaraya sike sike götürüyorlar. sikseler de gitmem derseniz ben torpilliyim diye bu sefer hem sikiyorlar hem götürüyorlar.
dokuz gün sonra teslim olmam gereken komutanlık.
(bkz: sikmeseler bari)
yazınız güzelse 28 gün yapacağınız acemiliğinizin 25 güne yakınını yazı yazarak geçireceğiniz yerdir. erken teslim olunması şiddetle tavsiye edilir. geç teslim olmanız durumunda gece yarısına kadar işiniz bitmez.
18 mart tarihinde teslim olacağım birliktir. askerliğini orda yapmış olan arkadaşlardan tavsiye ve bilgiler beklenmektedir.

edit: kısa dönem muhafız.
" Deniz er eğitim alayı hazır ol tüfek omza selam dur dikkat sağa bak tüfek omza esas duruş rahat " aklımda kalan iskenderun acemi birliğim. 1 ay ağustos sıcağında yanmıstık 1. Bölükte